آیا دولت‌ دهم‌ یک‌ ماه‌ یارانه‌ معوقه را پرداخت‌ میکند؟

ابهر آنلاین: سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در حالی پرداخت یارانه تیرماه در روز شنبه ۲۲ تیر را اعلام میکند که در طول سنوات گذشته به جهت تاخیر مدام در پرداخت یارانه ها، دولت یک ماه یارانه به مردم بدهکار است، در واقع عملا دولت یارانه خرداد ماه را پرداخت میکند.

سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اعلام کرد: یارانه ۴۵۵۰۰توthمانی تیرماه روز شنبه ساعت ۲۴ واریز و قابل برداشت می‌شود.

به گزارش پارسینه، این آخرین یارانه نقدی است که دولت محمود احمدی نژاد به حساب خانوارها واریز خواهد کرد اما هنوز تکلیف یک ماه یارانه نقدی که به خاطر جابه جا کردن زمان پرداخت ها معوق مانده مشخص نیست.

بیستم آبان سال ۸۹ بود که برای نخستین بار یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار واریز شد.

قرار بر این بود که یارانه نقدی به صورت ماهانه پرداخت شود.

در مرحله اول پرداخت یارانه نقدی نیز این مبلغ به صورت دوماهه و قبل از اجرای طرح به حساب مردم واریز شد، اما به‌تدریج با گذشت زمان، واریز یارانه‌های نقدی به جای دو ماه به یک ماه تبدیل شد و زمان واریز هم از ابتدای هر ماه به اواسط ماه تغییر کرد.

نخستین تاخیر درست ۴۰ روز بعد از پرداخت یارانه مرحله اول روی داد.

تاخیر پرداخت یارانه در آخرین روز پاییز ۸۹، دور از ذهن نبود، چون هنوز آمارهای ستاد هدفمندی در حال تکمیل بود.

اما سومین مرحله از پرداخت یارانه نقدی زمانی اتفاق افتاد که ۵۱ روز از زمستان سپری شده بود.

این زمان آنقدر جابه‌جا شد که در نهایت در مرحله چهارم دوباره به اول ماه بازگشت و اول اردیبهشت سال ۹۰ موعد پرداخت یارانه نقدی شد.

پس از این بود که مسئولان قول مساعد دادند که یارانه نقدی زین پس اول هر ماه پرداخت شود اما عملا این اتفاق رخ نداد.

بهانه هم این بود که با توجه به اینکه اول هر ماه موعد دریافت حقوق است، شبکه شتاب توانایی این حجم مراجعه کننده را نخواهد داشت.

این بود که پس از مرحله پنجم و ششم، در مرداد ماه سال ۹۰، یارانه نقدی در یازدهم ماه پرداخت شد.

شاید اصلی ترین نتیجه این تاخیر یعنی پرداخت یارانه در ۱۱ هر ماه و قابل برداشت بودن ان در روز دوازدهم این موضوع است که سیستم بانکی در یک دوره ۱۲ روزه رقمی معادل ۳٫۲ هزار میلیارد تومان که حجم یارانه نقدی ماهیانه حدود ۷۲ میلیون نفر ایرانی محسوب می شود را در اختیار دارد که خواب ۱۲ روزه این مبلغ در سیستم بانکی بر اساس نرخ رسمی سود اعلام شده از سوی بانک مرکزی برای سال ۹۰ (حداقل سود عقود مبادله ای ۱۱ درصد) حداقل رقمی معادل ۱۲ میلیارد تومان سود برای سیستم بانکی یا دولت در بر خواهد داشت.

از سوی دیگر، شاید در نگاه نخست، روزهای واریز شدن یارانه نقدی تفاوتی نکند؛ اما در پرداخت‌هایی که سقف انتهایی ندارند، یعنی باید به‌صورت مداوم پرداخت شوند، تغییر در روز پرداخت و تبدیل شدن پرداخت قبل از ماه به آخر ماه بعد، به معنای پرداخت نشدن یک ماه مستمری می‌باشد.

به عبارت دیگر، دولت به جای آنکه یارانه ماه آبان را در اواخر مهر پرداخت کند، این یارانه را در اواخر آبان پرداخت می‌کند و به همین ترتیب در ماه آذر و دی نیز تاخیر ایجاد می‌شود و در عمل یک ماه پرداخت نقدی انجام نمی‌شود و معلوم نیست این ماه که ماه آخر استقرار دولت دهم است، دولتی ها چگونه می خواهند این یارانه معوقه را به مردم پرداخت کنند؟

انتهای پیام/

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
  1. اسما می گوید

    سلام لطفا یارانه را ۲۰ واریز کنید چون بعضی خانواده ها غذا ندارن بخورن

  2. مرضیه دهنایی می گوید

    معوقه ها رو پرداخت کنید
    پیگیری کنید این حق ماست مردم به شما اطمینان کرده‌اند. در این دنیا خیر ببینید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.