کشتن حیوانات به خاطر خرافات

ابهرآنلاین: رییس اداره محیط زیست شهرستان ابهر گفت: عدم آگاهی کافی و بالا بودن خرافات موجب شده در برخی از مناطق شکار حیوانات وحشی ارزش تلقی شده و موجب بحران انقراض برخی گونه‎های جانوری شود.

به گزارش بولتن نیوز، “سعید حقیقی” در گفت‌وگو با (ایسنا) منطقه زنجان، اظهار کرد: عدم آگاهی کافی و بالا بودن خرافات موجب شده است که در بسیاری از مناطق شکار حیواناتی همچون گرگ، کفتار، پلنگ، خرس و جغد، یک ارزش تلقی شود، در حالی که این گونه‎های باارزش حیات‌وحش کشور در بحران انقراض قرار گرفته‎اند.پلنگ

وی افزود: خوشبختانه در برخی از نقاط برخورد با حیوانات بهتر شده است، ولی هم‌چنان در گوشه و کنار شاهد حیوان‌آزاری و شکار بی‌رویه جانوران به ویژه در فصل سرما هستیم.

حقیقی تصریح کرد: حیوانات در فصل سرما جهت رفع نیازهای حیاتی به مناطق مسکونی نزدیک می‌شوند، زیرا بارش برف و سرما موجب می‌شود که دسترسی به غذا و علوفه به ویژه در ارتفاعات سخت شود.

این مسوول تأکید کرد: نزدیک شدن حیوانات به جوامع شهری و روستایی در فصل سرما یک امر طبیعی است. در واقع با احداث بی‌رویه جاده‎ها و محدوده‎های صنعتی و مجتمع‌های مسکونی زیستگاه حیوانات محدود شده است و به طور طبیعی حیوانات در مسیر گذر فصلی خود ممکن است به مراکز تجمع انسانی نزدیک شوند، لذا نباید از این اتفاق سوءاستفاده کرد.

حقیقی خاطرنشان کرد: در مناطقی که پوشش گیاهی نامناسب دارد و یا پوشش گیاهی در حال نابودی است، حیوانات گوشت‎خوار از حیوانات گیاه‌خوار بیشتر هستند و به علت نبود منابع غذایی برای گوشتخواران این حیوانات به مصرف زباله‌های شهری گرایش پیدا کرده و در نهایت خوی وحشی‌گری خود را از دست داده و یا دچار بیماری می‌شوند.

وی تاکید کرد: در برخی موارد گرگ، شغال، روباه یا کفتارها به دنبال تامین نیازهای حیاتی خود به مناطق مسکونی نزدیک می‌شوند و در صورتی که تمامی موارد امنیتی و حفاظتی توسط ساکنان این مناطق رعایت شود صدمات جانی و مالی برای ساکنان مناطق به بوجود نخواهد آمد.

حقیقی تصریح کرد: متاسفانه برخی افراد سگ‎های ولگرد را گرگ می‎نامند و این امر باعث بروز برخی شایعات از جمله شایعه بی‎اساس رهاسازی گرگ در طبیعت توسط سازمان حفاظت محیط زیست می‌شود و باعث ایجاد رعب و وحشت در جامعه می‌گردد.

این مسوول در خصوص پرندگان مهاجر نیز گفت: مهاجرت پرندگان از جمله بارزترین نمونه‎های مهاجرت در حیات‌وحش محسوب می‌شود که استقبال ما در مقابل این مهاجرین در مقایسه با سایر کشورها نامناسب بوده و در برخی مناطق شاهد شکار تعداد زیادی از این گونه‎ها هستیم.

حقیقی تصریح کرد: کشتارهای جاده‎ای گونه‌های مختلف حیات‌وحش به ویژه حیوانات نابالغ و ماده‌های آبستن که توان حرکت سریع و گریز از خطر را ندارند و در فصل سرما به دلیل گرم‎تر بودن سطح جاده‌ها و بزرگراه‎ها نسبت به زمین‎های اطراف به سوی این گذرگاه‎ها جلب می‌شوند، آمار نگران‌کننده‌ای دارد و لازم است رانندگانی که در این مسیرها تردد می‎کنند در این خصوص دقت لازم را داشته باشند.

انتهای پیام/

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + 17 =