خانه » اخبار » ساعت رسمی کشور و ساعت کار پایتخت تغيير كرد
ساعت رسمی کشور و ساعت کار پایتخت تغيير كرد

ساعت رسمی کشور و ساعت کار پایتخت تغيير كرد

ابهرآنلاین: ساعت رسمی کشور در ساعت 24 ديشب سي ام شهريور يک ساعت به عقب برگردانده شد/ مطابق بخشنامه جدید دولت، مصوبه کاهش ساعت کاری در پایتخت لغو شد.imagesCAXRTKOU

ابتکار مینویسد: درحالي كه با تغيير ساعت رسمي در نيمه سال از بامداد امروز ساعت‌ها در سراسر كشور يک ساعت به عقب کشيده شدند، بخشنامه جديد دولت براي ساعت كاري در پايتخت براي اجرا ابلاغ شد. با ابلاغ رسمي اين بخشنامه توسط استانداري تهران پس از لغو مصوبه کاهش ساعت کار ادارات پايتخت،‌ ميزان ساعت کار ادارات دولتي در هر روز 8 ساعت و 45 دقيقه، زمان آغاز به كار 7.30 و ساعت پايان كار 16.15 اعلام شد.
بر اساس قانون تغيير ساعت رسمي کشور مصوب 1386 مجلس شوراي اسلامي ساعت رسمي کشور در ساعت 24 ديشب سي ام شهريور يک ساعت به عقب برگردانده شد. مهر سال 1386 قانون تغيير ساعت رسمي کشور را که پس از تصويب در مجلس شوراي اسلامي به تائيد شوراي نگهبان رسيده بود، براي اجرا به معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري ابلاغ شد. بر اساس ماده واحده اين قانون، ساعت رسمي کشور هر سال در ساعت 24 روز اول فروردين يک ساعت به جلو کشيده مي‌شود و در ساعت 24 روز سي ام شهريور به حال سابق برگردانده مي‌شود.
تغيير ساعت رسمي كشور اما با يك تغيير ساعتي ديگر همزمان شده است. بر اساس بخشنامه روز چهارشنبه گذشته معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور تمامي دستگاه‌هاي اجرايي موظفند ساعات کار ادارات شهر تهران را با رعايت ماده 87 قانون مديريت خدمات کشوري و تبصره‌هاي ذيل آن و مصوبات هيات محترم وزيران در سقف 44 ساعت در هفته تنظيم و اجرا کنند. در ماده 87 قانون مديريت خدمات کشوري آمده است:«ساعات كار كارمندان دولت چهل و چهار ساعت در هفته مي‌باشد و ترتيب و تنظيم ساعات كار ادارات با پيشنهاد سازمان و تصويب‌ هيات‌ وزيران تعيين مي‌گردد و تغيير ساعت كار كارمندان در موارد ضروري با رعايت سقف مذكور با دستگاه ذي‌ربط مي‌باشد. ميزان ساعات تدريس معلمان و اعضاي هيات علمي از ساعات مؤظف، در طرحهاي طبقه‌بندي مشاغل ذي‌ربط تعيين خواهد شد.طبق تبصره اول اين ماده «كارمندان مي‌توانند با موافقت دستگاه اجرايي ساعات كار خود را تا يك چهارم ساعت كار روزانه (حداكثر 11 ساعت) تقليل دهند وميزان حقوق و مزايا، نحوه محاسبه سوابق خدمت اين قبيل كارمندان متناسب با ساعات كار آنان تعيين خواهد شد. همچنين طبق تبصره 2 اين ماده « دستگاههاي اجرايي مي‌توانند در موارد خاص با موافقت هيات وزيران و رعايت سقف ساعات كار با توجه به شرايط جغرافيايي و منطقه‌اي و فصلي ساعات كار خود را به ترتيب ديگري تنظيم نمايند.» درتبصره 3 نيز قيد شده كه« كليه دستگاههاي اجرايي استاني مؤظفند ساعات كار خود را در شش روز هفته تنظيم نمايند.اما ستاد مركزي دستگاههاي اجرايي مشمول اين حكم نمي‌باشند.»
بر اين اساس استانداري تهران در ابلاغيه اي خطاب به رؤساي دستگاه‌هاي اجرايي شهر تهران از اين پس ساعت کار کارکنان ادارات مستقر در شهر تهران از ساعت 7:30 تا 16:15 تعيين کرده است. اين يعني با توجه به تعطيلي عمده ادارات دولتي تهران در روز پنج شنبه،‌ ساعت کار کارمندان ادارات دولتي تهران هر روز 8 ساعت و 45 دقيقه است.
