خانه » اخبار » صدور پروانه شکار برای شکارچیان پرنده در زنجان آغاز شد
صدور پروانه شکار برای شکارچیان پرنده در زنجان آغاز شد

صدور پروانه شکار برای شکارچیان پرنده در زنجان آغاز شد

امجد باقری، در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار «ابهرآنلاین»، افزود: بر اساس رای و نظر کمیته کارشناسی این اداره کل، زمان آغاز و پایان شکار نیز طی ماه های آذر و دی، خواهد بود و به شکارچیانی که پرونده تخلف دارند، پروانه شکار داده نمی شود.
وی اظهار کرد: متقاضیان می توانند برای دریافت پروانه شکار با به همراه داشتن جواز حمل سلاح، پروانه شناسایی عکس دار، دفترچه شکار و فیش واریزی مبلغ یک میلیون و پنجاه هزار ریال به شماره حساب 2170602505009 نزد بانک ملی، به این اداره کل و یا اداره های محیط زیست شهرستان های تابعه مراجعه کنند.
باقری با بیان اینکه از شکارچیان تعهد گرفته می شود که در صورت بروز و اعلام بیماری پرندگان از سوی ارگانهای ذیربط ازجمله دامپزشکی و محیط زیست، پروانه آنان از درجه اعتبار ساقط خواهد شد، افزود: شکارچیانی که پروانه دریافت کرده اند فقط می توانند روزهای جمعه دست به شکار بزنند و در غیر این صورت با خاطیان برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.
وی تصریح کرد: برابر دستورالعمل و تصمیم اتخاذ شده، هر شکارچی در طی یک روز جمعه در مجموع می تواند فقط سه قطعه پرنده کبک معمولی، باقرقره، بلدرچین و کبوتر وحشی ازقبیل فاخته و کبوتر چاهی، شکار کند.
مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان با تاکید بر اینکه شکار پرندگان آبزی و کنار آبزی، همچنان ممنوع است گفت: شکارچیان که پروانه دریافت کرده اند فقط می توانند در مناطق آزاد دست به شکار این پرندگان خشک زی بزنند و با کسانیکه به شکار در مناطق حفاظت شده، شکار ممنوع و پناهگاه حیات وحش مبادرت کنند مشمول اعمال قانون خواهند شد.
به گزارش «ابهرآنلاین»، مناطق حفاظت شده سرخ آباد و انگوران، سه منطقه شکار ممنوع فیله خاصه، خرمنه سر و خراسانلو و پناهگاه حیات وحش انگوران در استان زنجان، محل های امنی برای حیات وحش این استان محسوب می شوند.
منطقه حفاظت شده سرخ آباد در شهرستان های زنجان و طارم و با مساحت 122هزار و 618هکتار از سال 1375تحت حفاظت قرار گرفته و آهو، پلنگ، پازن، گراز، خرس قهوه ای، سمورسنگی، سنجاب زمینی، رودک،کبک دری، هوبره، عقاب، شاهین، دال، غاز خاکستری، خوتکا، لک لک سفید، باکلان، افعی البرزی، افعی شاخدار ایرانی، افعی زنجانی و ماهیانی نظیر کپور، سیم و اسبله، نیز از جمله جانوران این منطقه است.
منطقه حفاظت شده انگوران نیز با مساحتی برابر با 92297 هکتار از سال 1349 تحت حفاظت بوده و زیستگاه مناسبی برای قوچ و میش ارمنی و پازن (بز کوهی) خرس قهوه ای، روباه معمولی، سیاهگوش، سمور سنگی،کبک دری،کبک چیل، باقرقره، سار، دال، شاه بوف، غاز خاکستری، تنجه،آنقوت، حواصیل، خوتکا، اگرت بزرگ، افعی زنجانی، لاک پشت افغانی و ماهیانی از جمله سفید رودخانه ای، سس، زرده پر، اسبله است.
منطقه شکار ممنوع فیله خاصه نیز از توابع بخش قره پشتلو و زنجانرود در شهرستان زنجان قرار دارد که از سال 86 جزو مناطق شکار ممنوع استان زنجان اعلام شد و وسعت آن 110 هزار و 532 هکتار است و آهوی ایرانی، گراز، سمور سنگی، پرندگانی چون کبک، باقرقره، انواع پرندگان شکاری، انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر زمستانی و انواع خزندگان در این منطقه وجود دارند.
منطقه شکار ممنوع خرمنه سر که از اول آبان سال 81 شکار ممنوع اعلام شده در شمال استان زنجان و دامنه جنوبی سلسله بال البرز در شهرستان طارم واقع شده و حیات وحش منطقه شامل کل و بز، خرس قهوه ای، پلنگ، سیاه گوش کفتار، گراز،کبک دری ،کبک چیل، طرلان، دلیجه، شاه بوف، عقاب طلایی و انواع پاسری فرمها می باشد.
منطقه شکار ممنوع خراسانلو واقع در شهرستان های ابهر – خرمدره به دلیل دارا بودن آب و هوای معتدل کوهستانی و زمین‎ های حاصلخیز از تنوع گونه‎های گیاهی و جانوری خاصی برخوردار است و بیش از 13 نوع پستاندار از جمله قوچ و میش ارمنی و البرزی، آهو، پلنگ، خرس قهوه‎ای، خوک وحشی، گرگ و سیاه گوش و 22 گونه از انواع پرندگان چون کرکس، قرقی، سینه سرخ ایرانی، دلیجه، سارگپه در این منطقه زیست می کنند.
پناهگاه حیات وحش انگوران بخشی از جنوب شرق منطقه حفاظت شده انگوران که خود از سال 1349 به حفاظت درآمد و در سال 1354 به پناهگاه حیات وحش تبدیل شد و دارای گونه های جانوری، همچون قوچ و میش ارمنی، پازن، خرس قهوه ای، گرگ، سیاه گوش، شنگ، کفتار، روباه معمولی، کبک دری، کبک، دلیجه، عقاب، شاهین، اگرت بزرگ، انواع کوکرها، خوتکا، اردک سرسبز، درنا، باکلان، حواصیل، افعی زنجانی، افعی دماوندی، کورمار، لاک پشت برکه ای و ماهیانی چون زرده پر، سس ماهی، سفید رودخانه ای و اسبله است.
6084/6085

برچسب ها :

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.