خانه » اخبار » اخبار زنجان » اخبار زنجان/ ۱۳ میلیارد تومان به حوزه آبخیزداری استان زنجان اختصاص یافت
اخبار زنجان/ ۱۳ میلیارد تومان به حوزه آبخیزداری استان زنجان اختصاص یافت

اخبار زنجان/ ۱۳ میلیارد تومان به حوزه آبخیزداری استان زنجان اختصاص یافت

به گزارش خبرنگار «ابهرآنلاین»، خلیل آقاجانلو ظهر سه شنبه در دومین جلسه ستاد آبخیزداری و آبخوانداری اداره کل منابع طبیعی با بیان اینکه برنامه های مدون جهت عملی شدن پروژه های این دستگاه با رویکرد آبخیزداری تدوین شد، افزود: امسال ۲۰۰ میلیون دلار در کل کشور به بحث آبخیزداری از محل صندوق توسعه ملی مصوب شد که سهم زنجان از این میزان حدود ۱۳ میلیارد تومان اعلام شده است.

وی با بیان اینکه گستره حوزه مناطق طبیعی و آبخیزداری زنجان بیش از ۲۰ هزار کیلومتر است، ادامه داد:  اعتبارات تعیین شده برای بخش آبخیزداری در قالب اجرای ۱۶ پروژه آبخیزداری هزینه می شود.

آقاجانلو افزود: امسال مرمت پروژه های احداث شده در دهه های قبل نیز در برنامه کار آبخیزداری قرار دارد و همچنین با تزریق این اعتبارات، اقدامات مکانیکی ۷ حوزه آبخیز استان تکمیل شده و دیگر در سالهای بعد برای آنها اعتباری منظور نخواهد شد.

مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان با اشاره به اجرای ۱۴ طرح آبخیزداری برای تغذیه سفره‌های زیرزمینی در استان زنجان، گفت: برای اجرای این طرح‌ها از محل اعتبارات سال گذشته ۷ میلیارد تومان اعتبار تخصیص‌یافته است.

آقاجانلو اظهار کرد: این طرح‌ها شامل احداث سازه‌های بند خاکی، سنگی و ملاتی و حوضچه‌های مصنوعی در شهرستان‌های زنجان، قیدار، ماه‌نشان و طارم است و  با اجرای این طرح‌ها ۵ میلیون مترمکعب سالیانه به سهم استحصال بارش‌های جوی در استان اضافه می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان با بیان اینکه مطالعات ۶ طرح ملی از جمله تکمیل آبخوان‌داری چهر آباد، خراسان لو، آرپاچای با بیش از ۱۱ میلیارد تومان در حال اجرا است، افزود: کاهش سیلاب‌های فصلی، حفاظت خاک و کنترل فرسایش و تغذیه آب‌های زیرزمینی از اهداف اجرای طرح های ابخیزداری است.

آقاجانلو با تاکید بر لزوم مشارکت مردم  در اجرای پروژه های آبخیزداری، گفت: روند موجود در زمینه مردم در زمینه اجرای پروژه های آبخیزداری مطلوب است ولی اقدامات باید افزایش یابد.

اخبار لحظه به لحظه شهرستان ابهر را در ابهرآنلاین پیگیری کنید.
منبع: https://www.mehrnews.com/news/4343202/۱۳-میلیارد-تومان-به-حوزه-آبخیزداری-استان-زنجان-اختصاص-یافت

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.