خانه » اخبار » ساخت حوزه آبخیز شهری ابهر به علت مشکلات مالی متوقف شده است
ساخت حوزه آبخیز شهری ابهر به علت مشکلات مالی متوقف شده است

ساخت حوزه آبخیز شهری ابهر به علت مشکلات مالی متوقف شده است

ابهرآنلاین: عوامل طبیعی یا اقلیمی در جوامع در حال توسعه، موجبات تخریب مراتع و جنگلها و محیط زیست را فراهم کرده است. ساخت پارکهای آبخیز شهری حوزه های مشرف به شهرها از جمله سلمانلو و گاوازنگ و عالی قاپو در قیدار از جمله اقدامات برای کاستن خسارتهای ناشی از سیل است که حوزه آبخیز شهری ابهر به دلیل مشکلات مالی متوقف شده و حوزه ماهنشان و آببر نیز هنوز اجرا نشده است.آبخیز

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران زنجان ،معاونت آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری  با اشاره به اینکه اکنون 90 درصد بلایای طبیعی ناشی از تغییر شرایط اقلیمی و آب و هوایی است گفت: عوامل طبیعی یا اقلیمی در جوامع در حال توسعه ،می طلبد که به دنبال غذای بیشتر و ارتقا بهداشت باشند همین امر موجب شده تا به سمت تخریب مراتع و جنگلها روی بیاورند.

موسوی با اشاره به افت آبهای زیرزمینی در سطح استان، هشدار داد: همین امر موجب شوری آبهای مصرفی بخش کشاورزی می شود که ماحصل آن از بین رفتن خاک خواهد بود.

 وی درباره اقدامات این معاونت  افزود :هم اکنون در 23 درصد مساحت استان مطالعات آبخیزداری انجام شده که از این میزان 18 درصد عملیات آبخیزداری انجام می شود.

معاونت آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری ،شناسایی نقاط سیل خیز و مطالعه پهنه بندی سیل در مناطق ابهر رود و زنجانرود و شناسایی زمین لغزش ها را یادآور شد و اظهار کرد: اجرای عملیات بیولوژیک در 140 هزار هکتار، بذرکاری،درختکاری، قرق، ساخت بندهای سنگ و ملات و کنترل 60 میلیون مترمکعب رواناب ها و ساماندهی 50 کیلومتر حاشیه رودخانه های زنجانرود و قلعه چای و بخشی از محدوده رودخانه قزل اوزن جزو برنامه های آبخیزداری استان بوده است.

موسوی ساخت پارکهای آبخیز شهری حوزه های مشرف به شهرها از جمله سلمانلو و گاوازنگ و عالی قاپو در قیدار را از دیگر اقدامات برای کاستن خسارتهای ناشی از سیل عنوان و خاطر نشان  کرد : حوزه آبخیز شهری ابهر با مشکلات مالی متوقف شده و حوزه ماهنشان و آببر نیز هنوز اجرا نشده است.

انتهای پیام/

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.