خانه » اخبار » اخبار زنجان » اخبار زنجان/ سه میلیون و ۴۸ هزار کیلوگرم گوشت دام وارد بازار زنجان شد
اخبار زنجان/ سه میلیون و ۴۸ هزار کیلوگرم گوشت دام وارد بازار زنجان شد

اخبار زنجان/ سه میلیون و ۴۸ هزار کیلوگرم گوشت دام وارد بازار زنجان شد

محمدباقر حاج کاظمی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار «ابهرآنلاین» افزود: مهمترین سیاست دامپزشکی حفظ و ارتقای سلامت عمومی و بهداشتی همه مصرف کنندگان فرآورده های خام دامی در جامعه است.
به گفته وی، از ابتدای سالجاری تاکنون 32هزار و 604 راس گوسفند، بز، گاو و گوساله در کشتارگاه های استان زنجان ذبح شده که بیشترین دام ذبح شده گاو و گوساله بود.
مدیرکل دامپزشکی استان زنجان گفت: از این تعداد ذبح انجام شده، 23 هزار و 101 کیلوگرم اندام و 25 هزار و 392 کیلوگرم نیز لاشه غیربهداشتی ضبط و از چرخه مصرف خارج شد.
حاج کاظمی تاکید کرد: هر یک از کشتارگاه های استان زنجان دارای یک دامپزشک و یک کاردان دامپزشکی از بخش خصوصی، یک ناظر شرعی و یک دامپزشک از بخش دولتی است که به مراحل قبل از کشتار، حین کشتار و بعد از کشتار دام های سبک و سنگین نظارت ویژه ای دارند.
وی یادآورشد: مصرف کنندگان در استفاده از فراوده‌های خام دامی اطمینان خاطر داشته باشند، چرا که کشتاردام و طیور با نظارت ناظران و ذابحان شرعی انجام می شود و دامپزشکی استان زنجان هم نظارتی مستقیم بر کشتارها دارد.
مدیر کل دامپزشکی استان زنجان گفت: به منظور جلوگیری از به خطر افتادن سلامت جامعه از طریق کشتار غیر مجاز دام، بازرسان بهداشتی دامپزشکی استان زنجان به صورت مداوم نسبت به بازرسی از مراکز عرضه فرآورده خام دامی فعالیت دارند.
حاج کاظمی خاطرنشان کرد: در صورت مشاهده هرگونه موارد غیر بهداشتی از فرآورده های خام دامی بدون هیچ اغماضی نسبت به تشکیل پرونده و معرفی متخلفان بهداشتی به مراجع قضایی طبق ضوابط بهداشتی اقدام می شود.
وی از شهروندان خواست، هنگام خرید گوشت دقت کنند که لاشه دام کشتاری در محل قصابی ها دارای برچسب مشخصات تولید و مهر بازرسی بهداشتی دامپزشکی باشد.
وی اظهارکرد: شهروندان برای حفظ سلامت و بهداشت عمومی در صورت مشاهده هر گونه موارد تخلف بهداشتی فرآورده های خام دامی اعم از گوشت قرمز، مرغ، ماهی، تخم مرغ، شیر خام و عسل موارد تخلف را با سامانه 1512 با دامپزشکی این شهرستان در میان بگذارند.
به گزارش «ابهرآنلاین»، بروسلوز، هاری، سیاه زخم، سل و کیست هیداتید جزو بیماری های مشترک بین انسان و دام است که بیشتر از دام به انسان سرایت می کند و کشتار غیرمجاز دام های سبک و سنگین و خارج از نظارت ناظران بهداشتی یکی از راه های انتقال این بیماری به انسان است.
9505/6085

انتهای پیام /*

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.