جمع آوری بیش از یک و نیم میلیارد ریال زکات طی شش ماهه نخست سال جاری در شهرستان ابهر

ابهرآنلاین: رئیس کمیته امداد ابهر گفت: در شش ماهه نخست سال جاری بیش از یک و نیم میلیارد ریال زکات در شهرستان ابهر جمع آوری شده است.

محمود دودانگه – خبرنگار ابهرآنلاین: محسن داودی رئیس کمیته امداد شهرستان ابهر در گفتگو با خبرنگار ابهرآنلاین گزیده ای از فعالیتهای شش ماهه کمیته امداد را در حوزه زکات و سایر فعالیتهای این اداره  اعلام کرد.داودی رئیس کمیته امداد

به گفته رئیس کمیته امداد ابهر، کمیته امداد بر اساس فرامین مقام معظم رهبری؛ ماموریت ترویج فرهنگ زکات و جمع آوری وجوهات زکات دهندگان را به عهده دارد. شورای زکات شهرستان ابهر با محوریت امام جمعه ابهرکه ریاست این شورا را بر عهده دارد  و با همکاری ائمه جمعه شهرهای تابعه ابهر و سایر اعضا در کنار کمیته امداد شهرستان در حال انجام این ماموریت می باشند که در این زمینه با تشکیل جلسات متعدد (حداقل 4 جلسه در سال) پیشنهادات و مصوبات صورت گرفته توسط کمیته امداد اجرا می گردد.

در شش ماهه نخست امسال بیش از یک و نیم میلیارد ریال زکات و همچنین بیش از 132 میلیون ریال زکات تشویقی جمع آوری شده است، در حالی که این مبلغ در سال گذشته نزدیک به یک میلیارد ریال بوده است.

داودی در رابطه با محل های مصرف این مبالغ گفت: هزینه کرد زکات در پروژه ها و کارهای عام المنفعه و پروژه های نیمه تمام مناطق زکات دهنده از جمله مساجد؛ غسالخانه ها روستایی؛ تعریض راههای روستایی صورت می پذیرد، ضمن اینکه در برنامه هزینه کرد زکات یک سوم اعتبارات تشویقی زکات به پروژه های منطقه زکات دهنده اختصاص می یابد و دو سوم نیز در جهت محرومیت زدایی و در جهت کمک به محرومین همان منطقه هزینه می شود.

 این مقام مسول با اشاره به اینکه زکات به صورت قانون مصوب شده و همگان ملزم به اجرای قانون زکات می باشند، هدف کمیته امداد را پیگیری بحث زکات؛ ترویج زکات بعنوان یکی از مسائل مهم دینی و از همه مهم تر؛ عمل به فرامین مقام معظم رهبری عنوان کرد.

 رئیس کمیته امداد شهرستان ابهر تعداد افراد زکات دهنده شهرستان ابهر را 9320 نفر عنوان کرد و افزود در این رابطه تعداد 36 نفر بعنوان مبلغ و 161 نفر نیز بعنوان عاملین زکات با شورای زکات شهرستان ابهر همکاری دارند. وی با ارائه آماری از افراد تحت پوشش شهرستان گفت: تعداد خانوار تحت پوشش کمیته امداد شهرستان ابهر بیش از 3685 خانوار است که با جمعیتی بالغ بر 6994 نفر به طور دائم تحت پوشش قرار داشته و از تمام مزایای این کمیته بهره مند می شوند.

 رئیس کمیته امداد ابهر رویکرد و برنامه جدید کمیته امداد را توانمندی سازی خانوارهای تحت پوشش با بهره گیری از تسهیلات و امکانات و همه ظرفیتهای موجود در این نهاد عنوان کرد.

داودی به ایجاد اشتغال؛ آموزش فنی و حرفه ای و خدمات بیمه ای و خدمات فرهنگی اشاره کرد و گفت: کمیته امداد ابهر بیش از 218 دانشجو و 112 دانش آموز را تحت پوشش قرار داده است که پرداخت هزینه های تحصیلی؛ شهریه و ایاب و ذهاب آنها را بر عهده دارد.

وی برگزاری کانونهای موقت و دائمی؛ کلاسهای تقویتی؛ سوق دادن خانواده ها به سمت خودکفایی و توانمندسازی در بحث اشتغال را از دیگر فعالیتهای کمیته ذکر کرد و گفت: بیش از 3600 خانوار تحت پوشش طرح اشتغال و خودکفایی قرار گرفته اند.

رئیس کمیته شهرستان ابهر مبالغ در آمدی جمع شده از  کمک های مردمی و خیر شهرستان ابهر در طرح های اکرام را بیش از سه میلیارد و 700 میلیون تومان اعلام کرد و افزود: بیش از  1800 نفر در این طرح شرکت کرده و درحال حاضر نیز حامی این طرح  می باشند.

داودی احداث بیش از 1250 واحد مسکونی مقاوم طی سالهای گذشته در روستاها و شهرها برای افراد تحت پوشش و بالای دو نفره را از دیگر اقدامات کمیته امداد ابهر ذکر کرد و افزود: این تعداد در6 ماهه سال جاری 140 واحد بوده است.

به گفته رئیس کمیته امداد امام شهرستان ابهر دیگر فعالیتهای عمده این نهاد بدین شرح است:

استفاده بیش از 155 خانوار نیازمند از خدمات درمانی با اعتباری بالغ بر 128 میلیون ریال

بهره مندی بیش از 1260 خانوار تحت پوشش از بیمه های تامین اجتماعی با اعتباری بالغ بر 58 میلیارد ریال مشتمل بر خانوادهای بی سرپرست و زنان سرپرست خانوار که می توانند از مزایای بازنشستگی نیز بهره مند گردند

عقد قرارداد با 22 مرکز درمانی شهرستان در جهت حل مشکل و استفاده درمانی خانواده های تحت پوشش

پرداخت جهیزیه نوعروسان به میزان 67 مورد با اعتبار بالغ بر 443 میلیون ریال

توانمندی سازی با محوریت اشتغال و خودکفایی با رویکرد جدید کمیته

استعداد یابی و هدایت به شغل و آموزش

بازاریابی در جهت اشاعه فرهنگ کار و تلاش و خودکفا نمودن خانوارها با بهره گیری از توان و ظرفیت خانوار و تجهیز امکانات خانوارهای تحت پوشش

اعطای بیش از 125 مورد تسهیلات خودکفایی به خانوادهای تحت پوشش این نهاد

وی در پایان از ائمه جمعه شهرستان ابهر و تابعه و همچنین از اعضای شورای زکات و مردمی که در این زمینه در مناسبتهای مختلف از جمله جشن نیکوکاری و ماه مبارک رمضان و سایر مراسمات یار و یاور کمیته امداد بوده و مساعدتهایی را در این زمینه نمودند تشکر و قدردانی نمود و از عموم مردم خواست تا هر گونه نظر ؛ پیشنهاد و انتقادی دارند با شماره تلفن های این کمیته 5225581 و 5278180 در میان  بگذارند.

انتهای پیام/