خانه » اخبار » انتقال 170 میلیون مترمکعب آب از سد طالقان به دشت قزوین
انتقال 170 میلیون مترمکعب آب از سد طالقان به دشت قزوین

انتقال 170 میلیون مترمکعب آب از سد طالقان به دشت قزوین

IMG12453764ابهر آنلاین: از مهر ماه سال گذشته 170 میلیون مترمکعب آب از سد طالقان به دشت قزوین منتقل شده است.

رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین گفت: به منظور تأمین آب موردنیاز کشاورزی و تقویت آبخوان دشت قزوین، از ابتدای مهرماه سال گذشته تاکنون بیش از 170 میلیون مترمکعب آب از سد طالقان به دشت قزوین منتقل شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس حمید قزوینی خاطرنشان کرد: در زمان یاد شده حدود 16 میلیون مترمکعب از آب انتقالی از طریق حوضچه های تغذیه مصنوعی در آبخوان دشت قزوین تغذیه شده است که عمده آن به دلیل بالا بودن میزان افت سطح آب زیرزمینی در قسمت غربی دشت با بهره برداری از کانال 5/7 کیلومتری تغذیه مصنوعی تاکستان به ابهر رود منتقل و از طریق بستر رودخانه یاد شده به سفره آب زیرزمینی منطقه هدایت شده است.
وی تصریح کرد: تغذیه این میزان آب در تقویت سفره آب زیرزمینی منطقه تأثیر داشته و مانع افت بیشتر سطح آب زیرزمینی منطقه خواهد شد.
براساس این گزارش، شبکه آبیاری دشت قزوین دارای 94 کیلومتر کانال اصلی، 12 رشته کانال درجه یک به طول 129 کیلومتر، 31 رشته کانال درجه دو به طول 85 کیلومتر، 90 رشته کانال درجه سه به طول 238 کیلومتر و 500 کیلومتر کانال درجه چهار است که سهمیه سالانه آب کشاورزی شبکه مذکور از سد طالقان از طریق این کانال ها منتقل و توزیع می شود.

انتهای پیام/

منبع: واحد مرکزی خبر

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.