خانه » اخبار » اخبار زنجان » اخبار زنجان/ اشتغال و کارآفرینی در گرو حمایت و خود باوری جوانان
اخبار زنجان/ اشتغال و کارآفرینی در گرو حمایت و خود باوری جوانان

اخبار زنجان/ اشتغال و کارآفرینی در گرو حمایت و خود باوری جوانان

به گزارش «ابهرآنلاین»، یکی از اهداف و وظایف مهم نظام آموزش عالی هر کشور، پرورش نیروی انسانی متخصص و کارآمد مورد نیاز جامعه است.
گرچه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور تلاش هایی را در این زمینه آغاز کرده اند، متاسفانه به علل مختلفی از قبیل عدم انطباق عنوان های درسی دانشگاهی با نیازهای جامعه، دانش آموختگان دانشگاه ها از تخصص و کارآیی لازم برای تصدی مشاغل مربوطه برخوردار نیستند.
افزایش شمار دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، ضعف در تدوین و اجرای درست برنامه های توسعه اقتصادی، نبود برنامه های فراگیر و جهت دار برای پرورش نیروی انسانی متخصص و مواردی از این دست از مهمترین عواملی است که امروزه به مشکلی با عنوان اشتغال دانش آموختگان آموزش عالی تبدیل شده است.
طی سال های گذشته مسئولان کشور برنامه های مختلفی را برای اشتغال جوانان تحصیلکرده مورد توجه قرار داده اند، اما همواره با انبوهی از دانش آموختگان جویای کار روبه رو هستیم.
دانش آموختگان با صرف هزینه های هنگفت و چندین سال وقت تخصص هایی کسب کرده اند اما وجود همین مشکل اجتماعی و اقتصادی ممکن است در آینده به یک بحران تبدیل شود که برای برطرف کردن آن به برنامه ریزی درست و هماهنگ نیاز دارد.
بر این اساس با توجه به مشکل اشتغال دانش آموختگان مساله مهارت آموزی و کارآفرینی توسط دانشگاه ها به ویژه دانشگاه علمی و کاربردی در چند سال گذشته مورد توجه قرار گرفته است.
این واحد دانشگاهی به عنوان متولی نظام آموزش عالی علمی و کاربردی در کشور و یکی از بازوهای قدرتمند در زمینه مهارت آموزی و آموزش های کاربردی تلاش دارد با تحقق این مقوله مهم نیازهای مهارتی جامعه را رفع و علاوه بر کاهش بیکاری به افزایش اشتغال و کارآفرینی کمک کند.
دانشگاه علمی وکاربردی زنجان نیز به همین منظور چهارمین نمایشگاه اشتغال و توسعه کارآفرینی را به مدت 2 روز برگزار کرد که هدف اصلی آن معرفی کارآفرینان، بازارچه کارآفرینی، معرفی رشته ها، مشاغل خانگی و بومی، کلینیک اشتغال و کار آفرینی و نمایشگاه مشاغل بود.
کارآفرینان در این نمایشگاه با ارائه نظرات خود معتقد بودند که کسب مهارت و حمایت ویژه از سوی متولیان امر می تواند علاوه بر خودباوری، زمینه بروز خلاقیت ها و ایده های خوب را فراهم کند.
محمد یکی از کارآفرینان این نمایشگاه که بصورت گروهی با دوستان خود در زمینه تولید زیور آلات رزینی پیشگام شده اند، در این ارتباط به خبرنگار «ابهرآنلاین» گفت: این کار و فرآیند تولید آن از طریق ماده ای بسیار جدید که به تازگی به ایران وارد شده، بصورت دست ساز انجام می گیرد.
وی اظهار داشت: فرآیند تولید یک قطعه زیورآلات به مدت 12 روز طول می کشد و این در حالی است که به دلیل نبود شناخت کافی بازار خوبی برای فروش در استان وجود ندارد اما بصورت اینترنتی و با دریافت سفارش، محصولات خود را در سایر استانها بفروش می رسانیم.
این کارآفرین 24 ساله افزود: این کار را از طریق دریافت اطلاعات مورد نیاز آن، از یک سایت خارجی فرا گرفته و هم اکنون به مدت 6 ماه است که فعالیت می کنیم و برای گسترش بیشتر آن به حمایت های مالی نیاز داریم.
این دانشجوی واحد علمی و کاربردی ابهر ادامه داد: درخواست خود را مبنی برای توسعه کار و حمایت مالی به دانشگاه علمی و کاربردی استان اعلام کردیم که در صورت توجه مسئولان می تواند بازار خوبی را در آینده به همراه داشته باشد.
وی افزود: جوانان دارای استعدادها و توانمندی های مختلفی هستند و در صورت توجه و حمایت های مالی و معنوی می توانند ایده های مختلفی را ارائه کنند.
در بخش دیگری از فضای نمایشگاه، طراحی پارچه و دوخت هایی ارائه شده که بیش از همه خودنمایی می کند، یک خانم کارآفرین که در حال توضیح کارهای ارائه شده به بازدید کنندگان است، در این ارتباط به خبرنگار «ابهرآنلاین» گفت: در زمینه طراحی و دوخت بصورت کار گروهی 19 نفره فعالیت می کنیم و دانشگاه نیز در حد توان حمایت لازم را انجام داده است.
این کارآفرین ابهری اضافه کرد: در صورت وجود امکانات لازم می توان کارهای بهتری را انجام داد و درزمان حاضر در کارآگاهی مشغول بکار هستیم و سفارش کاری نیز دریافت می کنیم.

