Take a fresh look at your lifestyle.

بازشماری آرای شورای شهر ابهر برای اولین بار در تاریخ انتخابات شهرستان

در شماره ۲۲۸/۶۷۷  مورخ ۲۹/۴/۹۲ روزنامه ندای ابهر این تیتر، نظر خوانندگان روزنامه و هر بیننده ای را در پیشخوان روزنامه فروشی ها به خود جلب می کرد (چرا نمی نویسید شکایت و اعتراض اقای شعبان ربی و بعضی کاندیداهای دیگر شورای شهر ابهر به نتایج انتخابات و عدم سلامت برگزاری انتخابات در بعضی حوزه های ابهر به کجا ختم شده است. آقای ربی در چندین شماره گذشته قول داده بودند در خصوص انتخابات مطالبی بیان دارند پس چه شد؟)

تبلیغ کاندیداتوری شعبان ربی صاحب امتیاز ندای ابهر در شورای شهر ابهر
تصویر: تبلیغ کاندیداتوری شعبان ربی صاحب امتیاز ندای ابهر در شورای شهر ابهر

روزنامه: سؤال شما را با آقای ربی مطرح نمودیم و ایشان فرمودند از احساس مسئولیت شما تماس گیرنده محترم و همشهریان عزیز تشکر نمائیم و آقای ربی گفتند من هم همانند بعضی از کاندیداها به هیئت های اجرایی- نظارت و فرمانداری ابهر اعتراضات خود را از مورخ ۲۵/۳/۹۲ تحویل داده بودم ولی به علت عدم رسیدگی در ابهر ۶/۴/۹۲ به هیئت عالیه نظارت استان شکایت کردم و رسید دریافت داشتم و لکن به علت عدم رسیدگی به شکایات کاندیداها، بنده ناچاراً به هیئت مرکزی نظارت در تهران مراجعه و شکایت خود را تحویل دادم و هیئت نظارت مرکزی کشور نیز شکایت من را وارد و طی نامه ای به شماره ………. برای بررسی مجدد به استان ارسال کرده اند و از آنجائیکه بعد از یک هفته یعنی ۱۸/۴/۹۲ پاسخی نشنیدم در مورخ ۲۰/۴/۹۲ با مراجعه به هیئت نظارت استان طی نامه ای خواستار پاسخ شدم که در روز شنبه ۲۲/۴/۹۲ شخصی به نام آقای کلانتری با بنده تماس گرفتند و قرار گذاشتند که روز یکشنبه مورخ ۲۳/۴/۹۲ بعد از ظهر به ابهر بیایند و در جلسه ای در فرمانداری موضوع را باحضور من بررسی کنند که متأسفانه ایشان نیامدند تا اینکه در صبح روز سه شنبه مورخ ۲۵/۴/۹۲ از فرمانداری ابهر آقای……….. با من تماس گرفت و گفت که ساعت ۹ صبح روز چهارشنبه ۲۶/۴/۹۲ در فرمانداری باشم، پرسیدم برای چه گفتند شکایت کردی برای بازشماری صندوق ها. متأسفانه در عصر همان روز سه شنبه ۲۵/۴/۹۲ همان کارمند فرمانداری ابهر با من تماس گرفته و گفت به من گفته اند به شما زنگ بزنم بگویم چون فرماندار ابهر روزهای (چهارشنبه و پنج شنبه ۲۶/۴/۹۲ و ۲۷/۴/۹۲) در ابهر نیستند جلسه به روز یکشنبه آینده یعنی ۳۰/۴/۹۲ موکول شده است که ما هم کماکان منتظر روز یکشنبه هستیم که ببینیم آیا آقایان با حضور بنده به شکایتم رسیدگی می کنند یا خیر و آیا بازشماری مجدد صورت می گیرد یا نه و متاسفانه با این وقت کشی ها و امروز فردا کردن ها نتیجه بخش بودن این پروسه مشخص نیست که آیا آقایان دنبال فرصت سوزی هستند تا فرصت قانونی تأیید صلاحیت انتخابات در کشور تمام شود و بعد بگویند کار از کار گذشته است یا واقعاً به این وعده خود عمل خواهند کرد. مدیر مسئول روزنامه ندای ابهر افزودند اگر تا روز یکشنبه مورخ ۳۰/۴/۹۲ اقدامی نشود شکایت خودشان را از طریق مراجع ذیصلاح دیگر پیگیری خواهند کرد و مراتب را به اطلاع همشهریان عزیز خواهند رساند.

