خانه » اخبار » پرونده انفجار گاز روستای ازناب در پیچ و خم ادارات
پرونده انفجار گاز روستای ازناب در پیچ و خم ادارات

پرونده انفجار گاز روستای ازناب در پیچ و خم ادارات

ابهرآنلاین: حادثه انفجار منزلی در روستای ازناب به علت عدم رعایت اصول ایمنی از طرف شرکت پیمانکار گاز از جمله حوادث تلخی بود که کمتر در رسانه های منطقه بازتاب یافت، و از طرف دیگر دلجویی از خانواده های آسیب دیده و جبران خسارتهای وارده در اسرع وقت میتوانست بار این فاجعه را سبکتر و موجبات تسلی  خانواده های بازماندگان را فراهم آورد که متاسفانه این موضوع بعد از گذشت بیش از 50 روز از حادثه مورد غفلت مسئولین و دست اندرکاران قرار گرفته و  اکنون پرونده این حادثه در پیچ و خم ادارات منتظر تصمیم گیری و اعلام حکم است.

ازناب- انفجار گاز

به گزارش موج رسا، مردم روستای ازناب از توابع شهرستان ابهر خوشحال از گازکشی به روستای خود منتظر نصب علمک های گاز و رهایی از مشکلات استفاده از سایر سوخت ها بودند اما نمی دانستند حادثه ای تلخ در انتظار یکی از خانواده های این روستا است که غم سنگینی را بر روستا مستولی خواهد کرد.

توصیه به مردم در خصوص گاز همواره مراقب بودن از نصب صحیح لوازم گازسوز و استفاده درست از آنهاست، اما کمتر کسی تصور می کند مسئولان گازکشی موجب حادثه تلخی در این خصوص شوند.

کنده کاری های کوچه های روستای ازناب توسط شرکت گاز نشان از گازدار شدن مردم این روستا بود، مردم خود را مشتاقانه آماده استفاده از گاز می کردند، کارشناسان شرکت گاز با بازرسی و کنترل مراقب بودند حادثه ای متوجه مردم نشود، اما انگار بی مسئولیتی برخی از افراد دخیل در گازرسانی به روستای ازناب از حادثه ای تلخ خبر  می داد.

با وجود اینکه چند نفر از اهالی روستا به مسئولان گفته بودند بوی گاز در روستا پیچیده، کسی گوش شنوا نداشت.

یکی از علمک های نصب شده در این روستا توسط بیل مکانیکی از جا کنده شده بود، مردم روستا به مسئولان گفتند اما ناظرین و مهندسین بازهم به این موضوع توجه نکردند، حتی نشتی گاز را نیز با گاز امتحان می کردند، گویا فیلمی نیز در این زمینه توسط اهالی تهیه شده است، آن روز اتفاقی نیفتاد اما چند روز بعد مردم روستا سه نفر را قربانی بی مسئولیتی دیدند.

خانواده شیخی در روز حادثه سفره نذری داشت و حدود 50 نفر میهمان این خانواده بودند، از قضا پس از پایان مراسم و تمام شدن کارها سه نفر در خانه بقیه کارها را انجام می دادند غافل از اینکه حادثه ای تلخ در انتظار این خانواده است.

ادامه ماجرا را از زبان پدر خانواده شیخی می شنویم که می گوید روز حادثه پس از اتمام سفره نذری، مادرم، پسرم و پسرخاله همسرم در خانه به همدیگر کمک می کردند که به یکباره نشتی گاز و فشار بیش از حد که حاصل سهل انگاری برخی مسئولان بود، موجب شد منزلم دچار انفجار و آتش سوزی شود که سه نفر از عزیزان این خانواده دچار سوختگی شدید شدند.

وی با بیان اینکه پسرخاله همسرم یک هفته بعد از این حادثه در بیمارستان دار فانی را وداع گفت، افزود: پسرم پس از 10 روز و مادرم پس از 30 روز از این حادثه جان به جان آفرین تسلیم کردند.

شیخی با اشاره به اینکه هنوز علت حادثه از سوی شرکت گاز اعلام نشده و هیچ مسئولی از این خانواده دلجویی نکرده است، افزود: چندین بار به اداره گاز مراجعه کرده ام اما هنوز هیچ جوابی به این خانواده داغدار داده نشده است.

وی با طرح این پرسش که اگر حتی شیشه پنجره شرکت گاز توسط یکی از اهالی شکسته می شد، آیا شرکت گاز تحمل می کرد؟، افزود: سه نفر از عزیزانم از دنیا رفته اند و حتی یک چادر مسافرتی که خانواده ام بتواند سرپناهی داشته باشند به ما داده نشده است.

این هموطن با بیان اینکه یک مرحم برای زخم هایم در این 50 روز نیافته ام، گفت: همه سرمایه و آینده معنویم را از دست داده ام، آنوقت شرکت گاز با برخوردهای نامناسب به جای مرحم بودن، زخم بر تنم می زند.

وی با اشاره به اینکه سرمایه و آینده هر خانواده ای فرزندانش است، افزود: در این حادثه فرزند 22 ساله ام و مادرم از بین رفتند و هنوز نتوانسته ایم جای خالی آنها را طاقت بیاوریم.

شیخی با بیان اینکه دختر کوچکترم به زور به مدرسه می رود، افزود: 50 نفر از طایفه من نابوده شده اند و به فردا نمی اندیشند.

وی ادامه داد: شرکت گاز در این مدت نه تنها مسئولیت این حادثه را برعهده نگرفته است بلکه حتی یک هزار تومان نیز که بتوانم یک نان برای خانه تهیه کنم به ما نداده است.

