موجودی صندوق توسعه ملی اعلام شد

indexابهر آنلاین: رییس کل بانک مرکزی عصر امروز اظهار داشت: ما بعد از ۵ – ۶ سال توانستیم بدهی‌های خارجی کشور اعم از بالفعل و بالقوه آن را از ۴۱ میلیارد و ۸۵۳ میلیون دلار به ۱۴ میلیارد و۲۷۴ دلار برسانیم و در واقع حدود ۲۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار بدهی‌ها را کاهش دهیم.

آفتاب: محمود بهمنی در مورد مصوبه یک ماه پیش مجمع بانک مرکزی درخصوص ۷۴۰ هزار میلیارد ریال در ارتباط با تسویه بدهی‌های شرکت دولتی به بانک مرکزی گفت: مجمع عمومی بانک مرکزی حدود ۲۰ روز قبل جلسه‌ای داشت و مصوباتی را به تصویب رساند که این مصوبات برای بانک مرکزی لازم‌الاجراست.
وی با اشاره به بحث مبلغ ۷۴۰ هزار میلیارد ریال گفت: این مبلغ ناشی از مابه‌التفاوت نرخ ارز در گذشته و قانون بودجه است و این منابع طبق ماده ۲۶ قانون پولی و مالی کشور باید به حساب خزانه واریز می‌شد. این قانون می‌گوید که ابتدا دولت باید بدهی‌های خود را تسویه و بعد وجوه مازاد را به خزانه واریز کند.
او گفت: این مساله که ما بخواهیم این پول را به خزانه واریز کنیم برای ما ناخوشایند بود چراکه با تزریق این منابع، ما شاهد ایجاد تورم و نقدینگی بودیم و بهتر این بود که ما این ۷۴۰ هزار میلیارد ریال را بابت کل مطالبات سیستم دولتی و شرکت‌های دولتی و کسانی که به هر نحوی به بانک مرکزی و سیستم بدهکار هستند برداشت کنیم.
وی با بیان اینکه بانک مرکزی مکلف است مصوبات مجمع عمومی بانک مرکزی که رییس جمهور ریاست آن را برعهده دارد، اجرا کند، گفت: در این مورد ما براساس آنچه که تصویب شده عمل خواهیم کرد و مبلغ جدیدی را به جامعه تزریق نمی‌کنیم که نقدینگی ایجاد شود و با این تصویب نقدینگی موجود در جامعه تغییر نمی‌کند و فقط حساب‌ها پا به پا می‌شود و در واقع جابه‌جا و تسویه می‌شود و ما می‌توانیم کل بدهی‌هایی که در طول سالیان متمالی ایجاد شده بود و طلب‌هایی که بانک مرکزی داشت را به صفر برسانیم.
بهمنی با بیان اینکه این اتفاق بعد از مدت‌ها رخ می‌دهد، گفت: ما این موضوع را به فال نیک می‌گیریم و با این اقدام از طرفی پول به جامعه تزریق نمی‌شود و از طرف دیگر بدهی‌ها نزدیک به صفر می‌شود.
وی با بیان اینکه کاهش بدهی‌های خارجی یکی از موفقیت‌های ماست، افزود: ما با تبدیل سبد ارزی و تبدیل ارزها به یکدیگر توانستیم حدود شش میلیارد دلار به ذخایر کشور اضافه کنیم و سود ببریم. از طرف دیگر ما چند صدتن طلا خریداری کردیم و این خود یکی از دلایل افزایش ذخایر کشور است.
۴۰ میلیارد دلار موجودی صندوق توسعه ملی
او همچنین در مورد میزان ذخایر ارزی کشور گفت: میزان ذخایر ارزی نسبت به چند سال گذشته یعنی حداقل پنج سال گذشته ۶۰ تا ۶۵ درصد افزایش پیدا کرده و یکی از دلایل آن ایجاد حساب جدیدی به نام صندوق توسعه ملی است. ما در حال حاضر نزدیک به ۴۰ میلیارد دلار در آن حساب ذخیره داریم؛ ضمن اینکه از محل آن تسهیلات پرداخت کرده‌ایم.
