خانه » اخبار » بحران آب در روستاهای استان زنجان
بحران آب در روستاهای استان زنجان

بحران آب در روستاهای استان زنجان

ابهرآنلاین: کشور ایران جز کشورهای کم آب دنیا است، از طرف دیگر مصرف آب در ایران بیش از معیارهای جهانی است، این دو عامل در پیوند با ضعف مدیریت شرایطی را ایجاد کرده است که به تدریج کمبود آب در جای جای کشورمان در حال تبدیل شدن  به یک بحران جدی است.

اما بحران آب در روستاهای استان زنجان بیشتر از آنچه که به بالا بودن مصرف مربوط باشد، به عدم وجود زیر ساختهای مناسب و ضعف در مدیریت مربوط است. اکنون در بعضی از روستاهای زنجان آب به صورت جیره بندی توزیع میشود. به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان زنجان “مردم مناطق روستایی در فصل تابستان با مشکل آب مواجه هستند، به طوری که آب مورد نیاز مردم این مناطق به صورت جیره‌بندی توزیع می‌شود. میانگین قطعی آب در روستاهای استان 48 ساعت است، یعنی در مجموع 38 درصد جمعیت روستایی استان با یک نوبت قطعی آب مواجه هستند”.   th3

گزارش خبری زیر توسط خبرنگار خبرگزاری مهر در مورد بحران کم آبی در روستاهای استان زنجان تهیه شده است:

38 درصد جمعيت روستايي زنجان با يک نوبت قطع آب مواجه هستند/80 درصد روستاهاي ابهر از کم آبي در رنج هستند

به گزارش خبرنگار مهر در حال حاضر روستاهای استان زنجان با بحران شدید کمبود آب مواجه هستند و  کم آبی به عنوان بی سرو صداترین بلایای طبیعی در مقابل سیلاب به عنوان یكی از پر صداترین بلایای قرار گرفته است. این در حالی است كه خطر و خسارت‌های ناشی از خشكسالی به مراتب بیشتر از سایر بلایای طبیعی مانند سیل، طوفان، آتش فشان و حتی زلزله است.

متأسفانه امروزه مصرف آب در کشور، در حدود 80 درصد بيشتر از ميانگين سرانه دنيا است، از طرفي اگر بتوانيم 20 درصد در مصرف آب صرفه‎ جويي داشته باشيم، قادر خواهيم بود براي 120 هزار نفر آب تأمين کنيم .

در استان زنجان در حال حاضر 1525 کيلومتر شبکه توزيع آب و 320 کيلومتر خطوط انتقال وجود دارد، اين در حالي است که بيش از 880 کيلومتر شبکه فرسودگي دارد و با اعتبار کنوني زمان طولاني نياز است که اصلاحاتي در شبکه انجام  شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان زنجان با بیان اینکه در حال حاضر 166 روستای استان با مشکل کم آبی مواجه است، می‌گوید: “متأسفانه مردم مناطق روستایی در فصل تابستان با مشکل آب مواجه هستند، به طوری که آب مورد نیاز مردم این مناطق به صورت جیره‌بندی توزیع می‌شود. از طرفی، میانگین قطعی آب در روستاهای استان 48 ساعت است و این یعنی در مجموع 38 درصد جمعیت روستایی استان با یک نوبت قطعی آب مواجه هستند، به همین خاطر در تلاش هستیم تا با برنامه‌ریزی‌های لازم، این مشکلات به حداقل برسد.

رضا کابلی با اشاره به مشکلات به وجود آمده در بحث آب‌ شرب روستاییان ادامه می‌دهد: این مشکلات فقط در سایه تعامل و همکاری قابل حل خواهد بود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر شاهد وجود مشکلاتی در زمینه آب‌ شرب روستاییان استان هستیم می‌گوید: بی‌تردید حل مشکلات آب ‌شرب روستاییان در اولویت همه برنامه‌های شرکت آبفار استان قرار دارد و این در حالی است که دلیل اصلی به وجود آمدن چنین مشکلاتی، کمبود اعتبارات است، چرا که نبود اعتبارات کافی باعث شده است که این شرکت قادر به انجام پروژه‌های جدید در این بخش نباشد.

وی با ابراز تأسف از اینکه مصرف آب برخی از روستاییان بیش از حد استانداردهای تعیین شده است، می‌افزاید: زمانی که گفته می‌شود مشکلات آب‌ شرب روستاییان با تعامل همه جانبه قابل حل است، این به معنای آن است که مردم نیز باید همگام با مسئولان در مرتفع کردن این مشکلات گام بردارند. یکی از این تعاملات، مدیریت در مصرف آب ‌شرب است که می‌توان با اهتمام به این موضوع، مسئولان را در اجرای برنامه‌های جدید که همگی در راستای حل مشکلات آب ‌شرب روستاییان است یاری کرد.

th

جيره بندي آب در روستاهاي زنجان

مدير عامل شرکت آب و فاضلاب روستايي استان زنجان می‌گویدد: مردم روستايي در حال حاضر در تابستان با مشکل آب روبرو هستند و آب مورد نياز مردم به صورت جيره بندي توزيع می‌شود.

رضا کابلي افزود: در حال‌ حاضر ميانگين قطعي آب در روستاهاي استان 48 ساعت است و در مجموع 38 درصد جمعيت روستايي با يک نوبت قطع آب مواجه هستند، در حال حاضر براي حل بحران آب نياز به تانکر آب‌رسانی است.

سرپرست فرمانداری زنجان نیز در این باره گفت: 30 روستای این شهرستان به دلیل خشکسالی با کمبود آب مواجه هستند.

