خانه » اخبار » اخبار زنجان » اخبار زنجان/ زیرساخت خوبی برای فعالیت‌های فرهنگی در استان زنجان وجود دارد
اخبار زنجان/ زیرساخت خوبی برای فعالیت‌های فرهنگی در استان زنجان وجود دارد

اخبار زنجان/ زیرساخت خوبی برای فعالیت‌های فرهنگی در استان زنجان وجود دارد

به گزارش خبرنگار «ابهرآنلاین»، حجت الاسلام  مختار کرمی ظهر سه شنبه در دیدار با مدیرکل تبلیغات اسلامی استان زنجان در محل اوقاف و امور خیریه استان زنجان، با بیان اینکه فعالیت در سازمان تبلیغات اسلامی بسیار لذت‌بخش و شیرین است، گفت: سازمان تبلیغات اسلامی، ظرفیت ارتباط‌گیری با همه اقشار جامعه را دارد و باید قدردان این فرصت و ظرفیت ارزشمند بود.

کرمی ادامه داد: شاید چنین فرصتی در همه دستگاه‌های فرهنگی وجود نداشته باشد و قطعا هم نیست. به عنوان مثال دستگاه‌هایی چون آموزش و پرورش، اوقاف و امور خیریه و دستگاه‌هایی که در عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی مشغول به فعالیت هستند، شاید فرصتی را که سازمان تبلیغات اسلامی داشته و بستری که در این دستگاه فراهم است، در سایر دستگاه‌ها وجود نداشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه حوزه فعالیت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه نسبت به سازمان تبلیغات اسلامی بسیار متفاوت است، یادآور شد: اتفاق خوب دیگری که در استان زنجان رخ داده است، وجود هماهنگی بین اداره‌کل اوقاف و امور خیریه با اداره‌کل تبلیغات اسلامی است. این ۲ دستگاه با هدف مشترک در یک مسیر در حال حرکت هستند.

همه باید برای توسعه حوزه فرهنگ تلاش کنیم

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان بر لزوم توجه به فعالیت‌های فرهنگی در استان اشاره کرد و ادامه داد: از هر دو دستگاه توقع این است که به صورت جدی و به لحاظ قانونی و شرعی به مردم خدمت‌گذاری فرهنگی و دینی داشته باشند، این در حالی است که تقویت فعالیت‌های فرهنگی، از دغدغه‌های مهم مقام معظم رهبری نیز به‌شمار می‌رود و ایشان بارها فرموده‌اند که حوزه فرهنگی مظلوم بوده و نیاز به تقویت دارد.

کرمی با تاکید بر اینکه همه باید برای توسعه حوزه فرهنگ تلاش کنیم، گفت: هیچ شأنی به غیر از خدمت‌گذاری به مردم نداریم و عناوینی که در سمت‌های مختلف داریم، هیچ ارزشی غیر از اینکه باید در سایه این منسب‌ها به مردم خدمت کنیم، ندارد. به‌ویژه دستگاه‌هایی که زیر نظر مقام معظم رهبری هستند، این مسئولیت برای‌شان چند برابر هم می‌شود.

وی ادامه داد:  زیرساخت خوبی برای فعالیت‌های فرهنگی در استان زنجان وجود دارد و مردم استان، مردمی متدین، دین‌دار و ولایت‌مدار هستند و پذیرش بسیار خوبی برای فعالیت‌های فرهنگی و قرآنی دارند و این یک فرصت ارزشمند به‌شمار می‌رود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان با یادآوری اینکه کار فرهنگی، کار بسیار سختی است، افزود: با توجه به زیرساخت‌هایی که در استان زنجان وجود دارد، این گونه فعالیت‌ها به مراتب با فراغ بال بیشتری انجام می‌شود و به این مهم باید تعامل بین دستگاه‌های فرهنگی به‌ویژه اوقاف و امور خیریه با تبلیغات اسلامی را نیز اضافه کرد.

