خانه » اخبار » اخبار زنجان » اخبار زنجان/ تولید سالانه یک هزار تن قارچ خوراکی در استان زنجان
اخبار زنجان/ تولید سالانه یک هزار تن قارچ خوراکی در استان زنجان

اخبار زنجان/ تولید سالانه یک هزار تن قارچ خوراکی در استان زنجان

به گزارش خبرگزاری «ابهرآنلاین» و به نقل از سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان بهنام اوجاقلو تصریح کرد: در راستای تأمین امنیت غذایی جمعیت رو به رشد پرورش و تولید محصولاتی که نیاز کمتری به منابع تولید، نسبت به سایر محصولات غذایی داشته باشد می‌تواند بسیار حیاتی باشد.

وی با بیان اینکه پرورش و تولید قارچ خوراکی از جمله مشاغلی است که با امکانات و هزینه کم و محیط کوچک می‌توان بخشی از نیاز پروتئینی جامعه را تأمین کرد، افزود: پرورش قارچ خوراکی هنر رویاندن غذا از دل ضایعات کشاورزی است و این حرفه در حال حاضر اهمیت زیادی در جهان پیدا کرده است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان عنوان کرد: واحدهای تولید قارچ خوراکی به واسطه مزایای فراوان این رشته روز به روز در کشور در حال گسترش و توسعه بوده و در استان زنجان نیز به منظور ایجاد اشتغال و ساماندهی تولید در این بخش طی چند سال اخیر اقدامات بسیار ارزشمندی توسط سازمان جهاد کشاورزی استان انجام گرفته است.

اوجاقلو با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود ۷۵ واحد خانگی و ۳ واحد صنعتی تولید قارچ خوراکی در استان زنجان فعال است، لزوم و اهمیت احداث و راه‌اندازی واحدهای فرآوری قارچ خوراکی در استان را مورد تاکید قرار داد و بیان داشت: احداث واحدهای صنایع تبدیلی و فرآوری در افزایش تعداد واحدها و میزان تولید قارچ در استان بسیار مؤثر خواهد بود.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان میزان تولید سالانه قارچ خوراکی در استان را بالغ بر یک هزار تن اعلام و خاطرنشان کرد: از زمینه‌های سرمایه‌گذاری در بخش قارچ خوراکی در استان می‌توان به ایجاد و راه‌اندازی مجتمع تولید قارچ در راستای ایجاد اشتغال و کسب درآمد سرشار و نیز ایجاد و راه‌اندازی واحدهای فرآوری محصول اعم از تهیه پودر قارچ، خشک کن قارچ، بلانچینگ قارچ، تهیه انواع ترشیجات و مربای قارچ و همچنین راه‌اندازی واحد بسته‌بندی محصولات و سردخانه اشاره کرد.

اجاقلو با اشاره به اینکه دوره‌های آموزشی پرورش قارچ خوراکی در تمام شهرستان‌‎های استان زنجان همه ساله به طور مستمر برای علاقه‌مندان برگزار می‌شود، اضافه کرد: متقاضیان بعد از شرکت در دوره‌های آموزشی برای دریافت تسهیلات معرفی خواهند شد.

اخبار لحظه به لحظه شهرستان ابهر را در ابهرآنلاین پیگیری کنید.
منبع: https://www.mehrnews.com/news/4636815/تولید-سالانه-یک-هزار-تن-قارچ-خوراکی-در-استان-زنجان

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.