خانه » اخبار » صنعت چاپ در استان زنجان نیازمند بروز رسانی است
صنعت چاپ در استان زنجان نیازمند بروز رسانی است

صنعت چاپ در استان زنجان نیازمند بروز رسانی است

به گزارش خبرنگار «ابهرآنلاین»، ناصر فغفوری شامگاه شنبه در آیین تجلیل از فعالین صنعت چاپ استان زنجان، با بیان اینکه صنعت چاپ  از فناوری‌های روز دنیا فاصله زیادی دارد، افزود: این موضوع باعث افزایش هزینه‌های تمام‌شده فعالیت آنان می‌شود.

وی ادامه داد: به همین دلیل به جرات می‌توان گفت که در این شرایط فعالیت در صنعت چاپ توجیه اقتصادی ندارد ولی از آن‌جا که چاپ نوعی هنر محسوب می‌شود، فعالان این عرصه از روی عشق و علاقه کار می‌کنند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: امیدواریم با حمایت از این حوزه با همراهی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شاهد  بروز کردن تجهیزات این واحدها باید کمک حال چاپخانه‌داران باشیم.

فغفوری با بیان اینکه  باید تجهیزات و دانش صنعت چاپ بروزرسانی شود،  گفت: بروزرسانی ماشین‌آلات و اختصاص نیافتن تسهیلات ارزان قیمت برای تامین تجهیزات مورد نیاز از دیگر مسائل صنعت چاپ در کشور است همچنین صنعت چاپ برخلاف بسیاری از محصولاتی که امکان واردات به کشور دارد، قابل وارد شدن نیست و براساس سیاست‌های هر کشور و چاپ مستنداتی که با صنعت چاپ مرتبط است در داخل کشور محقق می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با تاکید بر اینکه مسائل مالیاتی و معاف نبودن صنعت چاپ از مالیات بر ارزش افزوده، از دیگر مشکلات این صنعت در کشور است، چرا که چاپ به نوعی فعالیت فرهنگی محسوب می‌شود، اظهار کرد: این صنعت متولی خاصی در کشور ندارد و در سال ۹۰ شورای سیاست‌گذاری صنعت چاپ ایجاد و پس از مدتی منحل شد.

فغفوری با بیان اینکه دلیل مهمترین ابزار برای نشر اطلاعات، صنعت چاپ است، گفت: جایگاه واقعی این صنعت در کشور با واقعیت‌ها و اهداف تعیین شده، بسیار متفاوت است.

وی ادامه داد: میزان گردش مالی صنعت چاپ در دنیا را بیش از ۱۰۰۰  میلیارد دلار است و حجم سودآوری صنعت توریسم بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار است  و اگر در کشور توجه خوبی به این صنعت شود، می‌تواند دو برابر صنعت توریسم درآمدزایی داشته باشد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: در حال حاضر ۱۶۰ واحد صنفی در حوزه چاپ در این استان فعال هستند که ۱۱۵ واحد در زنجان، ۲۰ واحد در خدابنده، ۱۷ واحد در ابهر، ۸  واحد در خرم‌دره و یک واحد در طارم و یک واحد در ماهنشان فعالیت می‌کنند.

همچنین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان گفت: صدور مجوز تاسیس و انحلال و نظارت بر فعالیت چاپخانه‌ها برعهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

فاطمه کرباسی با بیان اینکه از سال ۹۵ مواد ۱۷ و ۱۸ آیین‌نامه تاسیس و نظارت بر چاپخانه‌ها مورد بازنگری قرار گرفت و تفاهم‌نامه‌ای بین وزاتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صنعت، معدن و تجارت منعقد شد، افزود: براساس این تفاهم نامه نظارت بر محتوای چاپخانه‌ها با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نظارت بر بخش فنی و صنعتی آن به وزارت صنعت و معدن و تجارت واگذار شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر این بخش تفاهم‌نامه به تغییرات قانونی تبدیل نشده و اعتراضاتی از چاپخانه‌داران به این تفاهم‌نامه وجود داشت که مبنی بر این بود که مسئولیت چاپخانه‌ها از وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی خارج و به وزارتخانه دیگری محول شود  در حالی که این تفاهم‌نامه در راستای تقویت و زیربنایی کردن و رفع مشکلات چاپ بخش سخت افزارای به وزارت صنعت، معدن و تجارت سپرده شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان گفت: چاپ ابزاری برای نشر است و چون بخش نشر جزو شرح وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است به همین دلیل این وزارتخانه در دو بخش اداره کل چاپ و نشر و اداره امور چاپخانه‌ها متولی این صنف در کشور است.

 کرباسی افزود: صدور مجوز تاسیس و انحلال و نظارت بر فعالیت چاپخانه‌ها برعهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و چاپ یکی از ابزارهای نشر است و نشر محلی را برای تلاقی خواننده و نویسنده فراهم می‌کند.

اخبار لحظه به لحظه شهرستان ابهر را در ابهرآنلاین پیگیری کنید.
منبع: https://www.mehrnews.com/news/4398833/صنعت-چاپ-در-استان-زنجان-نیازمند-بروز-رسانی-است

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.