علی کاظمی افزود: در برخی روستاهای تابعه شهرستان زنجان کمبود جدی آب وجود دارد که همکاری روستاییان در رفع مشکلات به وجود آمده نقش تعیین کننده‌ای دارد.

80  درصد روستاهاي ابهر به علت کم آبي در رنج هستند

فرماندار شهرستان ابهر در خصوص وضعیت آب شرب شهرستان ابهر می‌گوید: 50 تا 80 درصد از روستاهايي که مشکل آب دارند، روزانه فقط نيم ساعت از آب شرب استفاده می‌کنند. به گفته ایشان فرمانداري ابهر هر روز شاهد تجمع روستاييان در فرمانداري است.

نورالدين رفيعي به حادتر شدن مشکل کمبود آب در روستاهاي شهرستان ابهر اشاره کرده می‌افزاید: مشکلات برخي از اين روستاها با بهره ‌برداري از پروژه‌های نيمه تمام حل می‌شود.

فرماندار ابهر با بيان اينکه توليد آب شرب روستاها با مشکلات فراوان انجام می‌شود می‌گوید: متأسفانه از اين آب شرب که به سختي هم توزيع می‌شود در بخش کشاورزي هم استفاده می‌کنند.

رفيعي ادامه می‌دهد: جلوگيري از مصرف آب شرب در بخش کشاورزي به حل معضل آب شرب هم کمک می‌کند.

آب با تانکر در ماه نشان توزیع می‌شود

فرماندار ماهنشان می‌گوید: روستاهاي شهرستان با بحران آب مواجه هستند و بايد در کوتاه مدت مشکل آب اين روستاها حل شود. در شش روستا شش پروژه نيمه تمام داريم که اگر اين پروژه‌ها تمام شود مشکل کم آبی مردم اين روستاها هم حل خواهد شد. به گفته ایشان با تخصيص اعتبارات 24 پروژه اجرايي خواهد شد که مشکل و بحران بي آب هم در روستاهاي ماهنشان حل می‌شود.

محمد پور می‌افزاید: بايد هر چه زودتر پروژه‌های مربوط به حوزه آب حل شود چرا که در ماه رمضان و در تابستان مردم آب براي استحمام و آشاميدن ندارند و بايد مديريت لازم در اين مورد لحاظ شود. ” در حال حاضر به اين روستاها که با بحران آب مواجه هستند با تانکر آب بين مردم توزيع می‌شود”.

th1

 15روستاي ايجرود با مشکل کمبود آب مواجه هستند

فرماندار ايجرود نيز به مشکلات موجود در تأمین آب روستاهاي شهرستان ايجرود اشاره کرده و می‌گوید: 15 روستاي شهرستان ايجرود مشکل تأمین آب دارند.

باقر اکبرپور می‌افزاید: هشت روستاي شهرستان ايجرود با بحران شديد آب آشاميدني مواجه هستند که در اين راستا با تخصيص اعتبار مشکل کم آبي در اين روستاها حل خواهد شد.

فرماندار شهرستان ايجرود، نجم‌الشيخان و قندي بلاغ را از جمله روستاهاي شهرستان ايجرود اعلام کرد و گفت: اين دو روستا با مشکل جدي کم آبي مواجه هستند.

اکبرپور به مشکل موجود در تحويل چاه مظفر اشاره کرد و ياد آورشد: اگر اين چاه تحويل داده نشود آب منطقه با مشکل جدي مواجه مي‌شود و در حال حاضر براي اين روستاها با تانکر آب توزيع می‌شود.

در این میان مدير عامل شرکت آب و فاضلاب روستايي استان زنجان راه برون رفت از مشکلات پیش آمده در زمینه کمبود آب در استان زنجان را اجرای پروژه‌های بخش آب این استان می‌داند و می‌افزاید: در حال حاضر 99 پروژه نيمه‌ تمام در استان وجود دارد که نياز به 56 ميليارد تومان اعتبار است تا اين پروژه‌ها به اتمام برسند.

کابلي به ضرورت بازسازي شبکه انتقال آب شرب روستايي اشاره کرده و می‌گوید: در سال جاري براي اجراي برنامه‌ها به 7 ميليارد و 600 ميليون تومان اعتبار نياز است که با مساعدت لازم همه برنامه‌ها اجرايي خواهند شد.

وي ادامه می‌دهد: اين پروژه‌های نيمه تمام از سال 85 مانده است که با اجراي اين پروژه‌ها بسياري از مشکلات روستاييان حل خواهد شد اعتبارات براي توسعه و بازسازي تأسیسات فرسوده آب روستايي يک ميليارد تومان است که امسال تخصيص يافته است.

همچنین  مدیر کل مدیریت بحران استان زنجان در خصوص وضعیت کم آبی در روستاهای استان زنجان می‌گوید: 166 روستا در استان زنجان با کم آبی مواجه هستند که برای اقدامات کوتاه مدت به 9 هزار و 850 میلیون ریال اعتبار نیاز است.

صفی الله کرامتی می‌افزاید: در راستای کمک به زیرساخت‌ها ۸۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال هزینه شده است. وی اعتبار حوادث غیرمترقبه را ۲ میلیارد و ۷۵۲ میلیون ریال عنوان کرده و یادآور می‌شود: ۳ میلیارد و ۸۴ میلیون ریال نیز سررسید سال جاری بوده است.

در این میان رعایت توصیه‌ها در زمینه مصرف بهینه و پرهیز از هدر رفتن آب نیز می‌تواند به عنوان یک عامل مهم در زمینه جلوگیری و کاهش اثرات کم آبی موثر باشد که باید توجه ویژه به این مهم صورت بگیرد.

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.