چند تغییر در جغرافیای ۷ استان کشور؛ ۶ شهرستان و شهر جدید به نقشه تقسیمات کشوری اضافه شد

ابهرآنلاین: هیئت وزیران بنا به پشنهاد وزارت کشور و به استناد ماده (۱۳) قانون تعاریف و ضوابط کشوری –مصوب ۱۳۶۲- تصویب کرد: دهستان قره بلاغ به مرکزیت روستای قره بلاغ از ترکیب ۱۵ روستا، مزرعه و مکان در تابعیت بخش سلطانیه شهرستان ابهر ایجاد می شود. همچنین، بخش باغ حلی به مرکزیت روستای گوزلدره سفلی از ترکیب دهستانهای قره بلاغ و گوزلدره در تابعیت شهرستان ابهر ایجاد می شود.IMAGE634927327721491250

دولت با توجه به بافت جغرافیایی منطقه و با هدف توزیع بهینه و عادلانه خدمات، با ایجاد تغییراتی در استان های بوشهر، خراسان شمالی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، گلستان، مازندران و زنجان موافقت کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیئت وزیران بنا به پشنهاد وزارت کشور و به استناد ماده (۱۳) قانون تعارف و ضوابط کشوری –مصوب ۱۳۶۲- تصویب کرد روستای سنگدوین از توابع دهستان کتول بخش مرکزی شهرستان علی آباد در استان گلستان، به شهر تبدیل و به عنوان شهر سنگدوین شناخته می شود.
بر اساس مصوبه هیئت وزیران، بخش کلاردشت در استان مازندران به مرکزیت شهر کلاردشت به شهرستان تبدیل و همچنین،روستای کرسف مرکز دهستان کرسف بخش مرکزی شهرستان خدابنده در استان زنجان به شهر تبدیل و به عنوان شهر کرسف شناخته می شود.

همچنین، دهستان سهرین به مرکزیت روستای سهرین از ترکیب ۱۱ روستا، مزرعه و مکان در تابعیت بخش قره پشتلو بالا شهرستان زنجان ایجاد می شود.
بر این اساس، دهستان قره بلاغ به مرکزیت روستای قره بلاغ از ترکیب ۱۵ روستا، مزرعه و مکان در تابعیت بخش سلطانیه شهرستان ابهر ایجاد می شود.
همچنین، بخش باغ حلی به مرکزیت روستای گوزلدره سفلی از ترکیب دهستانهای قره بلاغ و گوزلدره در تابعیت شهرستان ابهر ایجاد می شود.
همچنین بر اساس مصوبه دولت، دهستان دستگرد به مرکزیت روستای دستگرد امامزاده از بخش مرکزی شهرستان کیار منتزع و به بخش مرکزی شهرستان شهر کرد الحاق می شود.
همچنین دهستان خیر آباد از دهستان دستگرد بخش مرکزی شهرستان شهر کرد منتزع و به دهستان حومه همان بخش الحاق می شود.
بر این اساس، دهستان قهفرخ به مرکزیت روستای خیر آباد از ترکیب ۲۵ روستا، مزرعه و مکان در تابعیت بخش مرکزی شهرستان شهر کرد ایجاد می شود. همچنین، بخش فرخ شهر به مرکزیت شهر فرخ شهر از ترکیب دهستان های دستگرد و قهفرخ در تابعیت شهرستان شهرکرد ایجاد می شود.
همچنین، تغییر مرکز دهستان ورزق از روستای نهر خلج به روستای درختک و نیز ایجاد دهستان قره بیشه به مرکزیت روستای چهل خانه از ترکیب ۹ روستا، مزرعه و مکان در تابعیت بخش مرکزی شهرستان فریدن از جمله اصلاحاتی است که در تقسیمات استان اصفهان صورت می گیرد.

بر این اساس، روستای چناران از توابع دهستان بابا امان بخش مرکزی شهرستان بجنورد به شهر تبدیل و به عنوان شهر چناران نامگذاری می شود.
همچنین، روستای زیارت مرکز دهستان زیارت از توابع بخش مرکزی شهرستان شیروان به شهر تبدیل و به عنوان شهر”زیارت”شناخته می شود.
بر این اساس، روستاهای شهر آباد کرد و شهر آباد بربر از توابع دهستان زیارت از توابع دهستان قاضی بخش سملقان شهرستان مانه و سملقان پس از ادغام با یکدیگر به شهر تبدیل و به عنوان شهر “آوا” نامگذاری می شود.
همچنین، با اصلاح تقسیماتی در استان بوشهر، روستاها و مزارع و مکانهای تنگ خوش، خمه دان، سورو و گنوی از دهستان حومه بخش مرکزی شهرستان دیر منتزع و به دهستان آبدان همین بخش الحاق می شود
همچنین از دیگر اصلاحات در تقسیمات استان اصفهان می توان به ایجاد بخش زنده رود به مرکزیت روستای نهرخلج از ترکیب دهستان های ورزق و قره بیشه در تابعیت شهرستان فریدن و نیز ایجاد بخش کرچمبو به مرکزیت روستای نوغان مشتمل بر دهستانهای کرچمبو جنوبی و کرچمبو شمالی در تابعیت شهرستان فریدن و نیز ایجاد شهرستان بوئین میاندشت به مرکزیت شهر بوئین میاندشت از ترکیب بخشهای؛ بخش مرکزی به مرکزیت شهر بوئین میاندشت مشتمل بر دهستانهای گرجی، ییلاقی و سردسیر و همچنین بخش کرچمبو اشاره کرد.
بر اساس این مصوبه، روستای نوغان علیا و نوغان سفلی از توابع دهستان کرچمبو شمالی بخش بوئین و میاندشت شهرستان فریدن با یکدیگر تجمیع و در تابعیت شهرستان فریدن ایجاد می شود.
همچنین در نتیجه اصلاحاتی در تقسیمات استان خراسان شمالی؛سه روستای فاقد نام در دهستان تکمران بخش سرحد شهرستان شیروان، به ترتیب از شرق به غرب به نامهای تکمران، صلح آباد و سجاد آباد نامگذاری می شود.
همچنین، دهستان سرمستان به مرکزیت روستای سرمستان از ترکیب ۷ روستا، مزرعه و مکان در تابعیت بخش مرکزی شهرستان دیر ایجاد می شود.
بر این اساس، بخش آبدان به مرکزیت شهر آبدان مشتمل بر دهستانهای آبدان و سرمستان در تابعیت شهرستان دیر ایجاد می شود.
همچنین بر اساس مصوبه ای، روستای دگاهی، مزارع و مکانهای تابع آن از دهستان تهم بخش مرکزی شهرستان زنجان استان زنجان منتزع و به دهستان قره پشتلو بالا همین بخش الحاق می شود.

این مصوبه در تاریخ۷/۵/ ۱۳۹۲ از سوی محمد رضا رحیمی؛معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.

انتهای پیام/

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. asi می گوید

    سلام خسته نباشید

    .میخواستم بپرسم خبری راجب شهر شدن روستای نظام اباد از توابع استان قزوین ندارید .میگن وزارت کشور تایید کرده ولی ابلاغ نشده مرسی……..

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + 3 =