خانه » اخبار » اخبار زنجان » اخبار زنجان/ میزان شیوع بیماری فشارخون در زنجان رو به رشد است
اخبار زنجان/ میزان شیوع بیماری فشارخون در زنجان رو به رشد است

اخبار زنجان/ میزان شیوع بیماری فشارخون در زنجان رو به رشد است

به گزارش خبرنگار «ابهرآنلاین»، پرویز قزلباش ظهر دوشنبه در دومین جلسه سلامت و امنیت غذایی در محل استانداری زنجان، افزود: تست فشار خون یکی از سیاست‌های وزارت بهداشت است و حدود ۷۰ درصد از مردم درگیر فشارخون بوده و از بیماری خودآگاهی ندارند.

وی به طرح ملی سنجش فشارخون اشاره کرد و گفت: این طرح از اردیبهشت ماه شروع و تا ۱۵ تیرماه ادامه دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان به دلایل بروز بیماری فشارخون اشاره کرد و گفت: فشارخون عامل مهم بروز سکته‌های مغزی و قلبی بوده و در این میان مصرف بی‌رویه نمک و کم‌تحرکی و تغذیه نامناسب علت بروز این بیماری است.

قزلباش با بیان اینکه افراد دارای ۳۰ سال سن به بالا بیشتر درگیر بیماری فشار خون هستند، تأکید کرد: افزایش سن در افزایش ابتلاء به فشارخون مؤثر است و باید با پیشگیری از این بیماری تا میزان شیوع این بیماری که در اثر عواملی چون سیگار کشیدن، کم‌تحرکی، چاقی و تغذیه نامناسب است را کاهش دهیم.

وی گفت: میزان شیوع بیماری فشارخون نه تنها در کشور بلکه در استان زنجان رو به افزایش است و بر اساس بررسی‌ها کم‌تحرکی عامل بسیار مهمی در ابتلاء به این بیماری است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان تصریح کرد: فشارخون قاتل خاموش است چراکه درصد زیادی از مبتلایان از بیماری خود آگاهی ندارند، بنابراین کنترل و اندازه‌گیری فشارخون امری بسیار ضروری است.

قزلباش استفاده بیش‌ازحد نیاز از نمک را در بروز بیماری فشارخون بسیار مهم اعلام کرد و افزود: متأسفانه بسیاری از مردم بیش از حد نمک در وعده غذایی خود مصرف می‌کنند و وزارت بهداشت برای پیشگیری از بیماری فشارخون پویش مردمی را اجرا می‌کند.

اخبار لحظه به لحظه شهرستان ابهر را در ابهرآنلاین پیگیری کنید.
منبع: https://www.mehrnews.com/news/4621718/میزان-شیوع-بیماری-فشارخون-در-زنجان-رو-به-رشد-است

برچسب ها :

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.