 و آقای ربی صاحب امتیاز ندای ابهر که یکی از کاندیداهای دوره چهارم شورای شهر ابهر و اولین عضو علی البدل با ۵۰۰۸ رأی می باشند در پاسخ به این سؤال گفته بودند!!!

و اما در روز شنبه  مورخ ۲۹/۴/۹۲  شنیده شد، جلسه بررسی شکایت و اعتراض آقای ربی در همین روز در محل فرمانداری تشکیل شده است و چند صندوق از صندوق های رأی باز شماری مجدد شده و تعداد ۴ رأی فقط در حوزه خواهران مسجد جامع ابهر که از آقای ربی شمرده نشده بوده با این بازشماری مجدد به رأی ایشان اضافه گردیده و آرای ایشان در شمارش آرای حوزه درمانگاه شفا تغییری نیافته است. لذا برای روشن شدن موضوع از آقای ربی درخواست کردیم در مصاحبه ای در این خصوص به سؤالات ما پاسخ دهند. سؤال اول را از وی اینگونه پرسیدیم آقای ربی شما در پاسخ سؤال شهروندی در ستون چرا نمی نویسید مورخ ۲۹/۴/۹۲ روز شنبه که اشاره شد با بیان مطالبی از پیگیری شکایات خود روز یکشنبه با حضور هیأت نظارت استان را خبر داده بودید که چه شد روز شنبه این جلسه تشکیل شد ایشان سخنان خود را با نام خدا شروع و با آرزوی توفیق و قبولی طاعات و عبادات برای کلیه زحمت کشان در ندای ابهر و مؤمنین و مؤمنات و همشهریان عزیر و خوانندگان ندای ابهر گفتند، به ما در بعدازظهر روز سه شنبه هفته گذشته از فرمانداری ابهر اعلام کردند روز یکشنبه یعنی ۳۰/۴/۹۲ ولی در موقع افطار روز جمعه ۲۸/۴/۹۲ آقای یارقلی رئیس هیأت نظارت شهرستان ابهر با من تماس گرفتند و بعد از ساعاتی که من با ایشان تماس داشتم گفتند که کلانتری از هیأت نظارت استان فردا (شنبه) به ابهر می آیند برای بررسی شکایت شما و از ما خواستند که شخصاً در جلسه باشم که ما هم در جلسه حضور یافتیم و جلسه به ریاست فرماندار و با حضور تنی چند از هیأت های نظارت، اجرایی، بازرسی و ۲ نفر از فرمانداری در اتاق فرماندار تشکیل شد. آقای ربی این جلسه بعد از حدوداً ۳۵ روز از برگزاری انتخابات تشکیل شد در صورتیکه به گفته شما هیأت نظارت استان در ۸/۴/۹۲ صحت انتخابات ابهر را تأیید کرده بود. یعنی اینکه اعتراض و شکایاتی که از سوی بعضی کاندیداها به هیأت اجرایی و نظارت در شهرستان و به هیأت نظارت استان برای عدم صحت انتخابات ابهر و یا بازشماری مجدد صندوق و یا صندوقهایی ارسال شده بود قانع کننده و یا مستند نبوده که هیأت نظارت و اجرایی شهرستان و هیأت نظارت استان انتخابات را تأیید کرده بودند بفرمایید شکایت شما چه بوده و از چه طریق پیگیر شکایات خود بوده اید که هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات تصمیم می گیرد تا هیأت نظارت استان بعد از یک ماه مجدداً برای بررسی شکایت شما در خصوص انتخابات ابهر تشکیل جلسه دهد و آیا این نمی تواند دلیلی بر عدم سلامت برگزاری انتخابات در بعضی از شعب اخذ رای در ابهر و یا احیانا تخلف باشد. هرچند که این اقدام شما و رساندن مراحل شکایت تا این مرحله در شهرستان ابهر و منطقه کار مهم و بسیار با اهمیتی است.

ببینید متن نامه من به هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات کاملاً ساده و روشن است. که من آن را به دو صورت شکلی و ماهوی مطرح کرده ام که یک بخش آن برمی گردد به وضعیت برگزاری انتخابات شورای ابهر که حدود ۲۰ نفر از کاندیداهای ابهر بصورت فردی و یا گروهی به هیأت نظارت شهرستان- هیأت اجرایی و فرمانداری شهرستان و استان شکایت کرده بودند و بخشی هم مربوط به آرای خودم می باشد که درخواست رسیدگی به همه آن موارد داشتم، که علیرغم تأیید صحت انتخابات از سوی هیأت اجرایی و نظارت شهرستان و هیأت نظارت استان که شکایتها را وارد ندانسته بودند و صحت انتخابات ابهر را تأیید کرده بودند خوشبختانه هیأت مرکزی نظارت کشور شکایت ما را قبول کردند و به سخنان ما گوش دادند و در مجلس شورای اسلامی هم که با آقای موسوی نماینده مردم قیدار که رئیس هیأت نظارت استان می باشند دیدار حضوری برایم پیش آمد موضوع شکایت خود را نیز با ایشان در میان گذاشتم.

