خانه » اخبار » اخبار زنجان » اخبار زنجان/ لزوم افزایش جریان سازی و مداخله گری مطبوعات در انتخابات
اخبار زنجان/ لزوم افزایش جریان سازی و مداخله گری مطبوعات در انتخابات

اخبار زنجان/ لزوم افزایش جریان سازی و مداخله گری مطبوعات در انتخابات

خبرگزاری «ابهرآنلاین» -گروه استان‌ها: زنجان همواره در مسیر تحولات سیاسی در کشور نقش مؤثری داشته به نوعی که در بسیاری از جریان‌های سیاسی آغازگر بوده و توانسته فرایندهایی را در دوره‌های مختلف انتخابات رقم بزند که در این میان نقش مطبوعات و رسانه‌ها در این روند مؤثر بوده است.

انتخابات زنجان در تضاد با رویکرد انتخاباتی کشور

اصلاح طلب، اصولگرا، مستقل و مدعیان خدمت هرگز نتوانسته رابطه آنچنان نزدیکی با مطبوعات و رسانه‌ها درروند تبلیغات انتخاباتی داشته باشند و همواره از قضاوت خود توسط رسانه‌ها فرار و سعی کرده‌اند همان شکل سنتی تبلیغات که با حضور در جمع‌های عمومی و دادن وعده‌هایی که خودشان هم می‌دانند عملی نمی‌شود، مردم را برای رأی دادن به آنها قانع کنند.

تردید در خصوص عملکرد رسانه‌ها و مطبوعات استان درزمینه ارائه تعریف و انتقال مفاهیم

اگر بگوییم رسانه‌ها و مطبوعات استان درزمینه ارائه تعریف و انتقال مفاهیم انتخاب شایسته موفق عمل کرده‌اند در یک نگاه منصفانه نمی‌توان چنین ادعای را بیان کرد. هرچند دلایل موجه و غیرموجه زیادی در این امر دخالت دارند ولی برای عدم موفقیت احتمالی در این زمینه نیز باید موارد زیادی را مورد تحلیل و کنکاش قرارداد.

تهدید و تطمیع باعث شده بستر برای بیان واقعیت‌ها توسط رسانه‌ها و مطبوعات تنگ شود و کسانی که با ابزارها و ترفندهای مختلف خود را محق برای رسیدن به کرسی نمایندگی مردم می‌دانند برای رسیدن به هدفشان به هر حربه‌ای متوسل می‌شوند.

چهار روزنامه و ۳۴ نشریه و نمایندگی روزنامه‌های سرا سری و همچنین نمایندگی همه خبرگزاری‌های فعال کشور در استان زنجان فعال هستند و همواره در دوره‌های مختلف انتخاباتی تعامل سازنده و تأثیرگذاری با مجریان انتخاباتی برای توسعه مشارکت مردمی در انتخابات داشته اند.

مطبوعات باید ناظر مستقل و هوشمند انتخابات باشند

سردبیر روزنامه زنگان امروز گفت: مطبوعات و رسانه‌ها در هر انتخاباتی باید ناظر مستقل و هوشمندی باشند که مطالبات واقعی و اصلی مردم را فراگیر کنند و نقش نمایندگان را در پاسخ به این مطالبات و حل و فصل مشکلات؛ تبیین و تشریح کنند.

مسعود الماسی در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: مقوله انتخابات اساساً قبل از اینکه یک پروژه سیاسی باشد امری کاملاً اجتماعی است و مستقیماً در چگونگی و کیفیت حیات و زیست انسان‌ها در جامعه، نقشی اساسی دارد و البته یک بعد آن نیز سیاسی است و در حوزه امنیت ملی و دمکراسی تعریف می‌شود.

این روزنامه نگار با سابقه با اشاره به کارکرد منطقه‌ای و محلی انتخابات ادامه داد: واقعیت ساختار سیاسی در ایران به گونه‌ای است که مجلس در تصمیمات کلان ملی نقش و جایگاه چندانی ندارد ولی در بحث مطالبات منطقه‌ای مردم و توسعه استان‌ها کارکرد ویژه دارد و مطبوعات هم بایستی به این کارکرد توجه ویژه داشته باشند.

الماسی افزود: یعنی از طرفی مطالبات اصلی و مشکلات واقعی مردم منطقه را منعکس کنند و در مقابل؛ نقش و کارکرد نماینده مجلس را در رفع مشکلات منطقه ای روشن و شفاف کنند تا در عموم مردم این احساس تقویت شود که اگر در انتخابات شرکت کنند و نماینده مورد نظرشان را انتخاب کنند مشکلاتشان نیز در مسیر حل شدن قرار خواهد گرفت.

مطبوعات باید حس منطقه‌ای و محلی را در کنار عرق و غرور ملی بیشتر تقویت کرده تا مردم در انتخابات آتی پرشور و گسترده حضور یابند

این فعال سیاسی و مطبوعاتی در استان زنجان، اظهار داشت: باید حس منطقه‌ای و محلی را در کنار عرق و غرور ملی بیشتر تقویت کنیم تا مردم در انتخابات آتی پرشور و گسترده حضور یابند.

سردبیر روزنامه زنگان امروز افزود: واقعیت این است که ساختار سیاسی امنیتی کشور تمرکز گراست و تصمیمات اساسی فراتر از نهاد مجلس گرفته می‌شود و جایگاه مجلس به شدت تنزل یافته و می‌توان گفت در هیچ جای امور نیست. البته خود نمایندگان در تنزل جایگاه مجلس نقش اساسی داشته‌اند و شأن مجلس را پایین آورده اند.

