خانه » اخبار » اخبار زنجان » اخبار زنجان/ درخت زیتون ۴۵۰ ساله طارم به فهرست آثار ملی پیوست
اخبار زنجان/ درخت زیتون ۴۵۰ ساله طارم به فهرست آثار ملی پیوست

اخبار زنجان/ درخت زیتون ۴۵۰ ساله طارم به فهرست آثار ملی پیوست

 به گزارش خبرگزاری «ابهرآنلاین» و به نقل از اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان، امیر ارجمند گفت: در ضلع شمال شرقی روستای قدیم پیر همدان آرامگاه سنگی با پلان هشت ضلعی وجود دارد که مربوط به دوره میانی اسلام است در فاصله کمتر از ۱۰۰ متری این آرامگاه این درخت کهنسال در باغ زیتونی شناسایی و در فهرست آثار طبیعی به ثبت رسید.

وی ادامه داد: درخت کهن سال طارم به‌عنوان یک میراث زنده ژنتیکی و بانک زنده از گونه‌های ارزشمند گیاهی استان در فهرست آثار ملی است. با ثبت درخت کهنسال زیتون حفاظت از این ذخایر ژنتیکی که سالیان سال تغییرات اکولوژیکی در طی سنوات گذشته را تحمل کرده‌اند امکان پذیر می‌شود.

ارجمند افزود: از ژنوم این گونه گیاهان نادر که طی سالیان مقاومت شده‌اند و از این بانک ارزشمند ژنتیکی بهره‌های بسیار می‌توان برد که از جمله آن در جنگل کاری است.

سرپرست میراث فرهنگی استان زنجان با تاکید بر معرفی جاذبه‌های تاریخی و طبیعی در اقصی نقاط استان به منظور جذب گردشگر در خصوص شهرستان طارم، اظهار کرد: شهرستان طارم یکی از مناطق مهم پرورش زیتون در کشور است و جاذبه‌های بی نظیر طبیعی آن در کنار جاذبه‌های تاریخی این شهرستان، آن را در حوزه گردشگری متمایز می‌کند.

اخبار لحظه به لحظه شهرستان ابهر را در ابهرآنلاین پیگیری کنید.
منبع: https://www.mehrnews.com/news/4785616/درخت-زیتون-۴۵۰-ساله-طارم-به-فهرست-آثار-ملی-پیوست

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.