ایشان با بیان اینکه ما در استان دلایل و مستنداتی از شکایات معترضین که شکایتشان به موقع به هیأت نظارت استان رسیده بود نیافتیم و صحت انتخابات ابهر را تأیید کردیم. که من از ایشان خواستم اگر هیأت مرکزی کشور شکایات ما را وارد بداند و جهت بررسی و اقدام به بازگشایی صندوق و یا صندوق هایی به استان بفرستد ایشان به عنوان رئیس هیأت نظارت استان با آن موافقت کنند که ایشان هم با بزرگواری فرمودند اگر از من نظری برای بررسی مجدد و رسیدگی به شکایت شما و یا بازگشایی صندوقی بکنند موافقت می کنم که من بلافاصله تلفنی نظر ایشان را به یکی از عزیزان در هیأت مرکزی نظارت کشور اعلام کردم. که هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات کشور  شکایت و اعتراض من را طی نامه شماره ……….. به استان ارسال می کنند و همانطوری که در همان ستون چرا نمی نویسید در پاسخ به سؤال تماس گیرنده محترم توضیح دادم مراتب را از استان پیگیری کردم تا اینکه جلسه بررسی شکایت و اعتراض بنده در مورخ ۲۹/۴/۹۲ در فرمانداری تشکیل شد. که به نظر من بازشماری مجدد آرا در انتخابات شوراها و حتی نمایندگی مجلس در شهرستان ابهر کار سختی بوده هرچند که در سال ۸۸ در انتخابات ریاست جمهوری فکر کنم حدود ۱۰ صندوق بازشماری شد. آقای ربی از اینکه این جلسه تشکیل شد آیا از نتایج آن راضی هستید و آیا آنچه را که در متن شکایات خود آورده اید و برای آن پیگیر شکایت بودید بدان دست یافتید. ببیند در مثال مناقشه نیست که می گویند حق گرفتنی است نه دادنی و یا می گویند مشت نمونه خروار است، من هم در این انتخابات مثل تعدادی از کاندیداهای محترم که به روند برگزاری انتخابات و یا پاره کردن بنرها در شب روز چهارشنبه ۲۲/۳/۹۲ توسط عوامل ستاد انتخاباتی و شهرداری و… در سطح شهر، با تأخیر آمدن ۴ صندوق از ۴ حوزه مسجد جامع ابهر- باب الحوائج حسین آباد- آیت اله خامنه ای و هنرستان کشاورزی و موارد دیگر معترض بودم. و بنا به رعایت قانون خواسته های خود را از همان ابتدا قانونی پیگیری کردم.

