خانه » اخبار » اخبار زنجان » اخبار زنجان/ عکس، هنری ارزشمند برای انتقال مفاهیم سلامت روان
اخبار زنجان/ عکس، هنری ارزشمند برای انتقال مفاهیم سلامت روان

اخبار زنجان/ عکس، هنری ارزشمند برای انتقال مفاهیم سلامت روان

به گزارش «ابهرآنلاین»، سلامت روان از مهمترین مقوله های حوزه بهداشت به شمار می رود که توجه به آن در سال های اخیر افزایش یافته است و جوامع مختلف می کوشند تا شاخص های برخورداری از آن را مهیا سازند و اینگونه کلید دستیابی به پویایی و شکوفایی را بدست آورند.
بنا بر تعریف سازمان جهانی بهداشت سلامت روانی، کیفیت زندگی یک فرد که می تواند توانایی های خود را شناسایی کند و با استرس های روزمره به راحتی کنار بیاید اطلاق می شود و علاوه بر آن نیز یک فرد سالم از لحاظ روانی باید بتواند به راحتی کار کند و با جامعه در مشارکت باشد.
به همین بهانه چند سالی است استان زنجان جشنواره ای تحت عنوان عکس سلامت روان را برگزار کرده که سال گذشته و امسال به دلیل استقبال شرکت کنندگان در سطح بین المللی قرار گرفته است.
پنجمین دوره این جشنواره در مقایسه با سال گذشته تفاوت هایی دارد چرا که 2 نفر از داوران برجسته جهانی رئیس و معاون فدراسیون جهانی عکاسان جهان(فیاپ) داوری آثار عکاسان را بر عهده دارد.
این داوران به همراه مسئولان کشوری و استانی در نشست خبری امروز /دوشنبه/ به بیان دیدگاههای خود پرداختند و از اهمیت سلامت روان و این جشنواره سخن گفتند.

** از لنز دوربین برای کمک به مردم استفاده کنیم
رئیس فدراسیون بین المللی عکاسان جهان (فیاپ) در این ارتباط گفت: جشنواره بین المللی عکس سلامت روان زنجان در ایران اولین جشنواره ای در سطح دنیا است که با این موضوع برگزار می شود و هم اکنون نیز آثار رسیده توسط هیات داوران در حال داوری قرار دارد.
دکتر ریکاردو بوسی افزود: فیاپ سالانه 600 جشنواره مختلف را درپنج قاره دنیا برگزار می کند و در این میان موضوع سلامت روان بسیار خاص و ویژه است.
وی اظهار داشت: مخاطب انتظار دارد عکس هایی مرتبط با موضوع سلامت روان بخوبی انتخاب شود و در واقع هدف جشنواره کمک به مردم است.
رئیس فدراسیون بین المللی عکاسان جهان (فیاپ) ادامه داد: این جشنواره تلاش دارد با استفاده از هنر عکاسی موضوع و ابعاد مختلف سلامت روان بیش از گذشته به مردم شناسانده شود در حالی که از این هنر بیشتر برای شناساندن وضعیت زندگی افراد فقیر کمک گرفته می شود.
وی اضافه کرد: بر این اساس باید از لنز دوربین برای کمک کردن به مردم باید استفاده کرد و به همین منظوردر سازماندهی فیاپ یک بخشی به کلوپ دکترها اختصاص دارد که این افراد به لحاظ حرفه ای پزشک بوده حرفه عکاسی را انجام می دهند.
بوسی افزود: اعضای این کلوپ با بهره گیری از دانش حرفه ای با استفاده ازهنر عکاسی رویدادهای مختلفی را برگزار می کنند و پس از آن عکس های منتخب را در بیمارستانها در راستای یاری رساندن به بیماران مورد استفاده قرار می دهند.
وی اظهار داشت: کتاب جشنواره دوره قبلی نیز حاوی نکات و وزیبایهای فراوان بود امیدواریم در این دوره از کیفیت بالاتری برخوردار باشد.
رئیس فدراسیون بین المللی عکاسان جهان (فیاپ) ابراز امیدواری کرد که این جشنواره نه تنها در ایران بلکه در دیگر کشورهای جهان نیز برگزار شود و طبق برنامه ریزی ها، عکس های برگزیده نیز درکشورهای دیگر نیز در معرض دید عموم به نمایش گذاشته خواهد شد.
وی خاطر نشان کرد: هنر عکاسی می تواند کمک بسیار خوبی در حوزه بیماری ها باشد و به عنوان پروژه ای در یکی از کشورهای جهان پروژه ای با عنوان بانوان صورتی بیماران مبتلا به سرطان سینه در جهان اجرا و عکس های منتخب نیزدر معرض دید عموم به نمایش گذاشته شد.