روز گذشته و در توضيح ابلاغ بخشنامه دولت معاون استاندار تهران گفت كه عليرغم ابلاغ اين بخشنامه پنجشنبه‌ها همچنان ادارات تهران همانند سنوات گذشته تعطيل است و تغيير ساعت كاري ارتباطي با تعطيلي اين روز ندارد. وي در پاسخ به اينكه پليس مي‌گويد تغيير ساعت كاري موجب افزايش ترافيك به علت تردد دانش آموزان مدارس و كارمندان ادارات تهران مي‌شود گفت: اين بخشنامه تنها براي ادارات اجرايي تهران است و ارتباطي با مدارس يا نيروهاي مسلح ندارد.
به اعتقاد كارشناسان مسائل منابع انساني اين افزايش ساعت کار به طور طبيعي بايد دو اتفاق را در پي داشته باشد. در سال 90 و با اجراي بخشنامه دولت براي كاهش ساعت كار ساعت صرف ناهار در ادارات دولتي و همچنين سرويس دولتي ويژه جابجايي كاركنان حذف گرديد. كاركنان دستگاههاي دولتي معتقدند امنون كه ساعت كار به روال سابق بازگشته است دولت بايد مقدمات لازم براي تامين ناهار كاركنان و راه ندازي مجدد ناهارخوري‌ها در ادارات و همچنين سرويس‌هاي اياب و ذهاب كاركنان را که در سال 90 حذف شد، فراهم نمايد. در بهار سال 90، دولت دهم به پيشنهاد استانداري تهران و کميته مبارزه با آلودگي هوا مصوب کرد ساعت کار ادارات دولتي براي کاهش آلودگي هواي تهران و البته ترافيک صبح و عصر پايتخت، کم شود. به همين دليل ساعت ناهار حذف شد و به جاي ان دولت پول ناهار را به حقوق کارمندانش افزود. همچنين سرويس رفت و آمد برخي ادارات دولتي هم حذف شد.
افزايش ساعت کار ادارات دولتي درحالي اعلام شده است که رئيس پليس راهنمايي و رانندگي تهران از شدت گرفتن ترافيک عصرگاهي خبر داده. سردار حسين رحيمي پيش‌بيني کرده است پيک ترافيک صبحگاهي از روز يکشنبه 31 شهريور از ساعت 6 تا 9 و عصرگاهي نيز از ساعت 16 تا 20:30 باشد: با توجه به اين که ساعت کار ادارات در تهران به ساعت 16 افزايش يافته است و با توجه به تقارن ترافيک عصرگاهي با تعطيلي ادارات پيش‌بيني مي‌کنيم، بار ترافيک عصرگاهي به شدت افزايش يافته و شاهد بار ترافيک سنگيني در اين ساعات باشيم.
رئيس پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ همچنين درباره سرويس ادارات به ايسنا گفت: متاسفانه هيچ اقدام خاصي درخصوص سرويس ادارات علي‌رغم تاکيد دولت و ابلاغيه ويژه استاندار وقت تهران صورت نگرفته است، انتظار داريم مسئولان استانداري تهران تکليف اداراتي که سرويس‌هاي خود را حذف کرده و حجم زيادي خودروي شخصي را روانه‌ي خيابان‌ها کرده‌اند، هر چه سريع‌تر مشخص کنند.
رئيس پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ با اشاره به افزايش حدود 30 درصدي بار ترافيک مهر ماه، گفت: بر اين اساس علاوه بر نيروهاي پليس راهور تهران که به صورت 100 درصد آماده‌باش هستند، دو دستگاه بالگرد نيز ترافيک مهر ماه را کنترل مي‌کنند.
سردار حسين رحيمي بازگشايي مدارس و نيز تغيير ساعت كار ادارات گفت: پيش‌بيني مي‌کنيم ماه مهر بار ترافيک در پايتخت حدود 30 درصد افزايش يابد. وي با تاکيد بر اين که ماموران پليس راهنمايي و رانندگي در 15 روز نخست مهر ماه به صورت 100 درصد در آماده‌باش کامل به سر مي‌برند، درباره تردد سرويس‌هاي مدارس در پايتخت نيز گفت: تردد سرويس‌هاي مدارس داراي برچسب سال 92 تنها در محدوده‌ي زوج و فرد امکان‌پذير است و برابر هماهنگي‌هاي انجام شده تمامي سرويس‌هاي مدارس داراي برچسب مي‌توانند همه روزه در ساعات «6:30 تا 8:30»، «11 تا 13» و «16 تا 17» در محدوده‌ي زوج و فرد تردد کنند و تردد آن‌ها بلامانع است در غير اين ساعات تردد تمامي سرويس‌هاي مدارس در محدوده‌ي زوج و فرد ممنوع است.

انتهای پیام/

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.