خانه » اخبار » اخبار زنجان » اخبار زنجان/ سرانه مصرف آب در استان زنجان از ۲۰۱ به ۱۹۶ لیتر کاهش یافت
اخبار زنجان/ سرانه مصرف آب در استان زنجان از ۲۰۱ به ۱۹۶ لیتر کاهش یافت

اخبار زنجان/ سرانه مصرف آب در استان زنجان از ۲۰۱ به ۱۹۶ لیتر کاهش یافت

علیرضا جزء قاسمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار «ابهرآنلاین» افزود: فرهنگ سازی مصرف بهینه آب آشامیدنی مختص فصل خاصی نیست و طی سال باید این مهم توسط مشترکان شرکت آب و فاضلاب اعمال شود.
وی تاکید کرد: باوجود کاهش سرانه مصرف آب در استان اما این میزان همچنان نسبت به میانگین جهانی بالا و نسبت به میانگین کشوری با 204 لیتر، پایین است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان زنجان گفت: میانگین بارش ها در کشور یک سوم متوسط جهانی و میانگین مصرف آب نیز تا 2 برابر جهانی است که باید این موضوع به درستی از سوی متولیان و مشترکان مدیریت شود.
علیرضا جزء قاسمی با بیان اینکه بارندگی هایی که داشتیم نشانه دارندگی نیست، اظهار داشت: سال آبی امسال استان زنجان حدود 21 درصد نسبت به دراز مدت رشد بارش ها را شاهد بود و استانی در میانه پایینی جدول نزولات آسمانی هستیم که استان های همدان، آذربایجان غربی و کرمانشاه میانگین بالاتری نسبت به زنجان دارند.
به گفته وی، میانگین بارندگی کشور 35 درصد است و سال های متمادی است با کمبود بارش مواجه ایم که موجب شده با کمبود منابع آبی برخودار باشیم در حال حاضر سد تهم 32 میلیون مترمکعب آب دارد که روان آب آن نیز نسبت به گذشته کاهش را نشان می دهد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان زنجان گفت: در دوره 10 ساله اخیر کل این استان دچار خشکسالی بوده و امسال باتوجه به بارندگی هایی 35 درصد گرفتار این مشکل است که صرفه جویی در مصرف آب آشامیدنی باید مد نظر باشد.
جزء قاسمی تاکید کرد: قیمت تمام شده آب آشامیدنی در استان زنجان نزدیک 10 هزار ریال است که با نرخ چهار هزار و 500 تا پنج هزار ریال به مشترکان داده می شود که 45 تا 50 درصد هزینه آنرا اخذ می کینم.
وی یادآوری کرد: این روند چرخه معیوبی است که در آینده مشکلاتی ایجاد خواهد کرد و زیانی که انباشت می شود، فرسودگی تاسیسات شبکه آب را به دنبال دارد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان زنجان گفت: علاوه بر حفر چاه هایی که برای تامین آب آشامیدنی شهروندان در 21 شهر استان انجام می دهیم بیش از 150 حلقه چاه داریم که 125 حلقه در مدار بهره برداری است.
به گزارش «ابهرآنلاین»، شرکت آب و فاضلاب شهری استان زنجان در 21 شهر استان بیش از 750 هزار نفر جمعیت را با 2 هزار کیلومتر شبکه توزیع آب شرب تحت پوشش دارد.
9505/6085

انتهای پیام /*

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.