خانه » اخبار » اخبار زنجان » اخبار زنجان/ میراث هزار ساله از زیر آوار خانه یک زنجانی پیدا شد
اخبار زنجان/ میراث هزار ساله از زیر آوار خانه یک زنجانی پیدا شد

اخبار زنجان/ میراث هزار ساله از زیر آوار خانه یک زنجانی پیدا شد

ابوالفضل عالی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار «ابهرآنلاین» افزود: مردی که خانه اش در بافت قدیمی شهر بر اثر بالا زدگی آب، نشست و دیوارهای آن ریزش کرده بود، امروز ظروف سفالی تاریخی به دست به این اداره کل مراجعه کرد.
وی یادآورشد: علاوه بر این ظروفی که مالک این خانه، به میراث فرهنگی تحویل داد، خبرها حاکی از کشف یک سازه در محل کشف همین ظروف است.
عالی اظهار داشت: بررسی های اولیه نشان می دهد که قدمت ظروف لعابی و ساده تحویل شده این شهروند زنجانی به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان متعلق به سده های 400 تا 600 هجری قمری و دوران سلجوقیان است.
مسئول پژوهش های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: مطالعات باستان شناسی دقیقی باید روی این ظروف انجام شود، اما آنچه که قطعی است، آنها متعلق به دوران پس از اسلام هستند.
وی خاطرنشان کرد: بر سفالینه های کشف شده از شهر زنجان، قدمت این شهر تا زمان حمله اعراب به ایران ثابت شده است اما متون تاریخی تاکید بر قدمت بالای این شهر دارند.
عالی تاکید کرد: این قطعات و ظروف ثابت می کند که شهر زنجان در دوران اسلام وجود داشته اما از دوران پیش از اسلام تاکنون ظروف و بنایی کشف نشده است.
3001/6085

انتهای پیام /*

برچسب ها :

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.