خانه » اخبار » اخبار زنجان » اخبار زنجان/ غربالگری سرطان روده بزرگ در زنجان انجام می شود
اخبار زنجان/ غربالگری سرطان روده بزرگ در زنجان انجام می شود

اخبار زنجان/ غربالگری سرطان روده بزرگ در زنجان انجام می شود

به گزارش خبرنگار «ابهرآنلاین»، پرویز قزلباش صبح چهارشنبه در جلسه کارگروه سلامت در محل دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان، به تشخیص زودهنگام و غربالگری سرطان روده بزرگ با انجام تست فیت اشاره کرد و افزود: این تست به‌صورت رایگان در پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت به‌صورت رایگان برای افراد ۵۰ تا ۶۹ سال انجام می‌شود.

وی اظهار کرد: سرطان‌های معده، مری، پوست و پستان به‌عنوان شایع‌ترین سرطان‌ها در استان زنجان است و در این میان خود مراقبتی و تشخیص زودهنگام می‌تواند نیمی از سرطان‌ها درمان شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان بابیان اینکه یکی از عوامل اصلی در بروز سرطان معده، خوردن چای داغ و مصرف نمک است، گفت: متأسفانه این موضوع در استان زنجان بیش از سایر استان‌ها معمول است.

قزلباش تأکید کرد: در استان زنجان شایع‌ترین نوع سرطان در آقایان معده، پوست، روده بزرگ و پروستات و در بانوان پستان، معده و پوست و روده بزرگ است.

وی به بحث پیشگیری و تشخیص به‌موقع سرطان در استان زنجان اشاره کر دو یادآور شد: راه‌اندازی مرکز غربالگری و پیشگیری از سرطان در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: رژیم غذایی مناسب، سبزی‌ها و میوه، عدم مصرف غذای دارای نگه‌دارنده، کنترل وزن، تحرک بدن، عدم استعمال دخانیات و الکل، رعایت اصول ایمنی کار و سبک زندگی اسلامی در پیشگیری از سرطان بسیار مؤثر است.

قزلباش بابیان اینکه اضافه وزن علت بروز سرطان است، ابراز کرد: متأسفانه بیش از ۶۰ درصد مردم استان کم‌تحرک هستند.

اخبار لحظه به لحظه شهرستان ابهر را در ابهرآنلاین پیگیری کنید.
منبع: https://www.mehrnews.com/news/4617448/غربالگری-سرطان-روده-بزرگ-در-زنجان-انجام-می-شود

برچسب ها :

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.