امامزاده شاهزاده الكبیر

این بنای آرامگاهی در منتهی الیه شرق شهرستان ابهر قرار دارد ، كه بر اساس كتاب منتقله الطالبین نسبت شاهزاده زید الكبیر به نخستین پیشوای شیعیان جهان باز می گردد .

http://AbharOnline.org/wp-content/uploads/2013/08/abhar-zeidolkabir2.jpg
گنبد این بنا دو پوش و از نوع رك می باشد كه با گلویی مخروطی و بلند خود تداعی برجهای آرامگاهی است ، سبك خاصی كه در سده های سوم و چهارم هجری قمری وارد عرصه معماری ایران گردید ، از جمله ویژگیهای این گنبد سطوح خارجی آن است كه دارای پوشش كاشی فیروزه ای مزین به طرحهای هندسی و كاربندی رنگی زیبا آن بر سطح گچی در نمای داخلی می باشد .
اما طبق نظر کارشناسان ؛ بنای چهار ضلعی به شیوه ی بناهای دوران ایلخانی است كه ایوان های شمالی و شرقی آن ، در دوران صفویه ، و ایوان های جنوبی و غربی در دوره ی اخیر به بنا افزوده شده است . بدنه ی گریو گنبد ، از آجر كاری زیبایی برخوردار است و در بالای آن ، قطار متناسبی ایجاد شده كه یك لبه ی پیش آمده را بر روی خود حمل می كند و از روی آن ، بدنه ی مخروطی شكل گنبد بر پا شده است . بلندی دكل بنا ، 13 متر ، ارتفاع گنبد ، و قطر ساقه ی آن 5 متری است . گنبد بنا از نوع دو پوسته بوده كه پوسته ی داخلی آن در ارتفاع 5 متری از سطح بقعه قرار دارد . داخل بنا بدون تزیین است . به جز مقرنسی كه زیر گنبد به جای مانده است . بقعه دارای دو درگاه شرقی و شمالی است كه در چوبی درگاه شمالی ، مشابه درهای كنده كاری و فلزكاری شده ی زیبای دوران سلجوقی است د اثری نفیس به شمار می رود .

http://AbharOnline.org/wp-content/uploads/2013/08/abhar-zeidolkabir3.jpg

به دلیل دخل و تصرف فراوان در طی قرون شكل و پلان اصلی این بنای قدیمی نامعلوم است و تنها سند مكتوبی كه میتوان بر اساس آن زمان تقریبی ساخت یا تعمیرات سازه ها را مشخص كرد قطعه شعری است كه بر روی بدنه در چوبی آن مزین به نگاره های گیاهی حكاكی شده كه بر اساس حروف ابجد تاریخ 850 هجری قمری بدست می آید و به این ترتیب این بنا را در ردیف مقابر نیمه اول قرن نهم هجری قمری قرار می دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.