Take a fresh look at your lifestyle.

ثبت جهانی کویر لوت در سال ۲۰۱۵

ابهر آنلاین: معاون میراث فرهنگی کشور با بیان اینکه منظر فرهنگی تاریخی روستای میمند در کرمان ثبت مشروط نیست بلکه قرار است با پرونده مناظر فرهنگی تاریخی کشورهای همسایه مقایسه شود، گفت: در سال ۲۰۱۴ شهر سوخته و در سال ۲۰۱۵ کویر لوت جهانی می شوند.

maymand (4)

به گزارش جهان به نقل از مهر، آتوسا مومنی گفت: ارزش برجسته جهانی روستای تاریخی میمند از نظر کارشناسان یونسکو محرز نشده بود اما زمانی که این پرونده در اجلاس میراث جهانی یونسکو مطرح شد کشورهایی مانند عراق و امارات که در متن جغرافیایی کشور خود کویر دارند، اعلام کردند ایکوموس دچار یک اشتباه درکی شده است و ما چون در منطقه هستیم به عنوان کسانی که دانش شناخت منظر فرهنگی در کویر را داریم اعلام می کنیم که اگر چه میمند نگینی در کویر است اما مشابه آن را ما نیز در کشورمان داریم.

وی ادامه داد: سفیر هندوستان نیز درباره میمند، گفت که منظر فرهنگی تاریخی روستای میمند جواهری در کویر است که نمونه آن هرگز در کشورهای منطقه وجود نداشته است.

مومنی تصریح کرد: شناخت ایکوموس از منظر فرهنگی فقط در اروپا بوده و نتوانسته بود ارزش برجسته جهانی آن را در خاورمیانه استخراج کند بنابراین آن را با مناظر فرهنگی ثبت شده و یا نامزد شده در کشورهای اروپایی مقایسه می کرد اما در نهایت این پرونده با ۱۱ رای به ثبت رسید و جزو با ارزش ترین پرونده منظر فرهنگی منطقه کویری مطرح و صاحب برند شد حتی زمانی که کرواسی پرونده منظر فرهنگی خود را ارائه کرد کارشناسان یونسکو اعلام کردند تنها زمانی می توانید این پرونده را ثبت کنید که ارزش برجسته میمند را شناخته، پرونده خود را با آن مقایسه، تکمیل و بعد به ثبت برسانید.

معاون میراث فرهنگی کشور بیان کرد: سهمیه ای برای پرونده میمند از دست نداده ایم. قرار شد تا دو ماه آینده نقاطی را که عراق و امارات اعلام کرده اند مشابه آن را دارند و مقایسه هایی که در ایکوموس اطلاعاتش وجود نداشته به ما اعلام شود مثل مناظر فرهنگی که در عراق وجود دارد . هر چند که هنوز پرونده آن برای ثبت جهانی ارائه نشده ولی ادعا می کنند این مناظر قابل مقایسه با منظر میمند در ایران است.
وی گفت: دو ماه دیگر اطلاعات به ما اعلام می شود و بدون سهمیه، ثبت میمند قطعی خواهد شد منتهی ثبت آن همزمان با ثبت شهر سوخته انجام می شود.
مومنی گفت: باید کشورها پرونده میراث طبیعی را نیز ارائه کنند بنابراین در سال ۲۰۱۴ پرونده شهر سوخته و در سال ۲۰۱۵ پرونده کویر لوت را به ثبت جهانی می رسانیم.
پیش از این حسین شمس الدینی مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان گفته بود منظر فرهنگی تاریخی روستای میمند ثبت مشروط شده است اما مومنی این موضوع را رد کرد و گفت نه تنها هیچ سهمیه ای از دست نداده ایم بلکه ثبت روستای میمند مشروط نیز نبوده است.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.