خانه » اخبار » ۷ موزه زیر نظر میراث فرهنگی در زنجان فعال است
۷ موزه زیر نظر میراث فرهنگی در زنجان فعال است

۷ موزه زیر نظر میراث فرهنگی در زنجان فعال است

پرستو قاسمی در گفتگو با خبرنگار «ابهرآنلاین» به تعداد موزه‌های استان زنجان اشاره کرد و افزود: در استان زنجان ۷ موزه تحت پوشش میراث فرهنگی وجود دارد.

وی با اشاره به واگذاری غار کتله خور به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان، اظهار کرد: موزه کتله خور در فضای آزاد قرار دارد و در حال حاضر مورد بازدید قرار می‌گیرد.

مسئول امور موزه‌های اداره کل میراث فرهنگی استان زنجان گفت: موزه رختشوی‌خانه، موزه باستان‌شناسی ابهر، سنگ‌نوشته سلطانیه، موزه باستان‌شناسی مردان نمکی در عمارت ذوالفقاری، موزه مردم‌شناسی در بنای رختشوی‌خانه و موزه صنایع‌دستی هم از موزه‌های استان است.

قاسمی بابیان اینکه شهروندان ابهری استقبال خوبی از اهدای اشیای قیمتی و تاریخی به موزه‌ها دارند، افزود: با کار کارشناسی اشیای قیمتی سالم از شهروندان تحویل گرفته و در معرض بازدید قرار داده می‌شود که در این راستا تاکنون ۲۰ اثر و شیء قیمتی توسط مردم ابهر به موزه اهدا شده است.

مسئول امور موزه‌های اداره کل میراث فرهنگی استان زنجان بابیان اینکه نیمه اول سال بازدید از موزه‌ها بسیار خوب است، ابراز کرد: در شش ماهه سال دوم به علت دایر بودن مدارس و دانشگاه‌ها بازدید از موزه‌ها کمتر می‌شود.

قاسمی با اشاره به اینکه طی ایام نوروز ۲۰ هزار نفر از موزه مردم‌شناسی رختشوی‌خانه شهر زنجان بازدید کردند، افزود: بازدید از عمارت ذوالفقاری ۱۹ هزار نفر، باستان‌شناسی ابهر ۸۶۴ نفر، گنبد سلطانیه ۲۳ هزار نفر و غار کتله خور هم ۸ هزار نفر بوده و این تعداد بازدید توسط گردشگران داخلی و خارجی انجام‌گرفته است.

به گفته قاسمی طی سال گذشته ۲۴۱ هزار و ۶۸۷ نفر از موزه‌های سطح استان زنجان بازید کرده‌اند.

وی بابیان اینکه وجود موزه‌ها در یک منطقه، نشان از رشد فرهنگی آن منطقه است، افزود: نسبت به اشیای تاریخی و وجود موزه‌ها جایگاه خوبی در منطقه شمال غرب کشور داریم.

قاسمی متذکر شد: اشیای تاریخی موجود در موزهای استان زنجان شامل آثار دوره عصر آهن، مردان نمکی و آثار کشف‌شده از کاوش‌های گنبد سلطانیه هستند.

اخبار لحظه به لحظه شهرستان ابهر را در ابهرآنلاین پیگیری کنید.
منبع: https://www.mehrnews.com/news/4619288/۷-موزه-زیر-نظر-میراث-فرهنگی-در-زنجان-فعال-است

برچسب ها :

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.