خانه » اخبار » اخبار زنجان » اخبار زنجان/ هرج و مرج در اقتصاد و بازار وجود دارد
اخبار زنجان/ هرج و مرج در اقتصاد و بازار وجود دارد

اخبار زنجان/ هرج و مرج در اقتصاد و بازار وجود دارد

علی وقف چی در گفتگو با خبرنگار «ابهرآنلاین»، با بیان اینکه به دلیل نبود رقابت‌پذیری اقتصاد، ارز وارد کشور نمی‌شود، گفت: هرج و مرج در اقتصاد بازار و نیز عدم وجود کنترل واقعی در این حوزه، قطعا سوء استفاده‌های زیادی نیز اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد: نمونه بارز آن همین گران شدن قیمت خودرو است که یکی از دلایل‌اش سوء استفاده است، حال این سئوال مطرح است که خیلی از تولیدات خودرو مربوط به مدت اخیر نمی‌شود، در ثانی هر محصولی که وارد کشور می‌کنیم بر اساس ارز تعریف شده ۴۲۰۰ تومان است، در صورتی که نباید خودرو با این وضعیت گران شده و بر روی سایر محصولات نیز تاثیر بگذارد.

وقف چی با بیان اینکه متاسفانه نتوانسته‌ایم توجه واقعی به تولید داخلی داشته و موانع تولید را در سال‌های متوالی گذشته از میان برداریم، گفت: مهم‌تر از همه اینکه در بحث سیستم بانکی موجود، در هیچ جای دنیا چندین برابر تورم، سود بانکی را نداریم، وضعیت موجود در سیستم بانکی به گونه‌ای است که متاسفانه سیستم بانکی به صورت غیرمستقیم علاوه بر اینکه علاقه‌ای به تولید نشان نمی‌دهد، بیشتر علاقه‌مند است که حتی تولیدکنندگان ورشکست شوند.

نماینده مردم زنجان و طارم مجلس اظهار کرد: همچنین در بحث رابطه بین کارگر و کارفرما، به‌گونه‌ای تعریف شده است که مشکلات عدیده‌ای را چه برای کارگران و چه برای تولیدکنندگان به وجود آورده است.

وقف چی افزود: همین عوامل دست به دست هم داده و اجازه نداده آن طور که باید سرمایه‌ها را هدایت کنیم و مشوق‌های تولیدی را برای تولیدکنندگان داشته باشیم و همه سرمایه‌ها به سمت مجموعه‌هایی مثل سکه، ارز و … می‌رود و همین عوامل باعث می‌شود که تورم را در کشور بالا ببریم.

وی با اشاره به اینکه امیدواریم مردم با نخریدن بسیاری از محصولاتی که مورد نیاز قطعی آن‌ها نیست، به ایجاد تعادل در بازار کمک کنند، ادامه داد: دولت هم باید به هر طریقی تدبیر کرده و مشوق‌هایی مانند رایگان کردن برق، گاز، آب و زمین برای تولیدکنندگان، مشروط بر اینکه سرمایه‌های‌شان را از بانک‌ها به سمت تولید و صادرات هدایت کنند، در نظر بگیرد، که امیدواریم با ارتقاء و رقابت‌پذیری تولید بتوانیم کارهایی را در رابطه با تعادل‌بخشی بازار انجام دهیم.

برچسب ها :

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.