خانه » اخبار » اخبار زنجان » اخبار زنجان/ واکسن آنفلوانزای مورد نیاز در استان زنجان تامین شده اسـت
اخبار زنجان/ واکسن آنفلوانزای مورد نیاز در استان زنجان تامین شده اسـت

اخبار زنجان/ واکسن آنفلوانزای مورد نیاز در استان زنجان تامین شده اسـت

پرویز قزلباش در گفتگو با خبرنگار «ابهرآنلاین» با بیان اینکه شیوع بیماری آنفلوانزا همزمان با فصل سرد سال امری طبیعی است، گفت: در این راستا دوره های آموزشی پیشگیری و درمان بیماری آنفلوانزا در استان انجام گرفته و شیوع این بیماری در استان از اواخر آبان ماه آغاز و در آذر ماه به اوج خود می رسد.

وی با بیان اینکه بیماری آنفلونزا تا اواخر دی ماه شیوع دارد، افزود: موج دوم بیماری آنفلونزا از اواخر اسفندماه شروع و تا پایان فرودین ماه ادامه دارد.

قزلباش با بیان اینکه استان زنجان آمادگی کامل برای مقابله و کنترل بیماری آنفلوانزا را دارد و تمهیدات لازم انجام شده است، افزود:  آمار ابتلا به آنفلونزا در استان زنجان نسبت به استان های همجوار در سطح پایینی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: آنفلوانزا بیماری فصل سرما است و حدود دو تا سه هفته فرایند بیماری تداوم دارد و در این میان با رعایت اصول اولیه بهداشتی و تغذیه صحیح می توان از بروز بیماری پیشگیری کرد. 

قزلباش گفت: براساس برنامه ریزی انجام گرفته آموزش های لازم برای پرسنل بهداشت ودرمان و دوره باز آموزی برای پزشکان استان برگزار شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان، با بیان اینکه واکسن آنفلوانزای مورد نیاز در استان زنجان تامین شده اسـت، ابراز کرد: به اندازه کافی واکسن آنفلوانزا در بین مراکز درمانی و بیمارستانها توزیع شده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد و همه ساله تزریق واکسن آنفلوانزا از اواخر شهریور در بین گروه‌های هدف انجام می گیرد. 

قزلباش گفت: به مردم توصیه می شود علاوه بر رعایت بهداشت فردی، شستشوی دستها با آب و صابون رعایت آداب تنفسی از قبیل عطسه از روبوسی خود داری کنند. 

وی یاد آورشد: افراد بالای ۶۵ سال، مبتلایان به بیماری های قلبی و عروقی،کلیوی، فشار خون، دیابت، افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، سرطانی ها، کم خونی، بیماران کلیوی، تالاسمی و مادران باردار مستعد برای تزریق واکسن آنفلوانزاهستند. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: آنفلوانزا یک بیماری ویروسی حاد دستگاه تنفسی است که با تب، سرفه، سردرد، گلودرد، درد عضلانی، تعریق، آبریزش بینی و استفراغ و اسهال همراه است.

اخبار لحظه به لحظه شهرستان ابهر را در ابهرآنلاین پیگیری کنید.
منبع: https://www.mehrnews.com/news/4784112/واکسن-آنفلوانزای-مورد-نیاز-در-استان-زنجان-تامین-شده-است

برچسب ها :

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.