خانه » اخبار » اخبار زنجان » اخبار زنجان/ صنایع تبدیلی برای محصولات کشاورزی وجودندارد/ پرت ۳۰درصدی محصولات
اخبار زنجان/ صنایع تبدیلی برای محصولات کشاورزی وجودندارد/ پرت ۳۰درصدی محصولات

اخبار زنجان/ صنایع تبدیلی برای محصولات کشاورزی وجودندارد/ پرت ۳۰درصدی محصولات

خبرگزاری «ابهرآنلاین» ـ گروه استان‌ها ـ زهرا مقدمی: استان زنجان با توجه به تنوع محصولات کشاورزی، موقعیت خوبی برای صنعت کشاورزی به شمار می رود و با دارا بودن انواع محصولات کشاورزی در چهار فصل، پتانسیل لازم برای فرآوری محصولات کشاورزی را دارد.

متأسفانه در برهه کنونی پرت محصولات کشاورزی زیاد شده است و این ضایع شدن محصولات از مرحله تولید تا سر سفره است که با توجه به فراوری محصولات کشاورزی و تقویت صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی به حداقل می رسد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان در گفت‌وگو با خبرنگار «ابهرآنلاین»، به بحث صنایع تبدیلی در استان زنجان اشاره کرده و می‌گوید: یکی از اولویت‌های این سازمان بحث صنایع تبدیلی و توجه به این حوزه است. بخشی از واحدهای مختلف پروانه بهره‌برداری از سازمان جهادکشاورزی و بخشی هم در گذشته استعلامات را از سازمان صنعت، معدن و کشاورزی می‌گرفتند.

متأسفانه در زمینه فراوری محصولات کشاورزی تنوع کمی داریم و با وجود اینکه ظرفیت صنایع تبدیلی افزایش‌ یافته ولی تنوع حاصل نشده استجعفری با اشاره به اینکه ۲.۵ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در استان زنجان تولید می‌شود، می‌افزاید: ظرفیت لازم برای این وجود دارد تا عمده محصولات کشاورزی فرآوری شود، بنابراین برنامه‌ریزی سازمان جهادکشاورزی افزایش ظرفیت، توجه به صنایع تبدیلی است که تاکنون مورد توجه سرمایه‌گذاران نبوده و تنوع‌بخشی به نوع فرآوری محصولات کشاورزی است. متأسفانه در این زمینه تنوع کمی داریم و با وجود اینکه ظرفیت صنایع تبدیلی افزایش‌ یافته ولی تنوع حاصل نشده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان ابراز می‌کند: در این زمینه، تسهیلات با کارمزد ۶ درصد و صدور مجوز انجام می‌شود. همچنین متقاضیان برای ورود به این عرصه می‌توانند در سامانه کارا ثبت‌نام کنند.

فرآوری محصولات؛ خط مقدم کشاورزی زنجان

جعفری به ورود سرمایه‌گذاران برای فعالیت در بخش صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی استان زنجان اشاره و تصریح می‌کند: با افزایش ظرفیت ۳.۵ برابری صنایع تبدیلی، بالطبع ورود سرمایه‌گذاران در این بخش خوب بوده و امیدواریم ورود به این بخش بیش از آنچه که انتظارش را داریم، رونق یابد.

یکی از اهرم‌های کاهش ضایعات ۳۰ درصدی محصولات کشاورزی در استان زنجان از مرحله تولید تا مرحله سفره، توجه به توسعه صنایع تبدیلی استرئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان با یادآوری اینکه بخشی از گندم تولیدی در استان فرآوری شده ولی باز هم مغفول مانده، این در حالی است که در این منطقه، محصولات کشاورزی زراعی و باغی قابلیت فراوری را دارد، می‌افزاید: یکی از اهرم‌های کاهش ضایعات ۳۰ درصدی محصولات کشاورزی در استان زنجان از مرحله تولید تا مرحله سفره، توجه به توسعه صنایع تبدیلی است که بخشی از این مشکل به نبود کنترل آفات و بیماری‌ها برمی‌گردد و  باعث ضایع شدن محصولات کشاورزی می‌شود.

