خانه » اخبار » سهم استان زنجان از هنر هفتم؛ فقط يك سينما
سهم استان زنجان از هنر هفتم؛ فقط يك سينما

سهم استان زنجان از هنر هفتم؛ فقط يك سينما

ابهرآنلاین: اين روزها در استان زنجان با جمعيت يك ميليون و ۲۰۰ هزار نفر فقط يك باب سينما بار هنر هفتم را به دوش مي كشد.

به گزارش ايرنا براساس مستندات اواسط دهه هاي ۳۰ و۴۰ بخش خصوصي به تأسيس سه سينما به نام هاي مولن روژ(بهمن)، لي لي(قدس و ياسمن) و ستاره آبي(ملت) در شهر زنجان اقدام كرد، از آن زمان تاكنون نه تنها تعداد سينماهاي زنجان افزايش نيافته بلكه دو سينماي ملت و قدس نيز تعطيل شده و فقط يك سينما ميراث دار هنر هفتم در زنجان است.
در گذر زمان تنها سينماي شهرستان ابهر نيز تعطيل شد و احداث سينما در شهر قيدار هم در حد رويايي دست نيافتني باقي ماند.

80826508-4919489
رييس حوزه هنري تبليغات اسلامي استان زنجان با بيان اينكه اكنون فقط يك باب سينما در استان زنجان فعال است گفت: پيش از اين در زنجان دو سينماي قدس و بهمن پذيراي دوستداران هنر هفتم بود اما با تخريب سينما قدس فقط سينما بهمن اكنون فعال است.
حميدرضا اسماعيلي افزود: درپي بررسي وضع سينماهاي موفق ساير استان ها و با توجه به قدمت بناي سينما قدس، تخريب اين سينما و جايگزيني پرديس فرهنگي تجاري در محل آن در كارگروه فرهنگي اجتماعي استان تصويب شد.
وي خاطرنشان كرد: طبق ماده ۱۶۱ قانون برنامه پنجم توسعه، احداث پرديس فرهنگي تجاري به جاي سينماهاي قديمي مجاز است.
رييس حوزه هنري زنجان با تاكيد بر تلاش براي حفظ و توسعه سينماها اظهار كرد: پرديس سينمايي كه در محل سينما قدس احداث مي شود شامل سالن آمفي تئاتر،سالن سينما،سينماهاي چند بعدي،تالارعكس،كلاس هاي آموزشي و مركز خريد خواهد بود.
اسماعيلي اظهار كرد: با احداث پرديس، خانواده ها مي توانند ساعاتي را همراه يكديگر در پي رفع نيازهاي مختلف فرهنگي اقتصادي سپري كنند.
وي در خصوص زمان احداث پرديس فرهنگي تجاري يادآور شد: بناي سينما قدس تخريب شده و پس از اتمام طراحي و كلنگ زني، سه سال زمان براي احداث آن با مشاركت بخش خصوصي در نظر گرفته شده است.
رييس حوزه هنري تبليغات اسلامي استان زنجان با اشاره به اينكه نهادهاي مختلف در راه اندازي سينماها دخيل هستند گفت: براي توسعه سينماها و احداث آن در نقاط مختلف استان نهادهايي ازجمله اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي، شهرداري و بخش خصوصي مي توانند وارد عرصه شوند.
اسماعيلي ادامه داد: درصورتي كه در شهرستان ها تقاضا براي احداث سينما وجود داشته باشد نهادهاي مختلف مي توانند اقدام به احداث آن كنند.
وي ضمن اظهار تاسف از استقبال اندك مردم براي حضور در سينما اظهار كرد: عواملي مختلف همچون محتواي فيلم، كيفيت سالن نمايش، فرهنگ و نوع تفكر مردم به رسانه و وضع اقتصادي خانواده ها در جذب مخاطب موثر است.
رييس حوزه هنري تبليغات اسلامي استان زنجان گفت: فيلم هاي موفق مخاطبان بسياري را جذب مي كنند.
اسماعيلي كيفيت تنها سالن سينماي فعال زنجان را متوسط ارزيابي كرد و افزود: گرچه سينما بهمن بازسازي شده و دراختيار تماشاچيان قرار گرفته، اما سال هاي زيادي از عمر اين سالن مي گذرد.
وي با بيان اينكه ارتقاي كيفيت صدا و تصوير و چند بعدي بودن از نيازهاي ضروري سينماهاي امروز است افزود: تجهيز يك سينما بسيار هزينه بر است.
رييس حوزه هنري تبليغات اسلامي استان زنجان گفت: توسعه كمي و كيفي سينماها نيازمند تغيير نگرش به اين صنعت از سوي مردم و مسئولان است.

