خانه » اخبار » اخبار زنجان » اخبار زنجان/ خرید ۲۶۰ هزار تن گندم تضمینی و توافقی از کشاورزان
اخبار زنجان/ خرید ۲۶۰ هزار تن گندم تضمینی و توافقی از کشاورزان

اخبار زنجان/ خرید ۲۶۰ هزار تن گندم تضمینی و توافقی از کشاورزان

به گزارش خبرنگار «ابهرآنلاین»، محمد ایزدی ظهر دوشنبه در نشست خبری که در قالب تور خبرنگاری برگزار شد، در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تفاوت قیمت خرید تضمینی گندم تعیین شده از سوی دولت با قیمت جهانی این محصول استراتژیک باعث شد تا پیش‌بینی‌ها در زمینه خرید تضمینی گندم با واقعیت‌ها فاصله داشته باشد، افزود: همه این عوامل دست به دست همه داده تا بخشی از گندم‌ها در سال‌جاری تحویل داده نشود.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی اداره‌کل غله از میزان گندم خریداری شده تا شهریورماه امسال ۲۸۰ هزار تن در سال‌جاری بود، ادامه داد: این در حالی است که پیش‌بینی سازمان جهادکشاورزی استان از این میزان خرید به ۳۷۰ هزار تن می‌رسید و بی‌تردید عوامل مختلفی فارغ از قیمت خود گندم از جمله قیمت نهاده‌های دامی همچون جو و ذرت در این اختلاف پیش‌بینی‌ها دخیل بوده است.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان با بیان اینکه استان زنجان پارسال در زمینه خرید گندم از کشاورزان توانست رتبه نهم کشوری را با ۴۵۵ هزار تن خرید به خود اختصاص دهد، تصریح کرد: یکی از توفیقاتی که در سال گذشته نصیب استان زنجان شد، بحث صادرات آرد از زنجان بود که خوشبختانه استارت این کار زده شد.

ایزدی در ادامه با اشاره به اینکه مقوله قاچاق یکی از دغدغه‌های عرضه گندم به‌شمار می‌رود که این دغدغه برای استان تا حدودی به واسطه اقدامات به‌موقع شورای تامین استان، استانداری و دادگستری کاهش پیدا کرده است، اظهار کرد: خوشبختانه همه این اقدامات باعث شد تا شاهد خروج غیرمجاز گندم از استان نباشیم و گندم‌هایی که از استان خارج شده بود نیز به سیلوها بازگشت.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان از انجام خرید توافقی گندم برای اولین‌بار در سال‌جاری خبر داد و بیان کرد: نحوه خرید در این بخش به این‌گونه است که خریدار باید با پرداخت وجه گندم، مراحل خرید را از طریق شرکت بازرگانی دولتی ایران انجام دهد.

ایزدی با تاکید بر اینکه نمی‌توان میزان بارندگی‌ها در سال‌جاری را دلیلی برای افزایش قیمت گندم دانست، افزود: با توجه به نوع کشت گندم استان که دیمی است، لذا پراکندگی بارش‌ها می‌تواند مولفه بسیار مهمی در این زمینه باشد. از طرفی چیزی که حائز اهمیت است، این است که کاهش خرید تضمینی گندم فقط مختص به استان زنجان نیست.

اخبار لحظه به لحظه شهرستان ابهر را در ابهرآنلاین پیگیری کنید.
منبع: https://www.mehrnews.com/news/4709303/خرید-۲۶۰-هزار-تن-گندم-تضمینی-و-توافقی-از-کشاورزان

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.