خانه » اخبار » اخبار زنجان » اخبار زنجان/ طلایی‌ترین دوران ادبیات جنگ را سپری می‌کنیم
اخبار زنجان/ طلایی‌ترین دوران ادبیات جنگ را سپری می‌کنیم

اخبار زنجان/ طلایی‌ترین دوران ادبیات جنگ را سپری می‌کنیم

مرتضی سرهنگی که در آئین رونمایی از کتاب «گمشده دره سبز» شرکت کرده بود، در گفتگو با خبرنگار «ابهرآنلاین» با بیان اینکه در حال حاضر در طلایی‌ترین دوره ادبیات جنگ قرار داریم، گفت: هم‌اکنون فرماندهان و سربازان دوران دفاع‌مقدس در قید حیات هستند و در مورد این دوران با نسل امروز صحبت می‌کنند.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا از این آثار برای سینما و تئاتر اقتباس می‌شود یا نه، تصریح کرد: در این خصوص باید گفت که سینما نمی‌تواند این ادبیات را نادیده بگیرد، چون با ذهن نمی‌توان خیلی به وقایع جنگ نزدیک شد و باید حتما اقتباس وجود داشته باشد.

سرهنگی با یادآوری اینکه متاسفانه امروزه این اقتباس در ایران کم‌سو شده است، ادامه داد: یکی از دلایل آن می‌تواند آشنا نبودن سینماگران با ادبیات جنگ باشد؛ چراکه فکر می‌کنند نباید در عقل و تجربه دیگران سهیم شوند و می‌پندارند، خود باید این وقایع را بنگارند.

رئیس دفتر ادبیات پایداری حوزه هنری گفت: در حال حاضر نویسندگانی داریم که در این عرصه قلم می‌زنند اما تعداد آن‌ها بسیار محدود است و در حدی نیست که بتواند حق مطلب را در این عرصه ادا کند.

سرهنگی یادآور شد: جنگ‌های دفاعی همچون دفاع‌مقدس، همان‌طور که فرماندهان خود را پیدا می‌کند، نویسنده خود را نیز پیدا می‌کند. در حال حاضر مرکزی داریم که حمایت‌های خوبی از ادبیات دفاع‌مقدس به عمل می‌آورد، هر چند ممکن است کافی نباشد، این در حالی است که با همه این اوصاف، بعضی از نویسندگان این عرصه، آثارشان در دنیا در حال ترجمه است.

وی با بیان اینکه چشم‌انداز ما به جریان افتادن ادبیات جنگ در کشور است که این مهم تقریبا محقق شده است، خاطرنشان کرد: ادبیات جنگ، یکی از دارایی‌های این ملت است که قیمت آن را نیز خود مردم داده‌اند، به همین خاطر این ادبیات را رها نخواهند کرد، چون چهره فرزندان خود را در این ادبیات می‌بینند.

اخبار لحظه به لحظه شهرستان ابهر را در ابهرآنلاین پیگیری کنید.
منبع: https://www.mehrnews.com/news/4779433/طلایی-ترین-دوران-ادبیات-جنگ-را-سپری-می-کنیم

برچسب ها :

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.