این پدر با گلایه از سکوت رسانه ها در خصوص چنین رویدادی گفت: سهل انگاری مسئولان را چه کسی پاسخ می دهد.

وی با بیان اینکه خانه سوخته من به موزه تبدیل شده است، گفت: مردم با آه و ناله به خانه سوخته من نگاه می کنند و مسئولان نیز بی تفاوت از کنار چنین مسئله دردناکی می گذرند.

شیخی با اشاره به اینکه چون سه نفر از خانواده من در این حادثه دچار سوختگی شدند، مجبور بودم سه آمبولانس آی سیو دار تهیه کنم، گفت: تنها یک آمبولانس در شهرستان موجود بود و با هزینه خودم این سه نفر را به بیمارستان انتقال دادم.

وی با بیان اینکه کسی مسئولیت چنین سهل انگاری را تاکنون قبول نکرده است، افزود: باید مسئولان در این زمینه پاسخگو باشند.

مسئول روابط عمومی شرکت گاز استان زنجان نیز با بیان اینکه پرونده این حادثه در مراجع قضایی در دست پیگیری است، افزود: هنوز نتیجه پرونده مشخص نشده است.

رابطی با بیان اینکه به دلیل اینکه پرونده در مراجع قضایی در حال رسیدگی است نمی توان در خصوص آن صحبت کرد، گفت: پنج شنبه هفته گذشته مسئولان شرکت گاز در مراسم این خانواده شرکت کرد. وی ادامه داد: این واقعه حادثه بوده و عمدی در کار نبوده است!.

لازم به یادآوری است، بعد از گذشت50 روز از حادثه آتش سوزی در روستای ازناب هنوز اطلاعاتی در این زمینه در اختیار رسانه ها قرار نگرفته است. خانواده شیخی با انتشار نامه ای خواستار رسیدگی به این موضوع شده اند.

در این نامه آمده است:

 انفجار منزلی در روستای ازناب شهر ابهر توسط لوله گاز شهری

با سلام، برای من جای تعجب است که در عصر ارتباطات حتی اشاره ای به حادثه ای که در حوزه شما اتفاق افتاد نشده است.

نشت گاز لوله اصلی در خارج از ساختمانی که هنوز لوله کشی گاز نشده بود باعث شد که گاز از زیر ساختمان به داخل نفوذ کرده و با توجه به بسته بودن مکان انفجاری را موجب شود که باعث مرگ 2 جوان 21 ساله و 17 ساله و یک خانم شود و تمام زندگی و خانه را  نابود کند. اما متاسفانه نه تنها در این چتد وقت حتی دلجویی از خانواده حادثه دیده توسط مسئولین صورت نگرفته بلکه جای تعجب است که هیچ یک ازخبرگزاری های استان هم خبری مبنی بر این حادثه دلخراش منتشر نکرده.چرا؟ مگر جان انسانها بی ارزش است؟ آیا اگر این اتفاق برای یکی از خانواده مسئولین نیز می افتاد اینگونه سکوت اختیار میشد؟ کسی حتی یک بار از این خانواده سراغی گرفت؟ مگر رسانه ها وظیفه ای جز اطلاع رسانی نسبت به آنچه به محیط پیرامون اتفاق می افتد ندارند؟

انتهای خبر/

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

 1. ای بابا
  این درد درد تازه و تلخ برای من نیست از شرکت گاز ابهر
  چون
  3سال متوالی بود در زمستان های سال گذشته از شرکت گاز ابهر خانواده مارو به جرم دزدی در گاز شهری محکوم به پرداخت جریمه و قطع گاز منزل مارو در روز های سرد وحشت ناک ابهر انجام داده
  به چه کسی باید شکایت می بردیم؟؟؟؟؟؟؟
  حتی واگذار کردیم
  به خدا؟::::::::::
  خدا گفت حق محرومین بیشتر از این نیست در این دنیا

 2. با سلام
  متني چند روز قبل نوشتم ولي جوابي نگرفتم از ابهر انلاين در بالا نوشته شده با گذشت 50 روز پي خبر جديد را هم بزنيد لطفا با گذشت نزديك به 3 ماه هنوز هيچ اقدامي صورت نگرفته خبرنگار شما ميتواند با مراجعه به دادسرا موضوع را پيگيري كند و متوجه ميشود كه چه اقداماتي صورت گرفته البته اگر گرفته باشد!!! در بالاي كادر محبت كرده و نوشته ايد ممكن است نظرات شما 24 ساعت بعد تاييد شود ولي نظر بنده يك هفته است كه … خبري نيست . شركت گاز حداقل كاري كه ميكرد اين بود كه در سايت ابهر انلاين يك عذر خواهي و يك دلجوئي از خانواده هاي بازماندگان ميكرد ولي متاسفانه غرور وتكبر آنقدر زياد است كه اجازه اين كار را برخود نميدهند چون به نظر آن بزرگواران چيزي نشده واتفاقي نيفتاده فقط 3 نفر مرده اند و منزلي ويران شده !!! در آخر شما هم اگر مطالب بنده برايتان بي ارزش بود ميتوانيد هيچ اقدامي نكنيد … ولي اين مسئله به نظر بنده و هر كس كه ميشنود آنقدر بزرگ است كه بايد كشوري ميشد و در خبر سراسزي پخش ميشد.

 3. بسمه تغالی باعث تاسف است مهمتراینکه مسئولین درمقابل عمل انجام شده قرارگرفته اندحال برای فرار ازمسئولیت کی بودکی بود من نبودم بازی میکنندحال انکه بااین عمل خودتیشه بریشه انقلاب میزنندواین ماجراراسرسری میگیرند.

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.