خانه » اخبار » اخبار زنجان » اخبار زنجان/ کشت کلزا در استان زنجان آغاز شد/ ۳۱ شهریور تاریخ اتمام کشت
اخبار زنجان/ کشت کلزا در استان زنجان آغاز شد/ ۳۱ شهریور تاریخ اتمام کشت

اخبار زنجان/ کشت کلزا در استان زنجان آغاز شد/ ۳۱ شهریور تاریخ اتمام کشت

به گزارش خبرگزاری «ابهرآنلاین» و به نقل از جهاد کشاورزی استان زنجان، حسین عامری با بیان اینکه ۳۱ شهریور ماه به عنوان تاریخ اتمام کشت دانه روغنی کلزا در استان زنجان تعیین شده و برای جلوگیری از کاهش عملکرد بعد از این تاریخ اجازه کشت کلزا در استان داده نمی شود، اضافه کرد: به دلیل متفاوت بودن شرایط آب و هوایی شهرستان طارم، کشت کلزا در این شهرستان از اوایل تا اواخر «ابهرآنلاین» ماه انجام می گیرد.

وی عنوان کرد: امسال کشت ۴ هزار هکتار کلزا در استان هدفگذاری شده است و در این راستا در حال حاضر تمامی نهاده ها از جمله بذر و کود مورد نیاز کلزاکاران استان تامین شده و به لحاظ تامین و توزیع نهاده ها امسال هیچ مشکلی وجود ندارد.

عامری «اوکاپی» را عمده رقم مورد کشت کلزا در استان زنجان برشمرد و خاطرنشان کرد: کشاورزان برای دریافت تسهیلات کشت کلزا می توانند به جهاد کشاورزی شهرستان مربوطه مراجعه کنند.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان میزان خرید تضمینی کلزا طی سال جاری در استان را حدود یک هزار و ۵۰۰ تن اعلام و بیان کرد: امسال خرید تضمینی کلزا در استان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲ برابر رشد داشته است.

وی خاطرنشان کرد: نرخ خرید تضمینی کلزا طی سال جاری ۲ هزار و ۸۶۶ تومان بوده است.

تناوب زراعی گندم و کلزا افزایش عملکرد ۳۰ درصدی گندم را به دنبال دارد

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان تصریح کرد: در حال حاضر توسعه کشت دانه های روغنی به جهت تامین روغن مورد نیاز کشورمان بسیار حائز اهمیت است چراکه هم اکنون حدود ۹۰ درصد روغن مصرفی در کشور از طریق واردات تامین می شود.

اکبر کرامتی خاطرنشان کرد: کلزا از جمله دانه های روغنی است که توسعه کشت آن در اقتصاد مقاومتی بسیار مورد تاکید قرار گرفته و در این راستا دولت در قالب برنامه های حمایتی مختلف سعی در تشویق کشاورزان به کشت این محصول و افزایش سطح زیر کشت آن دارد.

وی اهمیت تناوب زراعی کلزا با محصول گندم را مورد تاکید قرار داد و افزود: تناوب زراعی کلزا با گندم مزایای بسیاری دارد که از جمله آن ها می توان به افزایش ماده آلی خاک و کنترل آفات و بیماری های گندم بویژه بیماری «پاخوره» اشاره کرد.

کرامتی عنوان کرد: در تناوب قرار دادن کشت دو محصول کلزا و گندم سبب افزایش عملکرد ۲۰ تا ۳۰ درصدی در محصول گندم می شود.

اخبار لحظه به لحظه شهرستان ابهر را در ابهرآنلاین پیگیری کنید.
منبع: https://www.mehrnews.com/news/4393908/کشت-کلزا-در-استان-زنجان-آغاز-شد-۳۱-شهریور-تاریخ-اتمام-کشت

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.