خانه » اخبار » اخبار زنجان » اخبار زنجان/ امکان آسیب به سازه‌های تاریخی به واسطه زلزله وجود دارد
اخبار زنجان/ امکان آسیب به سازه‌های تاریخی به واسطه زلزله وجود دارد

اخبار زنجان/ امکان آسیب به سازه‌های تاریخی به واسطه زلزله وجود دارد

به گزارش خبرنگار «ابهرآنلاین»، یحیی رحمتی ظهر یکشنبه در جمع خبرنگاران در محل میراث فرهنگی زنجان، با بیان اینکه یکی از دغدغه‌هایی که امروزه در خصوص سازه‌های تاریخی و فرهنگی وجود دارد، بحث حفظ این بناها در برابر حوادث طبیعی، از جمله زلزله است، افزود: طبق بررسی‌هایی که دانشگاه صنعتی شریف در حوزه لرزه‌نگاری انجام داده، گنبد سلطانیه یکی از بناهای مقاوم در برابر زلزله بوده و تا به امروز بیش از ۳۰ زلزله بالای ۵ ریشتر را تجربه کرده است.

وی با اشاره به زلزله‌هایی که سازه‌های تاریخی و فرهنگی استان را تحت‌الشعاع قرار داده است، از زلزله بوئین‌زهرا به‌عنوان یکی از شدیدترین زلزله‌هایی که گنبد تاریخی سلطانیه آن را تجربه کرده است یاد کرد و ادامه داد: علی‌رغم اینکه گنبد عظیم سلطانیه به لحاظ جغرافیایی در امتداد گسل بوئین‌زهرا واقع شده است اما توانست در برابر زلزله‌ای که در آن مقطع زمانی خسارات جانی و مالی زیادی را تحمیل کند، از خود مقاومت نشان دهد.

این مسئول با اشاره به اینکه در زمین‌لرزه اخیر که در استان زنجان نیز آن را احساس کردیم، هیچ‌گونه آسیبی به سازه‌های تاریخی زنجان وارد نشد، تصریح کرد: یکی از دلایلی که می‌توان مقاوم بودن گنبد سلطانیه در برابر حوادث طبیعی را به اثبات رساند، بحث سالم ماندن بنا بعد از وقوع زلزله‌های متعدد است. از طرفی تحقیقات حاکی از آن است که این گنبد به لحاظ نوع استقرار در سطح، با علم روز مطابقت دارد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان یادآور شد: با وقوع حوادث طبیعی از جمله زلزله، امکان آسیب به سازه‌های تاریخی و فرهنگی به دلیل بافت سنتی که این سازه‌ها دارند، وجود داشته اما تا به امروز شاهد تخریب سازه تاریخی در زنجان نبوده‌ایم.

رحمتی در ادامه به موضوع بالا آمدن آب در موزه مردم‌شناسی رختشویخانه زنجان اشاره کرد و با یادآوری اینکه این موضوع به صورت موقت حل شده است، بیان کرد: این مشکل به خاطر وجود سیستم سنتی دفع آب‌های سطحی و مجموعه کانال‌هایی است که در بازگشایی مسیرها، کور شده است که بی‌تردید این مشکل به صورت قطعی حل خواهد شد.

اخبار لحظه به لحظه شهرستان ابهر را در ابهرآنلاین پیگیری کنید.
منبع: https://www.mehrnews.com/news/4768137/امکان-آسیب-به-سازه-های-تاریخی-به-واسطه-زلزله-وجود-دارد

برچسب ها :

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.