نرخ بیکاری به تفکیک استان + جدول

ابهرآنلاین: مرکز آمار ایران نرخ بیکاری را در بهار و تابستان امسال به تفکیک استان منتشر کرد، علیرغم تعریف جدید بیکاری در دولت قبلی به صورتی که افرادی که حتی یک ساعت در هفته کار میکنند جز بیکاران حساب نمیشوند، باز هم نرخ بیکاری قابل توجه است.

نرخ بیکاری در تابستان امسال به ۱۰٫۴ درصد رسید و تعداد بیکاران کشور هم بر این اساس حدود ۲٫۶ میلیون نفر است. با این وجود، بالاترین نرخ بیکاری در بین استان ها در کهکیلویه و بویراحمد با ۱۵٫۶ و کمترین نیز در آذربایجان غربی و گلستان با ۶ درصد به ثبت رسیده است. ایلام، خوزستان، سیستان و بلوچستان، فارس، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد و لرستان بیکارترین استان های کشور هستند.بیکاری1

مرکز آمار ایران نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در تابستان امسال و همچنین نتایج بررسی نرخ بیکاری استان ها در فصل بهار امسال را منتشر کرد که بررسی ها نشان می دهد نرخ بیکاری تابستان با ۱۰٫۴ درصد نسبت به ۱۰٫۶ درصدی بهار امسال، ۲ دهم درصد کاهش نشان می دهد.

همچنین نرخ مشارکت اقتصادی در تابستان امسال با ۳۹٫۱ درصد نسبت به ۳۹٫۳ درصدی بهار امسال، کاهش نشان می دهد. ۷ استان ایلام با نرخ ۱۳٫۴ درصدی، خوزستان با ۱۴٫۵ درصدی، سیستان و بلوچستان ۱۴٫۲، فارس ۱۴، کردستان ۱۳٫۴ درصدی، کهکیلویه و بویراحمد با ۱۵٫۶ و در نهایت لرستان با ۱۴٫۷ درصد؛ بالاترین نرخ بیکاری را در بین استان های کشور داشته اند.

از سویی، آذربایجان غربی با ۶ درصد، خراسان جنوبی ۶٫۸، خراسان رضوی ۶٫۶، گلستان ۶ درصد، همدان ۶٫۵ و یزد نیز با ۶٫۷ درصد؛ کمترین نرخ بیکاری را در بین استان های کشور داشته اند. به صورت کلی گزارش مرکز آمار ایران نشان می دهد نرخ بیکاری در کشور در روند رو به بهبودی قرار گرفته، اما هنوز هم بر اساس ۱ ساعت کار در هفته و قرار دادن آن در مرز بین بیکاران و شاغلان؛ کشور حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر بیکار دارد.

جدول نرخ بیکاری استان ها در بهار و تابستان  ۹۲

استان

نرخ بیکاری تابستان

نرخ بیکاری بهار

کل کشور

۱۰٫۴

۱۰٫۶

آذربایجان شرقی

۹٫۸

۱۲٫۷

آذربایجان غربی

۶

۸٫۲

اردبیل

۱۱٫۳

۱۲٫۵

اصفهان

۹٫۸

۹

البرز

۱۱

۱۲٫۸

ایلام

۱۳٫۴

۱۹٫۲

بوشهر

۸٫۸

۶٫۹

تهران

۱۱٫۱

۱۰٫۷

چهارمحال و بختیاری

۹٫۸

۱۱٫۳

خراسان جنوبی

۶٫۸

۱۰٫۷

خراسان رضوی

۶٫۶

۷٫۹

خراسان شمالی

۱۱٫۸

۱۱٫۷

خوزستان

۱۴٫۵

۲۰٫۸

زنجان

۸٫۱

۷٫۴

سمنان

۷٫۶

۹٫۸

سیستان و بلوچستان

۱۴٫۲

۸٫۶

فارس

۱۴

۱۴

قزوین

۹٫۸

۱۰٫۲

قم

۷٫۶

۸٫۱

کردستان

۱۳٫۴

۹٫۵

کرمان

۷٫۲

۶٫۶

کرمانشاه

۱۰٫۵

۱۱٫۴

کهگیلویه و بویراحمد

۱۵٫۶

۱۷٫۶

گلستان

۶

۵٫۱

گیلان

۱۱٫۸

۸٫۴

لرستان

۱۴٫۷

۱۵٫۲

مازندران

۱۲٫۷

۹٫۴

مرکزی

۱۱٫۴

۷٫۲

هرمزگان

۷٫۶

۸٫۱

همدان

۶٫۵

۵٫۸

یزد

۶٫۷

۷٫۲

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − 5 =