خانه » اخبار » اخبار زنجان » اخبار زنجان/ کنگره بزرگ شیخ اشراق سال آینده برگزار می شود
اخبار زنجان/ کنگره بزرگ شیخ اشراق سال آینده برگزار می شود

اخبار زنجان/ کنگره بزرگ شیخ اشراق سال آینده برگزار می شود

به گزارش خبرنگار «ابهرآنلاین»، حجت‌الله ایوبی ظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه در زمینه معرفی روز زنجان برنامه‌های متعددی در نظر گرفته‌شده  است، گفت: از همین رو در تلاش هستیم دو سالی که برای شیخ اشراق تعیین‌شده  و ۶ ماه از آن گذشته؛ اقدامات قابل‌توجهی انجام دهیم.

وی بابیان اینکه زنجان شهر استارتاپ‌ها است، اظهار کرد: کاری که در برگزاری جشنواره نور انجام خواهد شد برای همیشه باقی می‌ماند و این امر موجب ماندگاری شیخ اشراق  می شود.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران با بیان اینکه همزمان با سالروز بزرگداشت شیخ شهاب الدین سهروردی (شیخ اشراق) تلاش برای ثبت نام این فیلسوف ایرانی در یونسکو به عنوان یکی از مفاخر جهانی آغاز می شود، گفت: شیخ اشراق ابتدا به کمک خود شهروندان سهرورد و سپس با همت مردم و مسئولان استان زنجان به جهانیان معرفی خواهد شد.

 ایوبی با بیان اینکه ایران سرشار از مفاخر علمی، فرهنگی و هنری است که می توان نام آنها را به عنوان میراث جهانی در یونسکو به ثبت رساند، ادامه داد: قرار است از این پس شیخ اشراق را ابتدا به تمام ایرانیان و سپس علاقه مندان به حکمت اشراق معرفی کنیم.

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو ایران به چالش‌های پیش روی یونسکو اشاره کرد و گفت: کار فرهنگی همیشه پر چالش است که یکی از آنها کمبود امکانات است و اگر بخش‌های مختلف خصوصی  باخبر شوند کمک می‌کنند.

ایوبی تأکید کرد: امروز از تمبر شیخ اشراق رونمایی می‌شود و مسابقه‌ای مبتنی بر نور در کل کشور اجرا می‌شود که  تا به زادگاه شیخ اشراق تقدیم شود و با نقاشان بزرگ کشور  در حال رایزنی هستیم که یک پرتره برای شیخ اشراق ساخته شود.

وی ابراز کرد: در تلاش هستیم که یک چهره‌ای از شیخ اشراق ترسیم کنیم که شبیه شیخ اشراق باشد.

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو ایران افزود: چاپ آثار باقی‌مانده شیخ اشراق برای ساده‌سازی قصه‌های شیخ اشراق اقدام خواهد شد تا آنها را به فیلم کوتاه تبدیل کند.

ایوبی بابیان اینکه کنگره بزرگ شیخ اشراق طی سال آینده برگزار می‌شود، افزود: با عکاسان کشور گفت‌وگویی شده  و در تدارک هستیم که سفارش یک نمایشگاه عکس دهیم که  از فلسفه اشراق باشد. 

وی افزود: پیشنهاد دادیم که در روز تولد شیخ اشراق یک جشنواره «نور» برگزار کنیم، نظیر جشنواره‌ای که در لیون فرانسه برگزار می‌شود.

برچسب ها :

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.