کرمی، پرهیز از اختلاف را یکی از موارد مهم در شرایط کنونی جامعه برشمرد و متذکر شد: این موضوع به هیچ وجه در  بین اوقاف و تبلیغات اسلامی وجود ندارد. اختلاف‌نظر و سلیقه هیچ اشکالی ندارد و باعث تقویت در کار می‌شود ولی اینکه همدیگر را خنثی کرده و به غیبت و تخریب بپردازیم، این آثار مخربی بین مردم دارد.به همین خاطر ما موظف هستیم که یکدیگر را تقویت و پشتیبانی کنیم و از تخریب و غیبت بپرهیزیم.

لزوم استفاده از ظرفیت خیرین در حوزه قرآنی و وقف 

کرمی استفاده از ظرفیت همه دستگاه‌های فرهنگی به‌ویژه ۲ دستگاه اوقاف و امور خیریه و تبلیغات اسلامی را یادآور شد و گفت: ما باید یاد بگیریم که از ظرفیت دستگاه‌ها برای پیشبرد اهداف‌مان استفاده کنیم و ظرفیت‌های بسیار ارزشمندی در این حوزه وجود دارد که در راستای تعامل و همدلی و همکاری می‌توان از این ظرفیت‌ها استفاده کرد که بی‌تردید استفاده بهینه از این ظرفیت‌ها در گروه برنامه‌ریزی مطلوب است.

وی ادامه داد:  فارغ از تعامل این دو دستگاه با یکدیگر، تعامل و همکاری با سایر دستگاه‌های فرهنگی استان نیز باید سرلوحه برنامه‌ها باشد و بتوانیم از ظرفیت این دستگاه‌ها نیز استفاده کنیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان اظهار کرد: یک از اهداف شبکه تبلیغ، پرهیز از تصدی‌گری در امور فرهنگی و قرآنی و استفاده از ظرفیت مردم در این امر و نیز مشارکت دادن مردم در این زمینه است و اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان نیز باید این رویه را در پیش گرفته و از ظرفیت خیرین در حوزه قرآنی و وقف استفاده کند.

کرمی  یکی دیگر از موارد مهم را اهتمام به ظرفیت رسانه‌ها دانست و گفت:  اداره‌کل تبلیغات اسلامی در شرایط فعلی ارتباط بسیار خوبی با رسانه‌ها دارد و معتقدیم این ارتباط در اداره‌کل اوقاف و امور خیریه باید کمی تقویت شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان گفت: اداره‌کل تبلیغات اسلامی از ظرفیت ارزشمندی به نام خبرگزاری «ابهرآنلاین» که در حوزه رسانه یکی از خبرگزاری‌های بانفوذ است، بهره می‌برد که فعالیت این خبرگزاری نیز تا به امروز فعالیت عاقلانه بوده و در راستای اهداف نظام، انقلاب، رهبری و شهدا گام بوده و انتظار می‌رود در حوزه اوقاف نیز بتوانیم از این ظرفیت رسانه‌ای بهره‌مند شویم.

کرمی با بیان اینکه باید تلاش کنیم موقوفات جدید در حوزه قرآنی داشته باشیم و در حوزه فرهنگی نیز به دنبال این هستیم که فعالیت‌های فرهنگی اوقاف را برجسته کنیم، خاطرنشان کرد: به دنبال این هستیم که از کار شناسایی کردن و بر اساس شاخص حرکت کردن بیرون بیاییم و یکی از اتفاقات خوبی که در این زمینه در اداره‌کل تبلیغات اسلامی می‌افتد، این است که برنامه‌های خود را بومی‌سازی می‌کند که متاسفانه این موضوع در اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان نیست.

اخبار لحظه به لحظه شهرستان ابهر را در ابهرآنلاین پیگیری کنید.
منبع: https://www.mehrnews.com/news/4787475/زیرساخت-خوبی-برای-فعالیت-های-فرهنگی-در-استان-زنجان-وجود-دارد

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.