گوی نقره‌ای AFC کشف شد

ابهرآنلاین: با تلاش مأموران پلیس آگاهی تهران بزرگ گوی نقره‌ای سرقت شده که قرار بود از طریق فدراسیون فوتبال و به قیمت یک میلیون دلار به فدراسیون فوتبال آسیا (AFC) فروخته شود، کشف شد.

به گزارش  فارس، در تاریخ ۸ تیرماه ۹۲ و از طریق مراجعه صاحب مغازه عتیقه فروشی به کلانتری ۱۱۸ ستارخان، گزارش وقوع سرقت در نمایشگاه صنایع دستی و عتیقه‌جات به مأموران اعلام شد که برابر اظهارات مالباخته، ارزش اموال سرقت شده بیش از یک میلیون دلار بود.

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع «سرقت اماکن» و به دستور شعبه دوم بازپرسی دادسرای ناحیه ۲ تهران، پرونده جهت رسیدگی تخصصی در اختیار پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

nf00305306-2

اظهارات مالباخته
مالباخته در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: در تاریخ ۱۸ خردادماه سال جاری نمایشگاهی از طرف معاونت گردشگری میراث فرهنگی در یکی از مراکز فرهنگی شمال غرب تهران برگزار شد که از طرف معاونت صنایع دستی استان تهران، بنده نیز به واسطه ساخت توپ نقره‌ای، جام نقره‌ای و چاقوی نقره‌ای مخصوص باز کردن پاکت نامه که قرار بود از طریق فدراسیون فوتبال و به قیمت یک میلیون دلار به فدراسیون فوتبال آسیا (AFC) فروخته شود به نمایشگاه معرفی شدم.

در داخل نمایشگاه غرفه ای به منظور به نمایش گذاشتن توپ نقره‌ای در اختیار من قرار دادند اما پس از ۲۰ روز حضور در نمایشگاه و در مراجعه به محل نمایشگاه برای تحویل گرفتن گوی نقره ای متوجه شدیم که توپ و همچنین جام و چاقوی همراه آن در آخرین شب نمایشگاه به سرقت رفته است.

آغاز رسیدگی به پرونده در پایگاه دوم آگاهی

با آغاز رسیدگی به پرونده، کارآگاهان پایگاه دوم در اولین مرحله اقدام به اطلاع رسانی موضوع به اتحادیه صنایع دستی و عتیقه فروشان و اتحادیه طلا و جواهرفروشان کرده تا مشخصات اموال مسروقه در اختیار تمامی اعضای اصناف (فروشندگان عتیقه و جواهر فروشی های سطح شهر تهران) قرار گیرد.

هم زمان و با توجه به احتمال خارج کردن اموال سرقت شده از طریق پایانه‌های مسافرتی، هماهنگی های لازم نیز با فرودگاه‌های تهران و همچنین پایانه‌های مسافرتی انجام شد تا در صورت شناسایی اموال، مأموران مانع از خارج شدن آنها از تهران شوند.

nf00305306-3

کشف توپ نقره ای

اقدامات پلیسی جهت شناسایی سارق یا سارقین در دستور کار کارآگاهان پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار داشت که در نهایت در تاریخ ۷ مردادماه ۹۲ یکی از فروشندگان ظروف عتیقه در خیابان بهبودی با کلانتری ۱۱۸ ستارخان تماس گرفت و اعلام کرد که فرد جوانی با مراجعه به مغازه اش قصد دارد تا توپ نقره‌ای و دیگر اموال سرقت شده را به قیمت ۳ میلیون تومان به فروش برساند.

بلافاصله مأموران کلانتری که پیشتر و از طریق هماهنگی‌های صورت گرفته در جریان سرقت توپ نقره‌ای قرار داشتند با حضور در مغازه عتیقه فروشی اقدام به دستگیری جوانی ۲۰ ساله کردند که قصد داشت اموال مسروقه را به صاحب مغازه بفروشد.