وی با بیان اینکه همه محصولات کشاورزی در استان امکان فرآوری دارد اما این کار بر حسب نیاز انجام می‌شود، اظهار می‌کند: این سازمان برنامه و استراتژی برای تبدیل محصولات کشاورزی به صنایع تبدیلی را در دستور کار خود قرار داده، به طوری که در اولویت‌های سرمایه‌گذاری اعلام شده و سرمایه‌گذارانی که بر اساس این اولویت‌ها اقدام به سرمایه‌گذاری کنند، در معرفی به بانک‌های عامل جهت دریافت تسهیلات حمایتی در تقدم خواهند بود.

جعفری ادامه می‌دهد: در حال حاضر ۱۳۶ پروانه بهره‌برداری فرآوری دارای اعتبار وجود دارد که به فرآوری محصولات زراعی، باغی، دام و طیور می‌پردازند. در این راستا ظرفیت کارخانه‌های صنایع کشاورزی دارای پروانه از این مدیریت بیش از ۷۰۰ هزار تن در سال است که قادر به فرآوری بیش از یک میلیون تن محصول خواهند بود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان در ادامه به مشکلات فراروی ایجاد و توسعه واحدهای فراوری در استان زنجان اشاره کرده و می‌گوید: کمبود نقدینگی و نیز نداشتن تجربه کافی برای حضور در بازارهای جهانی، از مشکلات و چالش‌های فرآوری محصولات کشاورزی در استان زنجان است. بی‌شک با فرآوری محصولات کشاورزی، از ضایع شدن تقریباً ۱۰۰ هزار تن محصول کشاورزی جلوگیری می‌شود.

ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی؛ نیاز امروز کشاورزی استان

طارم یکی از شهرستان‌های استان زنجان است که بیشترین تولیدکننده زیتون کشور را به خود اختصاص داده است، به همین خاطر توسعه صنایع تبدیلی و فروش بازار زیتون می‌تواند در دستور کار مسئولان امر قرار گیرد.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «ابهرآنلاین» می‌گوید: بخش کشاورزی سهم بسیار مهمی در توسعه اقتصادی دارد که باید از این بخش به نحو احسن استفاده کرد.

استان زنجان می‌تواند در بخش صادرات محصولات کشاورزی رتبه خوبی را در سطح کشور به خود اختصاص دهد، لذا باید از این فرصت به خوبی استفاده کرده و توسعه صنایع تبدیلی بیش از گذشته مدنظر باشد

علی وقف‌چی با بیان اینکه ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی در زمینه محصولات کشاورزی در دستور کار است، می‌افزاید: استان زنجان می‌تواند در بخش صادرات محصولات کشاورزی رتبه خوبی را در سطح کشور به خود اختصاص دهد، لذا باید از این فرصت به خوبی استفاده کرده و توسعه صنایع تبدیلی بیش از گذشته مدنظر باشد.

اشتغال بیش از ۵۰۰۰ نفر در صنعت غذایی زنجان

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان هم می‌گوید: در حال حاضر ۱۸۷ واحد تولیدی در استان در زمینه صنایع غذایی و آشامیدنی فعالیت می‌کنند و این صنعت برای ۵۱۹۱ نفر اشتغال ایجاد کرده است.

علی کلانتری می‌افزاید: تولید محصولاتی از قبیل زیتون و سیر در طارم، انگور در ابهر و خرم‌دره و سیب‌زمینی در خدابنده، از جمله مزیت‌های این استان در زمینه صنایع غذایی است که در صورت توجه، می‌توان اشتغال و سرمایه‌گذاری را در این صنعت افزایش داد.

وی تصریح می‌کند: استراتژی ایجاد و توسعه صنایع فرآوری محصولات کشاورزی با توجه به ارتباط مستمر با بخش کشاورزی و دارا بودن امکانات و قابلیت‌های موجود در روستاها به‌عنوان فعالیت اصلی روستاییان، نقش موثری در توسعه روستایی و نیز صنعتی منطقه ایجاد می‌کند.

کلانتری، سرمایه‌گذاری در حوزه صنایع غذایی را بسیار مهم برشمرده و اظهار می‌کند: در دوره نرم‌افزاری زندگی بشر، صنایع غذایی انطباق لازم با این دوره را داشته و غذا از جمله ثروت‌آورترین صنایع دنیا در کنار صنایعی همچون فناوری اطلاعات و رسانه است.