** جشنواره بین المللی عکس سلامت روان وجه ممیز فرهنگی استان زنجان است
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار زنجان نیز در این نشست گفت: این جشنواره وجه ممیز فرهنگی استان در کشور و حتی یکی از شاخص های هنری مهم در سطح جهانی محسوب می شود.
فرامرز نیک سرشت افزود: بر این اساس هنر باید به معنای واقعی در زندگی روزمره نهادینه شود که تحقق این مهم مشکلات و اختلالات روانی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.
وی اظهار داشت: روانپزشکان برای دوری از استرس و عدم ابتلا به اختلالات روانی، کاهش تنش های زندگی توصیه های را به عموم گوشزد می کنند که بکارگیری آنها نتیجه اثر بخشی بهتری بدنبال دارد.
نیک سرشت اضافه کرد: به کمک هنر می توان خلا بروز بیمار یهای روانی را کاهش داد و در این میان هنر عکاسی در جشنواره عکس سلامت روان توانسته به اهداف مد نظر خود برسد.

** انعقاد تفاهم نامه با فدراسیون جهانی عکاسان
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ودرمانی استان زنجان نیز در این نشست گفت: هنر یک زبان برای انتقال پیام و مفاهیم لازم به دیگران محسوب می شود و در این میان بهر ه برداری آن در سلامت حوزه سلامت روان اهمیت صد چندانی دارد.
دکتر پرویز قزلباش افزود: ایده برگزاری این جشنواره از سال ها قبل در کشور کلید خورد و این موضوع بیش از گذشته مورد توجه وزارت بهداشت ، درمان و دانشگاه علوم پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی زنجان قرار گرفت.
وی اظهار داشت: جشنواره عکس روان بهانه ای برای توجه عمومی به این موضوع مهم در کشورمان است چرا که اختلالات روانی در جامعه بیش از گذشته نمود دارد.
به گفته این مسئول، با انعقاد تفاهم نامه ای با فدراسیون جهانی عکاسان (فیاپ) در زمینه سلامت روان همکاری های بین بخشی بیش از گذشته ارتقا می یابد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زنجان نیز اعلام کرد: جایزه نقدی این جشنواره را سازمان بهداشت جهانی (who) عهده دار شده که اقدامی ارزشمند محسوب می شود.

** رکورد تعداد آثار و شرکت کنندگان شکسته شد
نماینده فیاپ در ایران نیز گفت: این دوره از جشنواره رکورد بالایی را به لحاظ تعداد شرکت کنندگان در بین جشنواره های ایرانی به خود اختصاص داد،بطوری که در دوره قبلی 2 هزار و 800 اثر دریافت شده بود که این رقم در این دوره به سه هزار 124 رسید که بسیار بی نظیر است.
علی سامعی افزود: بر این اساس 18 هزار و 358 عکس از 87 کشور به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد که در 2 بخش با موضوع آزاد و سلامت روان را دربر می گیرد.
وی خاطر نشان کرد: تا کنون کارهای ارائه شده در این جشنواره از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است و در دوره قبلی نیز کتاب جشنواره مطابق با استانداردهای جهانی فیاپ منتشر و در اختیار علاقمندان قرار گرفت.
به گفته نماینده فیاپ در ایران با انتشار کتاب عکس های برتر پنجمین جشنواره عکس سلامت روان، نشان پنج ستاره از سوی فدرارسیون جهانی عکاسان را در یافت می کند که بالاترین درجه کیفی را شامل می شود.
سامعی افزود: بیشتر آثار عکس رسیده به این جشنواره پس از ایران به کشورهای هندوستان، میانمار ترکیه، چین، ویتنام، فرانسه ، سری لانکا، ایتالیا، انگلستان ،بلغارستان، اندونزی، بنگلادش، مجارستان ،صربستان، سنگاپور، اسلوونی، عمان، بوسنی و هرزگوین، رومانی، کرواسی، لهستان، اسپانیا، بلژیک قبرس، اوکراین و لهستان اختصاص دارد.
وی بیان کرد: این درحالی است که جشنواره های عکس در جهان شرکت کنندگان کمتری دارد اما در این دوره علاقمندان و عکاسان بیشتری شرکت کرده اند که کار بسیار بزرگی است.
مدیر هنری پنجمین دوره جشنواره عکس سلامت روان با انتقاد ازعدم اطلاع رسانی مناسب این جشنواره خاطر نشان کرد: آنگونه که باید و شاید اطلاع رسانی و تبلیغات مطلوب در این زمینه انجام نگرفته است.
9646/8068

انتهای پیام /*

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.