خانه » اخبار » اخبار زنجان » اخبار زنجان/ مرمت حمام تاریخی روستای سیاهورود طارم آغاز شد
اخبار زنجان/ مرمت حمام تاریخی روستای سیاهورود طارم آغاز شد

اخبار زنجان/ مرمت حمام تاریخی روستای سیاهورود طارم آغاز شد

به گزارش خبرگزاری «ابهرآنلاین» و به نقل از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان، ابراهیم محمدی اظهار کرد: اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان طارم در جهت مشارکت در مرمت بناهای تاریخی با مالکیت بخش خصوصی اقدام به مرمت حمام قدیمی این روستا از محل اعتبارات استانی و ملی با مشارکت بهره بردار کرده است.

وی در خصوص ویژگی های این بنا عنوان کرد: این بنا در ضلع جنوبی روستا و در میان باغات و حاشیه رودخانه سیاهورود قرار دارد و با توجه به معماری، بنای حمام مربوط به دوره قاجاریه است و تمام ویژگی گرمابه های قدیمی ایران را دارا است.

محمدی بیان کرد: حمام دارای ورودی ، سربینه با گوشه های سه کنج با گنبد رگ چین با معماری خاص سنگی و حوضی لوزی شکل در مرکز است و سربینه از طریق راهرویی معروف به میاندار به گرمخانه متصل می شود ، گرمخانه فضایی نسبتاَ بزرگ که در جهت جنوبی به خزینه آب گرم و سرد و  در جهت دیگر سرویس بهداشتی قرار دارد خلوت خانه در ضلع شمال شرقی فضایی برای بهداشت عموم بوده است .

مسئول اداره میراث فرهنگی طارم افزود: حمام دارای محل نگهداری هیزم مورد نیاز بوده است . مصالح بکار رفته از لاشه سنگ محلی بوده و تا پاکار گنبد اندود و زیر گنبد با نمای سنگی بند کشی شده است .

اخبار لحظه به لحظه شهرستان ابهر را در ابهرآنلاین پیگیری کنید.
منبع: https://www.mehrnews.com/news/4344456/مرمت-حمام-تاریخی-روستای-سیاهورود-طارم-آغاز-شد

برچسب ها :

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.