رزهای رنگین‌کمانی اختراع زوج ابهری + عکس

یک دسته رز هفت‌رنگ. این خلاقیت یک جوان زنجانی است که قرار است تا مدتی دیگر به تولید انبوه برسد و بازار رزهای هلندی را کساد کند. ابوالفضل جوادی مبتکر خلاقی است که در حال حاضر به همراه همسرش در شهرستان ابهر در کارگاه خانگی خود این گل ها را تولید و آنها را بومی سازی کرده است.

ابهرآنلاین به نقل از مجله مهر: یک دسته رز هفت‌رنگ. این خلاقیت یک جوان ابهری است که قرار است تا مدتی دیگر به تولید انبوه برسد و بازار رزهای هلندی را کساد کند. ابوالفضل جوادی مبتکر خلاقی است که در حال حاضر به همراه همسرش در شهرستان ابهر در کارگاه خانگی خود این گل ها را تولید و آنها را بومی سازی کرده است.

ابوالفضل جوادی می گوید: این ایده زمانی شکل گرفت که در یک گلفروشی بر اثر خطای دید تصور کردیم که گل چند رنگ وجود دارد و هنگامی که از فروشنده در این مورد سوال کردیم، گفت “گل چند رنگ در دنیا وجود ندارد و تمام گلها تکرنگ هستند” و این حس کنجکاوی سبب شد تا تحقیقات گسترده ای در این مورد انجام دهیم و متوجه شدیم که یک شرکت هلندی موفق به تولید یک رز خاص با هفت رنگ شده است. از آنجایی که نحوه تولید این شرکت به صورت کاملا سری است انگیزه ای شد تا ما به دنبال روشی مختص به خودمان باشیم و توانستیم گلهای رنگی را با استفاده از تغییرات ph به وسیله نور ماورای بنفش تولید کنیم.

او درباره روش کارش می گوید: در این روش٬ گلهای رز ۲۴ ساعت قبل از برداشت از روی ریشه توسط ماده ای که تولید کرده ایم تغدیه می شوند و در اثر این عمل گلها به تغییراتph  حساس می شوند. در مرحله بعدی پس از برداشت گل آنها را به دستگاه خاصی منتقل می کنیم و تغییرات ph را توسط نور ماورای بنفش روی هر گلبرگ به صورت جداگانه انجام می دهیم با این کار هر قسمت از گلبرگها دارای یک ph خاص شده و تغییرات رنگ در هر گلبرک به صورت جداگانه انجام گرفته و هر قسمت از گل دارای رنگ خاصی می شود.

رزهای رنگین‌کمانی اختراع زوج ایرانی +عکس

جوادی  ادامه می دهد: با استفاده از این روش می توان تنوع رنگ زیادی روی انواع گلها ایجاد کرد. بطور مثال در گل رز رنگین کمانی رنگهای قرمز-نارنجی-زرد-سبز-آبی-بنفش به طور همزمان در یک شاخه گل ظاهر می شوند و ما شاهد یک گل با چند رنگ متفاوت در کنار هم هستیم. لازم به ذکر است که گل رز رنگین کمان یکی از ۱۹ نوع گل رزی است که تولید کرده ایم.

او درباره مشکلات کارش می گوید: ما در مرحله تحقیقات با دو مانع عمده مواجه بودیم: اول اینکه با توجه به نو بودن این ایده هیچ اطلاعاتی در این خصوص وجود نداشت و دوم اینکه به دلیل لزوم مخفی ماندن تحقیقات تا زمان ثبت اختراع، عملا نمی توانستیم از هیچ کس کمک بگیریم. در این مرحله تنها همفکر و مشاور من همسرم نازیلا اسماعیل نژاد بود که من این اختراع را مدیون زحمات و همفکریهای وی هستم و از او به خاطر همه زحماتش صمیمانه تشکر می کنم. البته مثلی هست که می گوید: پشت هر مرد موفق یک زن موفق وجود دارد ولی من می گویم در کنار هر زن موفق یک مرد موفق ایستاده.

رزهای رنگین‌کمانی اختراع زوج ایرانی +عکس

او در خصوص این سوال که آیا فرایند تولید رز چند رنگ مختص شماست؟ می گوید: تولید این گلها برای اولین بار توسط یک شرکت هلندی صورت گرفته ولی به دلیل مخفی بودن روش مورد استفاده آن شرکت٬ ما اطلاعی از آن نداریم و روش مورد استفاده ما مختص خومان است و به صورت اختراع هم در سازمان ثبت اختراعات به ثبت رسیده و همچنین در یکی از جشنواره های بنیاد ملی نخبگان هم شرکت داده شده که در تاریخ ۳۰ مرداد امسال برگزار خواهد شد. البته در ایران هم مانند همه کشورها اقداماتی درخصوص تولید این گلها صورت گرفته که هیچکدام منجر به تولید و عرضه این محصول به بازار نشده است.
او در خصوص اینکه فرایند گل های رز رنگین کمانی در خصوص سایر گل ها نیز می تواند اجرا شود، عنوان کرد: روش ابداعی ما به دلیل انعطاف پذیری بالا می تواند برای تمام گلها مورد استفاده قرار گیرد اما فعلا به دلیل فروش زیاد گل رز٬ تمرکز اصلی ما روی این محصول است ولی تولید بقیه گلها را نیز در برنامه کار قرار داده ایم.
جوادی می گوید: تمام گلها با این روش قابلیت تولید دارند به طور مثال یک شاخه گل مریم می تواند همزمان دارای چند رنگ مختلف باشد.

رزهای رنگین‌کمانی اختراع زوج ایرانی +عکس

به گفته جوادی این گلها از لحاظ ماهیتی هیچ فرقی با سایر گلها ندارند ولی به دلیل وجود موادی که در تغدیه گلها استفاده شده اند از خاصیت آبکشی بیشتری نسبت به گلهای دیگر برخوردار هستند و در شرایط مساوی از عمر بیشتری برخوردار هستند.

البته به گفته جوادی، با توجه به محدودیت تولید٬ این گلها درحال حاضر فقط در چند منطقه از تهران و شهرهای بزرگ عرضه می شود و از استقبال بی نظیری نیز برخوردار است همچنین این گلها به صورت نمونه به چند کشور همسایه نیز ارسال شد که موجب اقبال گسترده ای شده ولی متاسفانه به دلیل پایین بودن ظرفیت تولید روزانه٬ فعلا قادر به صادرات این محصول نیستیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
بدون نظر
  1. vahid می گوید

    فوق العاده زیبا بود

    ممنون از سایت مفیدتون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × پنج =