با انتقال اموال مسروقه و متهم به پایگاه دوم آگاهی، مالباخته نیز جهت شناسایی اموال به پایگاه دوم دعوت شد و اقدام به شناسایی گوی نقره‌ای و همچنین جام و چاقوی نقره‌ای کرد.

دستگیری متهم

با دستگیری آرمین . ل (۲۰ ساله)، وی در اظهارات اولیه مدعی شد که اطلاعی از مسروقه بودن اموال نداشته و این اموال را یکی از دوستانش به نام «مجید» در اختیارش قرار داده تا آنها را به فروش برساند و قرار بوده تا مبلغ به دست آمده از فروش گوی را به صورت مساوی در بین خودشان تقسیم کنند.

با وجود تناقضات در اظهارات آرمین که نشان از کذب بودن برخی اظهارات وی داشت، کارآگاهان به منظور جلوگیری از متواری شدن مجید و از طریق اطلاعات به دست آمده از آرمین اطلاع پیدا کردند که مجید در یک مغازه فروش عتیقه در شمال تهران مشغول به کار است.

بلافاصله کارآگاهان به محل کار مجید در منطقه نیاوران مراجعه و در تحقیقات خود اطلاع پیدا کردند که مجید در طول برگزاری نمایشگاه برگزار شده از سوی معاونت میراث فرهنگی، در غرفه‌ای در نزدیکی غرفه محل سرقت و به عنوان فروشنده حضور داشته اما پس از پایان کار نمایشگاه دیگر مراجعه‌ای به محل کار خود نداشته است.

با توجه به شواهد و دلایل به دست آمده که نشان از ارتکاب سرقت توسط مجید داشت، کارآگاهان در ادامه تحقیقات خود موفق به شناسایی مخفیگاه مجید . ق (۲۲ ساله) در منطقه عبدل آباد شده و در تاریخ ۱۱ مردادماه موفق به دستگیری وی شدند.

مجید پس از انتقال به پایگاه دوم پلیس آگاهی صراحتا به طراحی سرقت اعتراف اما در ادامه و با اطلاع از اظهارات آرمین اعلام کرد که پیشنهاد و طراحی سرقت از سوی او مطرح شده اما سرقت توسط آرمین انجام شده است.

متهم در اعترافاتش به کارآگاهان گفت: زمانی که در طول برگزاری نمایشگاه در جریان ارزش گوی نقره‌ای قرار گرفتم، بلافاصله موضوع را با یکی از دوستانم (آرمین) در میان گذاشته و پیشنهاد سرقت را مطرح کردم و او نیز بلافاصله پذیرفت.

مدتی صاحب غرفه (مالباخته) را تحت نظر داشتم و موفق شدم محل نگهداری گوی نقره‌ای را در ساعات تعطیلی نمایشگاه به صورت دقیق شناسایی کنم تا اینکه آخرین روز نمایشگاه فرا رسید.

به همراه آرمین تصمیم گرفتیم تا سرقت را همان شب انجام دهیم، من و آرمین با استفاده از تاریکی شب و اطلاع از محل نگهداری گوی نقره‌ای و درست زمانیکه صاحب غرفه اقدام به بستن غرفه کرد و همه غرفه داران در حال خارج شدن از نمایشگاه بودند، در داخل نمایشگاه مخفی شده و پس از تعطیلی کامل نمایشگاه و با استفاده از تاریکی شب به داخل غرفه رفته و پس از سرقت گوی نقره ای و دیگر اشیاء از نمایشگاه خارج شدیم.

سرهنگ کارآگاه جان پرور، رئیس پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ در تشریح پرونده گفت: در ادامه تحقیقات و با مواجهه حضوری به عمل آمده میان متهمان، آرمین . ل نیز به ناچار به نقش و مشارکت خود در سرقت اعتراف کرد که در ادامه رسیدگی به این پرونده و با تکمیل تحقیقات و کشف تمامی اموال سرقت شده، قرار قانونی از سوی بازپرس پرونده برای هر دو متهم صادر و آنها روانه زندان شدند و اموال نیز به مالک تحویل داده شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.