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان، یادآور می‌شود: نبود صنایع بسته‌بندی مناسب به منظور ایجاد بازار صادراتی، نبود شهرک تخصصی صنایع تبدیلی به خصوص زیتون با امکانات و زیربناهای لازم و نیز موافقت استقرار زیست‌محیطی، از مشکلات اصلی صنایع غذایی استان زنجان به‌شمار می‌رود.

این مسئول خاطرنشان می‌کند: در این میان، شهرستان طارم با توجه به موقعیت خاص و ویژه خود به عنوان منطقه مهم در زمینه تولید محصولات کشاورزی و باغی مطرح است که نبود صنایع تبدیلی و زیرساخت‌ها در این زمینه، فعالان این عرصه را با مشکل مواجه کرده است.

نبود مدیریت کشت و بازاریابی؛ دغدغه کشاورزان طارمی

فرماندار شهرستان طارم هم در گفت‌وگو با خبرنگار «ابهرآنلاین» با بیان اینکه خام‌فروشی مواد کشاورزی یکی از دغدغه‌های حوزه کشاورزی در این شهرستان است، می‌گوید: به دلیل نبود صنایع تبدیلی در شهرستان طارم، ۳۰ تا ۴۰ درصد محصولات کشاورزی و باغی تولید شده در روند حمل و نقل و نگهداری به هدر می‌رود.

فریدون هاشم‌نژاد با بیان اینکه باید صنایع وابسته حوزه کشاورزی در شهرستان طارم ایجاد شود، می‌افزاید: وجود سردخانه و نیز صنایع تبدیلی می‌تواند در روند ماندگاری و ایجاد ارزش‌افزوده محصولات کشاورزی و باغی تولیدی در شهرستان طارم موثر باشد.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در شهرستان طارم برای ایجاد و توسعه واحدهای فرآوری محصولات کشاورزی، لزوم توجه به مدیریت کشت در این شهرستان را مورد تاکید قرار داده و اظهار می‌کند: سازمان جهادکشاورزی و تعاون روستایی باید توجه ویژه‌ای در زمینه مدیریت کشت و آموزش به کشاورزان طارمی داشته باشند.

هاشم‌نژاد با بیان اینکه نبود مدیریت بازار محصولات کشاورزی و اشباع بازار از این محصولات باعث خام‌فرروشی می‌شود، تصریح می‌کند: نهادهای ذی‌ربط باید نیازسنجی در زمینه محصولات کشاورزی را در این شهرستان داشته باشند و با توجه به نیاز بازار، محصولات کشاورزی تولید شود.

فرآوری محصولات می‌تواند عامل مهم و تاثیرگذاری در جلوگیری از خام‌فروشی و متضرر شدن کشاورزان و باغ‌داران طارمی شودفرماندار شهرستان طارم با اذعان به اینکه نبود مدیریت کشت و بازاریابی در زمینه تولیدات کشاورزی شهرستان طارم باعث اشباع بازار از این محصولات و خام‌فروشی می‌شود، می‌گوید: فرآوری محصولات می‌تواند عامل مهم و تاثیرگذاری در جلوگیری از خام‌فروشی و متضرر شدن کشاورزان و باغ‌داران طارمی شود.

هاشم‌نژاد تاکید می‌کند: در حال حاضر واحدهای فرآوری که بتواند مانع از خام‌فروشی محصولات کشاورزی در شهرستان طارم شود وجود ندارد و بخش مهمی از تولیدات کشاورزی این شهرستان به صورت خام صادر می‌شود که در صورت راه‌اندازی و توسعه واحدهای فرآوری محصولات کشاورزی و باغی، از هدررفت ۴۰ درصد تولیدات این بخش جلوگیری به عمل خواهد آمد.

بی‌شک در برهه فعلی که کشور بیش از هر زمان و مقطع دیگری نیازمند خودکفایی در حوزه‌های مختلف است، توجه به حوزه کشاورزی می‌تواند نقش مهمی در زمینه توسعه و مقابله با اثرات تحریم‌ها داشته باشد، به گونه‌ای که با اهمیت دادن به بخش فرآوری در این حوزه می‌توان در کنار تامین بازار داخلی، در حوزه صادرات نیز جایگاه مهمی را متصور بود.

اخبار لحظه به لحظه شهرستان ابهر را در ابهرآنلاین پیگیری کنید.
منبع: https://www.mehrnews.com/news/4338101/صنایع-تبدیلی-برای-محصولات-کشاورزی-وجودندارد-پرت-۳۰درصدی-محصولات

برچسب ها :

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.