خانه » اخبار » هزار و 231 نفر در زنبورستانهای استان زنجان مشغول به کار هستند
هزار و 231 نفر در زنبورستانهای استان زنجان مشغول به کار هستند

هزار و 231 نفر در زنبورستانهای استان زنجان مشغول به کار هستند

ابهرآنلاین: معاون امور تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: یک هزارو 231 نفر در این استان در زنبورستان ها مشغول به کار هستند.

رحمان رستمخانی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تعداد شاغلین در زنبورستان های استان زنجان در سال 91، 820 نفر بود که در سال جاری به یک هزارو 231 نفر رسید.زنبورداری

وی یادآورشد: هم اکنون در استان زنجان دو هزارو 351 زنبورستان وجود دارد که تعداد کندوهای موجود در آن به 94 هزار و 935 کلنی می رسد. به گفته رستمخانی  شغل اصلی 128 نفر در این استان زنبورداری است.

معاون امور تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: در سال جاری بر اساس آخرین آمار موجود 653 هزار و 727 کیلوگرم عسل در زنبورستان های این استان تولید شده است.

وی خاطرنشان کرد: این استان دارای 93 هزار و 212 کلنی کندوی مدرن و یک هزار و 723 کلنی کندوی بومی است.

رستمخانی ادامه داد: از کل عسل تولید شده در سال جاری، 646 هزارو 991 کیلوگرم در کندوهای مدرن و شش هزارو 736کیلوگرم در کندوهای بومی تولید شده است.

معاون امور تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: از این میزان عسل، 210 تن در شهرستان زنجان، 121 تن در ابهر، 118 تن در ماهنشان، 93 تن در خدابنده،45 تن در خرمدره، 45 تن در ایجرود و 19 تن در شهرستان طارم تولید شده است.

وی افزود: پرورش زنبور عسل یکی از رشته های دامپروری است که در اکثر نقاط کشور، تعدادی از مردم از آن راه کسب درآمد می کنند و محصولات آن در زمره با ارزش ترین محصولات دامی به شمار می آید.

رستمخانی یادآورشد: استان زنجان یکی از مناطقی که دارای دو نوع آب و هوای گرم و معتدل و کوهستانی است.

معاون امور تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: آب و هوای گرم و معتدل در شهرستان طارم برای زمستان گذاری استفاده می شود و از مابقی مناطق این استان برای پرورش زنبور و تولید عسل در طول سال بهره برداری می شود.

وی با بیان اینکه نژاد عمده ای که در این استان تولید می شودˈمدا medaˈ و نژادهای بومی است و در سال های گذشته نیز از نژاد اصلاح شده همچون کارنیولا استفاده می شود.

انتهای پیام /

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.