خانه » اخبار » اخبار زنجان » اخبار زنجان/ تدوین سند اخلاق پزشکی با ۹ بند/ تکامل حرفه‌ای وابسته اخلاق است
اخبار زنجان/ تدوین سند اخلاق پزشکی با ۹ بند/ تکامل حرفه‌ای وابسته اخلاق است

اخبار زنجان/ تدوین سند اخلاق پزشکی با ۹ بند/ تکامل حرفه‌ای وابسته اخلاق است

به گزاشر خبرنگار «ابهرآنلاین»، احمدعلی نوربالا ظهر دوشنبه در همایش اخلاق و آداب پزشکی که در مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه زنجان برگزار شد،  با بیان اینکه تجربه نشان داده است که اگر می‌خواهیم در هر حرفه‌ای به تکامل برسیم، باید مقوله اخلاق در آن حرفه را در اولویت قرار دهیم، افزود: بی‌شک، پزشکی جزو مشاغلی است که نسبت به سایر مشاغل از حساسیت خاصی برخوردار است، به همین خاطر نگاه‌ها در جامعه به این شغل نیز متفاوت است.

وی با یادآوری اینکه در برهه کنونی، می‌طلبد که پزشکان به دلیل جایگاهی که در اجتماع دارند، همواره به‌عنوان الگوهای اخلاقی مطرح شوند، تصریح کرد: بی‌شک، یکی از نیازهای ضروری جامعه پزشکی در عصر حاضر، تبدیل مفاهیمی چون اخلاق حرفه‌ای در شغل پزشکی است؛ چرا که این مهم باعث می‌شود که پزشکان در جامعه جایگاه خود را به معنای واقعی کلمه حفظ کنند.

مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بهداشت روان با تاکید بر اینکه اگر خواهان تکامل اخلاق حرفه‌ای به عنوان یک ضرورت انکارناپذیر در جامعه پزشکی کشور هستیم، باید مزیت‌های استراتژیک را بازتعریف کنیم، ادامه داد: اعتقاد راسخ به این مهم داریم که تا زمانی که اخلاق حرفه‌ای تکامل پیدا نکند، نمی‌توان انتظار داشت که تکامل حرفه‌ای محقق شود.

نوربالا با اشاره به اینکه در اخلاق پزشکی سال‌ها است که برای مباحثی چون عدالت، خیرخواهی، احترام به بیمار و … وقت گذاشته شده است، اظهار کرد: همه این موارد را باید جزو اصول مهم در حوزه پزشکی تلقی کرد. همچنین ارتقای امور و نیز ارائه خدمات تخصصی به جامعه، از دیگر اصول مهم در حوزه پزشکی یاد می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران با اشاره به تدوین سند اخلاق پزشکی، این سند را مشتمل بر ۹ بند دانست و افزود: محوریت تدوین سند اخلاق پزشکی مبتنی بر رابطه با بیماران است. به‌عنوان مثال، در یکی از بندهای این سند بر مدنظر قرار دادن مصالح بیمار، خانواده و جامعه به صورت هم‌زمان تاکید شده است.

اخبار لحظه به لحظه شهرستان ابهر را در ابهرآنلاین پیگیری کنید.
منبع: https://www.mehrnews.com/news/4696861/تدوین-سند-اخلاق-پزشکی-با-۹-بند-تکامل-حرفه-ای-وابسته-اخلاق-است

برچسب ها :

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.