پیرمرد کر و لال تنها سکنه یک روستا

ابهر آنلاین: مشهدی ولی به صورت مادر زادی کر و لال است، یکی از چشمانش نیز به دلیل داشتن آب مروارید و عدم مراجعه به موقع دکتر نابینا است، او تنها ساکن روستای چال استان زنجان است.

به گزارش موج: مشهدی ولی نبی‌لو تنها ساکن روستای چال شهرستان زنجان است که ۶۰ سال به تنهایی در این روستا زندگی می‌کند و مونس تنهایی‌هایش نماز و یاد خدا است .

نبی لو که در دوران کودکی پدر و مادر خود را از دست داده است، به سرپرستی عمویش درمی آید و پس از فوت عمویش، جوانی از اهالی همان روستا مراقبت از وی را بر عهده می گیرد، اما این زندگی نیز چند سالی دوام نمی آورد و اکنون بیش از ۶۰ سال است که در این روستا خالی از سکنه به تنهایی زندگی می کند.

پیرمرد کر و لال تنها سکنه یک روستا

مشهدی ولی یک خواهر دارد که پایش فلج است و توان سر زدن به او را ندارد.

وی که به صورت مادر زادی کر و لال است به دلیل داشتن آب مروارید و عدم مراجعه به موقع دکتر یکی از چشمانش نیز نابینا است.

زندگی مشهدی نبی لو با خالی شدن روستای چال از سکنه در تنهایی گذشته است و با وجود اینکه چند بار اهالی سابق روستا او را به خانه های خود برده اند، نتوانسته طاقت بیاورد و دوباره به روستای مورد علاقه خود بازگشته است.

مشهدی ولی مجرد است و تا کنون کسی مقدمات ازدواجش را فراهم نکرده است، خود نیز به دلیل کر و لال بودن نتوانسته تنهایی خود را با کس دیگری تقسیم کند.

روستای چال که از امکانات آب، برق و گاز محروم است، تنها مامن مرد تنها است و این مرد با خدا، از آب چشمه برای گذران زندگی خود استفاده می کند.

وی زیر پوشش نهادهای حمایتی نیست و فقط رهگذران و شکارچیانی که او را می شناسند، هر از گاهی آذوقه برایش می آوردند، اما در روزهای سرد زمستان که پرنده هم در این روستا پر نمی زند، مرد تنهای چال، روزی خود را از خدا می گیرد.

ارتباط این مرد پاک و بی آلایش روستایی با خدا به قدری صمیمی و گرم است که گویی بین او و خدا فاصله ای نیست، اگرچه مشهدی ولی درس نخوانده اما نمازهایش را با صداقتی از جنس مردان خدایی به پا می دارد و ماه رمضان برایش حکمی عجیب دارد.

مرد تنهای روستای چال از نظر جسمی و ذهنی از هیچ مشکلی برخوردار نیست و روزگار خود را با کندوهای عسلی که نگهداری می کند، می گذارند، همه باغ های این روستا به همت این مرد سرسبز است و رهگذران از این باغ ها استفاده می کند.

نبی لو در وسط حیات خانه اش حوضی برای استحمام دارد و از کمترین امکانات برای گذران زندگی برخوردار است، اما این محرومیت نتوانسته روح این مرد را خدشه دار کند، او مطیع محض خداوند متعال است و آرامشی که در نماز خواندن در او دیده می شود، از جنسی دیگر است.

این مرد کرسی کوچکی در منزلش دارد که به هنگام زمستان از آن استفاده می کند.
یک شهروند نوع دوست طارمی که خود از کارمندان بهزیستی شهرستان طارم است هر از گاهی به این مرد سر می زند و مایحتاج وی را تهیه می کند.

برخی از شکارچیان و مردمی که او را می شناسند تنها میهمانان این مرد طارمی هستند.

روستای چال در ۶۰ کیلومتری شهر زنجان قرار گرفته است اما کمتر کسی این روستا را به یاد دارد، چرا که صعب العبور بودن روستا موجب شده تا ساکنان رنج کوچ را بر ماندن ترجیح دهند.

با حضور تیم کوهپیمایی بسیج اداره کل بیمه خدمات درمانی استان زنجان دفترچه روستایی آقای ولی الله نبی لو منفرد تنها ساکن روستای چال از توابع شهرستان زنجان دراختیار وی قرارگرفت.

مرد تنهای ۷۵ ساله روستای چال انتظاری از کسی ندارد، اما چشم انتظار مهربانی های کسانی است که هر از گاهی به دیدن او میروند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.