وی با بیان اینکه میزان ذخایر ما رقم قابل توجهی را تشکیل می‌دهد، در ارتباط با مبلغ کل ذخایر کشور گفت: مبلغ کل ذخایر کشور همیشه برای ما یک مطلب محرمانه و بسته است.
رئیس کل بانک مرکزی همچنین در مورد حذف ارز مرجع در ارتباط با کالاهای اساسی نیز گفت: قانون بودجه ابلاغ شده و ما براساس آن عمل می‌کنیم.
قیمت کالاهای اساسی افزایش نمی‌یابد
وی افزود: ما حتما نخواهیم گذاشت که قیمت کالاهای اساسی بالا برود. ما برای چندین ماه کالاهای اساسی را ذخیره کردیم و در قانون بودجه نیز پیش‌بینی شده که مبالغی را استفاده کنیم که اگر نرخ تغییر کند هیچ تاثیری روی قیمت کالاهای اساسی نداشته باشد.
وی بار دیگر تاکید کرد که تغییر نرخ باعث ایجاد تغییری در مورد قیمت کالاهای اساسی نخواهد شد.
بهمنی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به این سوال که اقداماتی که بانک مرکزی در طول این سال‌ها انجام داده چه بوده است، گفت: یکی از بهترین کارهای بانک مرکزی در طول این سال‌ها ساماندهی موسسات اعتباری در کشور بوده است. ما شاهد بودیم که هزاران واحد بانکی، موسسات مالی و اعتباری و موسسات پولی و بانکی بعضا بدون هیچ مجوزی فعالیت می‌کردند و ۶۷۰ هزار میلیارد نقدینگی داشتند که ما آنها را شناسایی کردیم و از آنها ذخیره قانونی گرفتیم.
وی همچنین ایجاد پورتال ارزی را از دیگر اقدامات صورت گرفته از سوی بانک مرکزی عنوان کرد و گفت: ما چندصد تن طلا خریداری کردیم و نگذاشتیم کسی بفهمد و در خزانه گذاشتیم و بعد از اینکه خیالمان راحت شد، این موضوع را اعلام کردیم و ما الان برای چندین سال ذخیره طلا داریم.
با وجود تحریم اجازه ندادیم که تعهداتمان عقب بیفتد
وی به وجود تحریم‌ها اشاره کرد و گفت: با تمام تحریم‌هایی که علیه کشور وجود داشت، ما اجازه ندادیم که تعهداتمان عقب بیفتد و در واقع به دنیا گفتیم که با تمام فشارها نه تنها کشورمان را اداره می‌کنیم و منابع را مدیریت می‌کنیم بلکه توانسته‌ایم بدهی‌های خارجی‌مان را کاهش دهیم.
بهمنی با بیان اینکه شاید الان نتوان خیلی از مسائل را گفت: ان‌شاءالله روزی برسد که ما به مردم بگوییم که ما تحت چه فشارهای شدیدی از سوی خارج و بعضا داخل بودیم. الان نمی‌توانیم این حرف‌ها را بزنیم. ۹۰ درصد از صحبت‌های بانک مرکزی و مباحث مرتبط با آن محرمانه است و انشاالله یک زمانی برسد که ما بتوانیم این صحبت‌ها را بگوییم و مردم بشنوند. ما در حال حاضر باید صحبت‌ها و انتقادات را بشنویم، سکوت کنیم تا ان‌شاءالله یک زمانی بتوانیم خیلی از صحبت‌ها را بگوییم.
بهتر است رئیس جمهور منتخب از فرد جوانتری در بانک مرکزی استفاده کند
بهمنی در پاسخ به این سوال که اگر رییس جمهور منتخب به شما پیشنهاد دهد که همچنان رییس کل بانک مرکزی بمانید، قبول خواهید کرد یا نه، گفت: من روی این مساله فکر نکرده‌ام. اعتقاد دارم که بهتر است ایشان از نیروهای جوان و جدیدتر استفاده کند و شاید انتظار مردم این باشد.
به گزارش ایسنا، وی همچنین با تاکید بر اینکه ما باید به تمام زحماتی که در طول سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی انجام شده، ارج بنهیم، گفت: اگر مثلا ۱۰ تا کار خوب نشده ولی یک کار خوب انجام شده باید آن کار خوب را مورد توجه قرار دهیم و به آن ارج بنهیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.