** دانشگاه ها کلید دار توسعه کسب و کار
رئیس دانشگاه جامع علمی و کاربردی استان زنجان نیز در این ارتباط گفت: دانشگاه ها نقش کلیدی در توسعه، حفظ و بهبود فضای کسب و کار نقش اساسی دارند و این مهم با توجه به توسعه مدرن علم در دنیای امروزی خود را بیش از گذشته نشان می دهد.
دکتر حسن طغرانگار افزود: تولید محصولات با کیفیت با هزینه تمام شده کمتر امری مهم تلقی می شود و بی توجهی به این مهم عواقب خوبی را نخواهد داشت.
وی اظهار داشت: بر این اساس حضور دانشگاه ها برای بهبود و توسعه کسب و کار امری ضروری بوده و در این زمینه باید پیشگام باشند.
این مسئول ادامه داد: این واحد دانشگاهی با راه اندازی کلینیک مشاوره اشتغال گام مهمی را در توسعه فضای کسب و کار برداشته و برای ارائه مشاوره از گروه های هدف و دیگر متقاضیان هزینه ای را دریافت نمی کند.
وی اضافه کرد: کارآفرینان و دانشجویان معتقدند که دانشگاه برای ایده ها و یا کارهای نوآورانه آنها هیچ نوع حمایتی انجام نمی دهد، در حالی که نوع حمایت ها باید بطور دقیق، شفاف و مشخص شود.
طغرانگار افزود: دانشگاه ها در حد مقدورات و بضاعت خود حمایت های مالی و معنوی را از طرح های ابتکاری و ایده ها دانشجویان و کار آفرینان انجام می دهند و دانشگاه جامع علمی و کاربردی نیز در این راستا اقداماتی را مورد توجه قرار داده است.
وی بیان کرد: بنابراین فارغ التحصیلان مراکز علمی کاربردی در صورت راه اندازی شرکت یا موسسه و فعالیت در زمینه کارآفرینی مشمول دریافت تسهیلات تا سقف 50 میلیون تومان با کارمزد 2 درصدی خواهند شد.
به گفته این مسئول، برای طرح ها و ایده های بسیار خاص نیز پس از طی فرآیندی تسهیلات لازم پرداخت می شود.

** مشاوره ها، راهی بسوی اشتغال
مسئول کلینیک و فناوری دانشگاه علمی و کاربردی استان زنجان نیز در این ارتباط ادامه داد: یکی از اقدامات مهم این واحد دانشگاهی راه اندازی کلینیک مشاوره اشتغال با هدف ارتباط مستقیم با حوزه آموزش های مرتبط با مشاغل و استمرار آنها است.
منصور اسدی فرد افزود: در این نمایشگاه برگزار شده علاوه بر استقرار کلینیک مشاوره اشتغال مراکز مشاوره کارآفرینی استان در حوزه مشاوره های شغلی کسب و کار فعالیت می کنند.
وی اضافه کرد: کلینیک اشتغال و کارآفرین دانشگاه جامع علمی کاربردی بصورت مستمر و دائمی در طول سال در زمینه ایده یابی، مالی، نحوه نوشتن طرح کسب و کار و به عبارتی نیازمندهای این بخش مشاوره های لازم را به متقاضیان ارائه می کند.
این مسئول ادامه داد: این کلینیک طی یکسال گذشته دراین واحد دانشگاهی فعالیت خود را آغاز کرده و امیدواریم مسیر بسیار خوبی برای ارتباط مستمر جوانان و دانشجویان برای توسعه کسب و کار باشد.
وی اضافه کرد: در این کلینیک برنامه های مختلف ترویجی در قالب برگزاری کارگاه ها و نشست های مختلف با هدف شناساندن آن به گروه های هدف انجام می شود.
اسدی فرد اظهار داشت: طبق برنامه ریزی انجام گرفته کلینیک اشتغال و کارآفرینی به زودی بصورت سیار فعالیت خود را در دانشگاه ها حتی در شهرستانها ادامه خواهد داد.
وی افزود: با افتتاح این بخش در یکسال گذشته به اهداف مد نظر دست یافته ایم، اما با استانداردها فاصله زیادی وجود دارد که برای تحقق این مهم بدون هیچ وقفه تلاش ها ادامه دارد.
اسدی فرد اظهار داشت: یکی از اقدامات انجام گرفته با دستگاه های متولی کسب و کار تعامل و ارتباطات و برگزاری برنامه های مشترک بوده که بهره گیری از ظرفیت های این بخش ها به گسترش بیشتر کلینیک کمک می کند.
وی خاطرنشان کرد: این کلینیک توانسته در مدت زمان کوتاه فعالیت خود ارتباط مناسبی را بین دانشجویان و محیط کسب و کار فراهم کند.
9646/6085

انتهای پیام /*

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.