امام جمعه ابهر: حجاج در عربستان وقت و هزینه خود را صرف خرید نکنند

ابهرآنلاین: امام جمعه ابهر با توصیه به حجاج برای خرید سوغاتی‌های خود از داخل کشور گفت: حجاج در عربستان وقت و هزینه خود را صرف خرید نکنند.به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، حجت‌الاسلام جعفر رحیمی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه ابهر، میلاد با سعادت امام هشتم شیعیان جهان را تبریک و دهه کرامت را گرامی داشت.امام جمعه ابهر

وی با بیان اینکه تمام مشکلات ما سرچشمه‌اش این است که از دین فاصله گرفته‌ایم، ادامه داد: اگر در خانواده‌ها اختلاف است ریشه‌اش عمل نکردن به دین است.

وی افزود: اگر بازار ما بازار اسلامی نیست، علتش آن است که بازاری ما با فقه اسلام و تجارت اسلامی فاصله گرفته است، اگر امروزه می‌بینیم بعضی از مسئولان به مردم اذیت می‌کنند و کار مردم را راه نمی‌اندازند چون نمی‌دانند، حل مشکلات مردم چقدر ارزش دارد و در فرهنگ دین بالاترین عبادت شمرده می‌شود.

امام جمعه ابهر در ادامه علت گرفتاری‌های اقتصادی و معیشتی را در عمل نکردن به دین دانست و افزود: اینکه امام رضا (ع) می‌فرمایند «حسن التقدیر فی‌المعیشه» معنایش همین است.

وی با اشاره به اینکه زندگی انسان باید روی اصول و مبانی باشد، تصریح کرد: یکی از عوامل معاشرتی و رفتاری که موجب ترویج و توسعه رزق حلال می‌شود، قناعت کردن آدمی در زندگی و تحصیل روحیه کفاف است.

رحیمی با بیان اینکه قناعت عبارت است از اکتفا و بسنده کردن انسان به مقدار کم از هر چیزی که بدان نیازمند است، افزود: مقصود از قناعت، مصرف نکردن نیست، بلکه مصرف بجا و استفاده بهینه از امکانات و نعمت‌های در اختیار انسان است، آن هم در حد و مقداری که بدان محتاج و نیازمند است.

وی در ادامه به حجاج بیت‌الله توصیه کرد، که قدر این سفر الهی را بدانید چرا که معلوم نیست در عمر انسان برای بار دوم تکرار شود، اظهار داشت: با فلسفه و اسرار حج آشنا شوید و مواظب باشید وقت خودتان را در مکه و مدینه در بازار نگذرانید.

خطیب جمعه ابهر با اشاره به اینکه حجاج سوغات را به اندازه از ایران تهیه و بیهوده در عربستان وقت و پول خود را هدر ندهند، تصریح کرد: حجاج از پذیرایی‌های تشریفاتی به شدت پرهیز کنند.

وی در پایان به سفر پرخیر و برکت نماینده تام‌الاختیار آیت‌الله سیستانی به ابهر اشاره کرده و از ذات اقدس احدیت بر این مرجع بزرگوار طلب طول عمر و توفیق را خواسته و افزود: امروز این مرجع ولایت مدار که به همه توصیه می‌کند قدر ولایت و رهبری و نظام را بدانند با خلوص و کیاست خود احیای فرهنگ شیعه را در عراق و کشورهای خلیج فارس مدیون خود کرده است.

انتهای پیام/

ممکن است شما دوست داشته باشید