پیش بینی قیمت مسکن در سه ماه آینده از دیدگاه یک کارشناس

ابهر آنلاین: وضعیت بازار مسکن بسیار مبهم و غیر قابل پیش بینی است. این ابهام مردم را در شرایط بیم و امید گران یا ارزان شدن قیمت مسکن نگهداشته است. بخشهای زیادی از مردم خرید یا فروش مسکن را به آینده موکول کرده اند. یک کارشناس مسکن معتقد است: اگر نقدینگی موجود در جامعه جمع آوری نشود نباید چشم‌انداز خوبی برای کاهش قیمت مسکن انتظار داشت. th

به گزارش فارس، بابک حاجیان با اشاره به اینکه به هیچ عنوان جواب صریح و مشخصی در مورد آینده بازار و قیمت مسکن نمی‌توان ارائه کرد افزود: باید منتظر مشخص شدن سیاست‌های دولت یازدهم ماند تا اگر دولت یازدهم به سمت مدیریت جمع‌آوری نقدینگی برود قیمت مسکن کاهش می یابد اما اگر نتواند این کار را انجام دهد نباید چشم‌انداز خوبی برای کاهش قیمت مسکن انتظار داشت.

وی تاکید کرد: اگر دولت یازدهم بتواند نقدینگی ۵۰۰ هزار میلیارد تومانی را جمع‌آوری کند و به سمت تولید ببرد حداقل باید ۲ سال روی آن کار کند.

وی گفت: اگر این نقدینگی از بازار سهام به بازار مسکن و یا ارز و سکه برود تفاوتی نخواهد کرد چون نقدینگی هنوز در جامعه روان است پس مهم این است که نقدینگی به بخش تولید کالا و خدمات و حتی مسکن برگردد.

مطالب خواندنی:

وی ادامه داد: اینکه بگوییم قیمت مسکن در سه ماه آینده کاهش خواهد یافت این طور نیست و دلیلی هم برای آن نمی‌بینیم چرا که هزینه ساخت مسکن بالاست و باید اذعان شود که هزینه ساخت تنها یکی از مؤلفه‌های تعیین قیمت مسکن است.

به گفته وی، آنچه که در تعیین قیمت مسکن تأثیر دارد دلایل زیادی دارد چون مسکن فرابخشی است.

حاجیان افزود: اگر دولت بتواند منابع نقدینگی فراوان را به سمت تولید ببرد افرادی که نقدینگی آنها در بازار سهام است سرمایه خود را به سمت تولید خواهند برد، بنابراین بعید است که در یکی یا دو سال آینده دولت آن چنان قدرت و ضمانت اجرایی داشته باشد که بخواهد سریعا در تمام قیمت‌ها از جمله مسکن تأثیر بگذارد.

به گفته وی، ورود نقدینگی به بازار مسکن بهتر از ورود نقدینگی به بازار ارز و سکه است، چرا که باعث تولید مسکن و پس از آن در پی داشتن اشتغال خواهد بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
  1. محسن می گوید

    سلام خیلی ممنون از اینکه نظر کارشناسن رو در سایتتون قرار میدهید.
    اما آیا این پیشبینی ها درست در اومدن تا به حال یا نه؟
    چون من در پی خرید خانه هستم اما فعلا به یک جواب درست دست پیدا نکردم که بخرم یا نه؟

  2. محسن می گوید

    شاید دلیل افزایش قیمت مسکن رشد بیش از اندازه ی بنگاه های معاملات ملکی در کشور باشه که دولت هیچ گونه نظارتی بر تعداد این بنگاه ها در سطح شهر ها نداره، افرادی با ایجاد مشاغل کاذب دنبال سودهای کلان هستن که خود این عامل کمک بزرگی به افزایش قیمت ها کرده است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.