خانه » اخبار » افزایش بهره وری بهترین پاسخ به کمبود منابع آب است
افزایش بهره وری بهترین پاسخ به کمبود منابع آب است

افزایش بهره وری بهترین پاسخ به کمبود منابع آب است

شهرام طهماسبی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مشکل کمبود آب یک مساله ملی است و زنجان هم از این قاعده مستثنی نیست.
وی یادآورشد: این مشکل به خصوص در محور ابهر تا زنجان که بیشترین فشار فعالیت اقتصادی و جمعیتی را دارد، محسوس و مشهودتر است و بیشترین افت منابع زیر زمینی در آن وجود دارد.
طهماسبی اظهار کرد: بخش کشاورزی پاسخگوی نیاز روزمره مردم و متصل به امنیت غذایی کشور است و این امنیت نباید با خطر مواجه شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان زنجان گفت: با وجود اهمیت بخش کشاورزی، هدف استان نیست که با بهره کشی بیش از حد از منابع این بخش فعال باقی بماند، از همین رو از سال گذشته اجرای اقداماتی خاص در این حوزه آغاز شده است.
وی اعلام محصولات جایگزین با نیاز آبی کم، محدود کردن ساعت مصرف برق در چاه های هوشمند، معرفی ارقام با صرفه اقتصادی بالا و ایجاد انگیزه در کشاورزان را از مهمترین برنامه های پیش بینی شده در این زمینه اعلام کرد.
طهماسبی تاکید کرد: با وجود این اقدامات، کشت محصولات ممنوع در زنجان اعلام نشده است و بیشترین تلاش متمرکز بر ایجاد انگیزه و معرفی جایگزین های مناسب برای محصولات با نیاز آبی بالا بود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان زنجان گفت: نمی توان مردم را برای اجرای برنامه ای ملزم کرد، بلکه باید با ایجاد مشوق های لازم آنان را تشویق به اجرای برنامه ها به خصوص در حوزه صرفه جویی و افزایش بهره وری کرد.
وی ادامه داد: در این حوزه اقدامات ترکیبی باید انجام شود و در کنار اصلاح شیوه های کشاورزی، با کمک سدهای موجود آب مورد نیاز روستاهای مواجه با کم آبی را برطرف و راه های افزایش بهره وری در تمام بخش های کشاورزی، صنعت و بهداشت را معرفی کرد.
۹۰ درصد منابع آبی زنجان در بخش کشاورزی مصرف می شود و ۱۰۰ روستای این استان با مشکل کم آبی مواجه هستند.
۳۰۰۱/۶۰۸۵

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.