خانه » اخبار » اخبار زنجان » اخبار زنجان/ ۶۰ هزار گاو در زنجان علیه بیماری لمپی اسکین واکسینه شده است
اخبار زنجان/ ۶۰ هزار گاو در  زنجان علیه  بیماری لمپی اسکین واکسینه شده است

اخبار زنجان/ ۶۰ هزار گاو در زنجان علیه بیماری لمپی اسکین واکسینه شده است

به گزارش خبرنگار «ابهرآنلاین»، محمد باقر حاج کاظمی شامگاه چهارشنبه در جلسه مدیریت بحران در محل استانداری زنجان، به وضعیت شیوع بیماری دامی لمپی اسکین اشاره کرد و افزود: بیماری دامی لمپی اسکین طی سال ۲۰۱۴ وارد ایران شده است.

وی اظهار کرد: با توجه به بارندگی شدیدی که امسال داشتیم باعث افزایش حشرات شد و شیوع این بیماری در کشور شد و تاکنون ۶۰ هزار گاو در استان زنجان بر علیه این بیماری واکسینه شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان با بیان اینکه واکسینه کردن گاو به عنوان دام سنگین کار سختی است، گفت: در برخی مواقع حمله گاو به دامپزشکان باعث بروز مشکلاتی شده است.

حاج کاظمی با بیان اینکه اطلاع رسانی برای واکسینه کردن دام در دستور کار دامپزشکی قرار گرفته است، تاکید کرد: ۳ هزار و ۵۰۰ دام درگیر شدند و ۵۰ رأس دام هم ذبح و تلف شد است.

وی با بیان اینکه ۲۵ استان در سطح کشور درگیر این بیماری هستند، ابراز کرد: این بیماری مشترک بین انسان و دام نیست و گوشت دام قابل خوردن است و اگر گاو تب نداشته باشد مصرف گوشت آن موردی ندارد.

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان با بیان اینکه این بیماری واکسن اختصاصی دارد، گفت: واکسن این بیماری از تیرماه وارد شده است.

حاج کاظمی تصریح کرد: دام بیمه نمی‌شود و این امر باعث می‌شود هزینه‌های سنگینی را دامداران متحمل شوند.

وی گفت: خوشبختانه دامپزشکی استان زنجان اقدامات پیشگیری از این بیماری را در دستور کار قرار داده و به دامداران این بیماری اطلاع رسانی شده است.

اخبار لحظه به لحظه شهرستان ابهر را در ابهرآنلاین پیگیری کنید.
منبع: https://www.mehrnews.com/news/4669705/۶۰-هزار-گاو-در-زنجان-علیه-بیماری-لمپی-اسکین-واکسینه-شده-است

برچسب ها :

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.