ولکن به دلیل عدم همکاری فرمانداری ابهر با درخواست کتبی اینجانب در مورخ ۴/۴/۹۲ جهت اعلام آرای بنده در چندین شعب اخذ رأی در ابهر و درخواست مجدد طی نامه ۱۱/۴/۹۲ متاسفانه بدلیل عدم پاسخگویی و ترتیب اثر ندادند به شکایات کاندیداهای معترض در شهرستان و مرکز استان موجب شد که بر شک و تردیدهای ما افزوده شود و مجبور شدم طبق مراحل قانونی مراتب را علی الرقم تأیید صحت انتخابات ابهر توسط هیأت نظارت استان از تهران پیگیری کنم که در هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات آقایان با سعه صدر و بزرگوارانه با موضوع برخورد کردند و شکایت ما را به استان منعکس و درخواست رسیدگی نمودند. و اما سؤال کردید که آیا از نتایج این بررسی راضی هستم یا نه در واقع باید بگویم اصلاً راضی نبوده و نیستم چون در این جلسه با توجه به توضیحات آقای کلانتری از هیأت نظارت استان- توضیحات ما و شخص آقای فرماندار،  نماینده هیأت نظارت استان بیان کردند بعضی موضوعات را اگر بخواهیم پیگیری نمائید می توانید از طریق مراجع قضایی پیگیری کنید و از سوی دیگر با توجه به تمامی مطالبی که مطرح شد در نهایت ما پیشنهاد و درخواستی که داشتیم این بود که آرای چهار صندوق که با تأخیر به فرمانداری تحویل شده بود را مجدداً بازشماری کنند و یا حداقل آرای ده نفر اول بازشماری شود که متأسفانه مورد موافقت آقای فرماندار و نماینده هیأت نظارت استان قرار نگرفت و حتی با این پیشنهاد که آرای نهمین نفر و بنده را در این ۴ صندوق که با تأخیر آمده بود بازشماری مجدد صورت بگیرد چرا که من حدوداً ساعت ۱۲ ظهر مورخ ۲۵/۳/۹۲ جزء نفرات اصلی بودم و بعد از آمدن چند صندوق جاها عوض شد به نظر من این حق هر کاندیدایی است که نسبت به رای خود حساسیت داشته باشد بنده هم هیچ موقع ادعا نداشته و ندارم که مثلاً آرای من با آرای چند نفر اول که دارای رأی بیشتری هستند اشتباه شده ولی با توجه به اختلاف حدود ۲۵۷ رأی با نفر نهم این خواسته می تواند یک امری طبیعی قلمداد شود که من به این دلیل بازشماری آرای خود با نفر نهم را خواستار شدم که از سوی فرماندار و نماینده هیأت نظارت استان پذیرفته نشد و آقایان شدیداً مخالف با بازشماری مجدد آرای این ۴ صندوق برای همه کاندیداها و یا ۱۰ نفر اول بودند و بیان کردند که نفرات اول تا نهم به آرای خود اعتراض ندارند شما اگر در یکی دو صندوق به آرای خود  اعتراض دارید درخواست کنید بازشماری شود و در پایان ما دیدیم که آقایان با بازشماری آن ۴ صندوق موافقت نمی کنند بنده هم برای اینکه موضوع را پیگیری کرده بودم و به نتایجی رسیده بودم گفتم برای اولین بار هم که شده باشد دو صندوق بازشماری مجدد شود حتی اگر به ضرر آرای خودم باشد. و خواستم که لااقل چند صندوق شمارش مجدد شود. توافق شد ۱ صندوق را ما بخواهیم بازشماری شود و اگر این صندوق بازشماری شد و اختلاف رأی من اثبات شد یک صندوق دیگری بازشماری گردد که ازقضا بازشماری صندوق حوزه شماره ۲ خواهران مسجد جامع ابهر پیشنهاد شد و تعداد آرای من که ۷۲ و یا ۷۴ رأی در لیست فرماندار بود در این بازشماری ۴ رای که در شمارش آرا به نفع ما شمارش نشده بود به رأی ما اضافه شد که با این تخلف و طبق توافق صندوق درمانگاه شهید فرهاد معصومی مدنظر ما بود که اشتباهاً صندوق درمانگاه شفا پیشنهاد ما شد که در بازشماری آرا چون تغییری حاصل نشد دیگر با شمارش صندوق های بعدی موافقت نگردید و اگر در آن صندوق نیز تغییراتی حاصل می شد صندوق دیگر می بایست بازشماری می شد، لذا آرای ما با این بازشماری که برای اولین بار در انتخابات شوراها و حتی نمایندگی مجلس در سطح شهرستان ابهر بود از ۵۰۰۴ به ۵۰۰۸ تغییر یافت. و هیچ بعید نبود که با شمارش ۴ صندوق که با تأخیر آمده بودند و یا صندوقهای دیگر چنین مواردی به نفع ما به اثبات می رسید. و لذا همین اختلاف ۴ رأی در یک حوزه برای ما دلیل خوبی بر ادعاهای ما می تواند باشد. اگر آقای فرماندار و دوستان موافقت می کردند که آرای ۴ صندوق برای ۱۰ نفر و یا حداقل برای ۲ نفر نهم و دهم شمارش می شد بعید نبود تغییراتی اساسی در آرای ما دو نفر نفرات یعنی نهم و دهم که تأثیرش بر دیگران هم میشد، پیش نیاید و در هر صورت در شماره ۶۶۹ مورخ ۱/۴/۹۲ مطلبی در صفحه ۲ ندای ابهر چاپ شده بود با این عنوان که آیا اعتراض کاندیداها به نتیجه خواهد رسید یا نه؟ باید بیان کنم که درست است به دلیل عدم موافقت با پیشنهادات ما و یا مستند نداشتن شکایات بقیه معترضین توسط هیأت نظارت اقدامات اساسی صورت نگرفت لکن همین اندازه که بازشماری مجدد در ۲ صندوق انجام شد و انتخابات ابهر مورد بررسی قرار گرفت باید آن را به فال نیک گرفت…

این متن توسط روزنامه ی ندای ابهر به ابهرآنلاین ارسال شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.