**آشتي با سينما، آرزوي سينماداران
پرويز آزادي مدير تنها سينماي فعال در زنجان نيز با اشاره به غربت سينماها گفت: مردم بايد دوباره با سينماها آشتي كنند، چرا كه به ‌رغم تمام مشكلاتي كه سبب انزواي سينماهاي ايران شده است، مردم تصميم مي‌گيرند چه فيلمي پرفروش شود.
به گفته وي استقبال مخاطبان از فيلم‌ها در سال‌هاي نه چندان دور نشان از اين دارد كه مردم زنجان دوست‌دار سينما و فيلم هستند.
آزادي با ابراز ناخرسندي از كمبود سالن‌هاي سينما در زنجان به لزوم بهينه‌سازي سينماهاي استان تاكيد كرد و افزود: با يك سينما نمي‌توان همه سلايق جامعه را به سينما كشاند و ذائقه‌هاي مختلف را راضي نگه داشت.
اين فعال فرهنگي با اشاره به نبود فيلم‌هايي با ژانرهاي متفاوت، اين مشكل را يكي از دلايل عدم استقبال مخاطبان خواند و ادامه داد: پس از انقلاب در ژانر اكشن فيلم‌هاي قوي توليد مي شد، به عنوان مثال فيلم «عقاب‌ها» بارها در سينما «استقلال» آن زمان روي پرده رفت و همواره مورد اقبال جوانان قرار گرفت، اما اكنون فيلم‌سازان به ژانر كمدي و رمانتيك روي آورده‌اند و موضوعاتي جذاب ازقبيل اكشن، جنگي و ترسناك را فراموش كرده‌اند.
آزادي با تاكيد بر اينكه فيلم ديدن نبايد براي مردم فقط به عنوان سرگرمي تلقي شود گفت: سينما يكي از مهم‌ترين ابزارهاي فرهنگي يك مملكت است و مردم وظيفه دارند از اين مقوله حمايت كنند، در گذشته تماشاي فيلم در سينماها به آييني تبديل شده بود و يك خانواده طبقه متوسط شهري سعي مي‌كرد حداقل هفته‌اي يك‌بار سينما برود، اما اكنون تماشاگران سينما به ماهواره و ديگر رسانه‌ها روي آورده‌اند و سينما بشدت مظلوم واقع شده‌ است.
وي با ابراز تاسف از اينكه به ازاي هر پنج هزار زنجاني تنها يك صندلي سينما وجود دارد، تاكيد كرد: سينما بهمن زنجان ۲۳۰ صندلي دارد و اين تاسف‌بار است، چرا كه اين تعداد كم براي جمعيت ۵۰ تا ۶۰ سال پيش تعبيه شده و امكانات و ابزار آن زمان براي شرايط اكنون جواب‌گو نخواهد بود.
آزادي شيوه سنتي اداره سينماهاي زنجان را در شرايطي كه سينماهاي نوين براي رونق هر چه بيشتر به سمت ديجيتال شدن مي‌روند يكي از دلايل ريزش تماشاگر دانست.
وي افزود: سينماها را به روش‌هاي قديمي و سنتي اداره مي‌كنيم و هنوز سيستم دالبي و ديگر ابزار ديجيتالي به سينما را پيدا نكرده است،اين در نهايت به ضرر سينماها تمام مي‌شود و ريزش مخاطب را درپي دارد.
وي با اشاره به تخريب سينما «قدس» و ساخت پرديس سينمايي در اين مكان اظهار كرد: احداث سينما بايد در محل هايي باشد كه از ابعاد مختلف ظرفيت جذب مخاطب را داشته باشد.
به گفته آزادي از آغاز امسال ۱۴ فيلم در سينما «بهمن» اكران شده كه از ميان آن‌ها «رسوايي» ساخته مسعود ده ‌نمكي پرفروش‌ترين بوده و در رتبه‌هاي بعدي فيلم‌هاي «تهران ۱۵۰۰»، «حوض نقاشي»، «قاعده تصادف» و «جاب‌جا» قرار دارد.
اين سينما دار ابراز اميدواري كرد سينماها همچون گذشته پررونق شوند تا در سايه آن مردم و سينماداران از مزاياي مادي و معنوي آن بهره مند گردند.

انتهای پیام/

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.