مدیر اسبق خانه مطبوعات استان زنجان تاکید کرد: این مطبوعات هستند که باید افشاگر این چهره‌ها باشند و نقش مردم را در انتخابات در عرصه دموکراسی تقویت کنند تا با آرامش بتوان به دنبال حل مشکلات و موانع توسعه مناطق بود.

مدیر دفتر خبرگزاری فارس نیز در استان زنجان در این خصوص می‌گوید: رسانه‌ها نقش مهمی در راستای هدایت افکار عمومی در جامعه دارند و این نقش در کشور ما بسیار چشمگیر و تأثیر گذار است.

قنبر رسولی می‌افزاید: در انتخابات ریاست جمهوری و در سال ۹۶ شاید تا چند هفته قبل از انتخابات اثر و نشانه‌ای از برگزاری رویداد به این بزرگی در کشور نبود اما وقتی صدا و سیما و رسانه‌ها وارد عرصه تبلیغات شدند شور و هیجان خاصی جامعه را فرا گرفت که همین امر نشان دهنده تأثیر رسانه‌ها در کشور است.

رسانه‌های محلی شاید در بحث انتخابات محلی مانند شوراها و انتخابات مجلس شورای اسلامی تأثیر گذارند اما هرگز پاسخگوی عملکرد درست یا غلط خود در جامعه نیستند

وی ادامه می‌دهد: اما اگر بخواهیم در مورد نقش رسانه‌های محلی صحبت کنیم باید بگوییم که این تأثیر نسبت به رسانه‌های کشوری کمتر است چرا که بسیاری از مردم اخبار و نیازهای خود را از رسانه‌های ملی دریافت می‌کنند.

رسولی متذکر می شود: رسانه های محلی شاید در بحث انتخابات محلی مانند شوراها و انتخابات مجلس شورای اسلامی تاثیر گذارند اما هرگز پاسخگوی عملکرد درست یا غلط خود در جامعه نیستند.

مدیر دفتر خبرگزاری فارس در استان زنجان می گوید: وقتی انتخاباتی برگزار می شود و فردی از سوی رسانه ای (محلی) معرفی و می تواند اعتماد و رای مردم را جلب کند پس از انتخابات، در صورت موفقیت یا عدم موفقیت کاندیداهای خود هرگز پاسخگوی افکار عمومی نیستند و این امر باعث شده تا هر دوره تاثیرگذاری رسانه های محلی کاهش یابد و نتوانند آن طور که باید در افکار عمومی نقش آفرینی کنند.

مدیر مسئول سایت همدلی استان زنجان، در این خصوص می‌گوید: یکی از چالش‌های رسانه‌ها در استان زنجان نداشتن امکانات و پشتوانه مالی و لجستیکی مناسب برای تولید محتوای مناسب، متنوع و غنی مبتنی با شرایط روز است.

یکی از چالش‌های رسانه‌ها در استان زنجان نداشتن امکانات و پشتوانه مالی و لجستیکی مناسب برای تولید محتوای مناسب، متنوع و غنی مبتنی با شرایط روز است

احمد اسدی با بیان اینکه در عصر ارتباطات رسانه‌ها در آگاهی و هدایت افکار عمومی نقش تأثیرگذاری دارند، می‌افزاید: انتخابات به عنوان مهم‌ترین رویداد سیاسی در کشورها، از جمله کشور ما برای چرخش نخبگان و شتاب بخشی به توسعه کشور اهمیت فراوانی دارد.

وی ادامه می‌دهد: از این رو برای معرفی افراد دارای صلاحیت و آگاهی برای انتخاب صحیح رسانه‌ها در فرآیند انتخابات نقش کلیدی دارند.

اسدی می‌گوید: مسئولان استان هرچند مدعی حمایت از رسانه‌های استانی هستند اما عملاً رسانه‌ها حمایت لازم را نداشتند و با روش‌های سنتی و در حد بضاعت به تولید محتوا و ارتباط با مخاطبان خود پرداخته و می‌پردازند.

وی می‌افزاید: رسانه‌ها می‌توانند به صورت مستقل نسبت به آگاهی بخشی و هدایت افکار عمومی در فضای سیاسی استان نقش مهمی ایفا کنند و مشارکت در انتخابات را افزایش دهند.

برخی مطبوعات و رسانه های استان زنجان با حمایت از تفکر و جناح سیاسی خاص و بدون در نظر گرفتن صلاحیت و شایسته بودن گزینه های مورد اقبال آن جریان سیاسی، تنها به خاطر تفکر سیاسی آن شخص از وی برای انتخابات حمایت می کنند به گونه ای که بعد از رسیدن فرد به جایگاه نمایندگی مجلس و یا شورای شهر به هیچ وجه پاسخگوی عملکرد وی نیستند.

بی شک مطبوعات زنجان با وجود همه فعالیت‌هایی که در زمینه برگزاری انتخابات داشته اند هنوز  با نقطه آرمانی در زمینه ارتقای سواد سیاسی و رفتار انتخاباتی جامعه فاصله دارند.

اخبار لحظه به لحظه شهرستان ابهر را در ابهرآنلاین پیگیری کنید.
منبع: https://www.mehrnews.com/news/4806001/لزوم-افزایش-جریان-سازی-و-مداخله-گری-مطبوعات-در-انتخابات

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.