خانه » اخبار » اخبار زنجان » اخبار زنجان/ مالیات و تصرف اراضی، موضوع ثابت جلسات رفع موانع تولید
اخبار زنجان/ مالیات و تصرف اراضی، موضوع ثابت جلسات رفع موانع تولید

اخبار زنجان/ مالیات و تصرف اراضی، موضوع ثابت جلسات رفع موانع تولید

به گزارش «ابهرآنلاین»، طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی به‌منظور بررسی و اتخاذ تصمیم درخصوص حل و فصل مشکلات واحدهای تولیدی به‌ویژه در موارد مربوط به تکمیل و راه‌اندازی طرح‌های نیمه‌تمام، تامین مالی، تعیین تکلیف بدهی‌های معوق و رفع مشکلات مرتبط با محیط زیست، منابع طبیعی، معادن و رفع موانع صادراتی به دولت اجازه داده شده تا نسبت به ایجاد ستاد تسهیل و رفع موانع تولید به ریاست وزیر صنعت، معدن و تجارت اقدام کند و در راستای وظایف ستاد در هر استان نیز کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید به ریاست استاندار تشکیل و نسبت به رفع مشکلات واحدهای تولیدی تلاش می‌کند.
از زمان حضور فتح‌الله حقیقی در استان به عنوان استاندار زنجان، شیوه تشکیل این کارگروه تغییر کرده و ضمن بازدید از واحدهای تولیدی و صنعتی استان و بررسی مسائل و مشکلات آن‌ها، جلسات کارگروه نیز در محل واحدها برگزار می‌شود.
بر این اساس استاندار زنجان به همراه اعضای کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان روز یکشنبه/ 25 فروردین/ از شرکت های صنایع کشاورزی و کود زنجان (پتروشیمی سابق)، توسعه صنایع روی خاورمیانه، گروه صنعتی معدنی زرین و سیمان خمسه بازدید کرد و هشتادمین جلسه کارگروه نیز در محل شرکت سیمان خمسه برگزار شد.

** تفویض اختیار، فرآیند رسیدگی را تسریع می بخشد
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت و دبیر کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان گفت: بر اساس راهبردهایی که وزارت صمت برای رونق تولید ترسیم کرده، برنامه‌های جداگانه‌ای تدوین شده و نقشه راه تولید در استان است.
ناصر فغفوری با اشاره به تفویض اختیارات ستاد ملی به کارگروه استانی خاطرنشان کرد: تمام مصوبات استانی در قالب مصوبات ملی ابلاغ می شود که اهمیت کار ما را برای اجرای مصوبات، بالا برده و فرآیند رسیدگی به مشکلات واحدها را تسریع می‌بخشد.
وی با بیان اینکه از ابتدای سال 96 تاکنون حتی یک واحد به واحدهای تعطیل استان اضافه نشده است افزود: با تلاش‌های صورت گرفته و مصوبات کارگروه، 25 واحد تعطیل در سال 96 و 11 واحد نیز در سال گذشته راه اندازی شده و به چرخه تولید بازگشته‌اند.

** ایجاد خط آهن برای کاهش هزینه حمل و نقل
مدیرعامل شرکت صنایع کشاورزی و کود زنجان در این جلسه با اشاره به برخی مشکلات این شرکت گفت: یکی از موضوعات بسیار مهم، خط آهن زنجان- بیجار است که علاوه بر این شرکت برای سایر صنایع موجود در شهرستان ایجرود نیز مهم است.
محمدرضا مدیری با بیان اینکه هزینه حمل و نقل در طرح توجیهی بین 20 تا 22 دلار فرض شده است خاطرنشان کرد: در صورت ایجاد خط آهن، این هزینه به زیر 10 دلار کاهش می‌یابد که بر این اساس خواستار پیگیری تخصیص بودجه و ایجاد این خط آهن از سوی مدیران استان هستیم.
وی تکمیل خط انتقال آب شرکت را مشکل بعدی خواند و تصریح کرد: طول این خط 14 کیلومتر است که 10 کیلومتر تکمیل شده و شرکت آب منطقه‌ای هنوز منابع کافی برای تکمیل 4 کیلومتر باقی‌مانده نداده است.
مدیری، واگذاری اراضی خریداری شده برای شهرک صنعتی صنایع عمومی پتروشیمی را مشکل بعدی خواند و اظهار داشت: تامین برق مجموعه و تخصیص آب مربوط به شهرک صنعتی صنایع عمومی پتروشیمی نیز از مشکلات بعدی است که نیاز به مساعدت مدیران استان دارد.

** خط آهن، یکی از اولویت های مهم استان است
فرماندار ایجرود نیز ایجاد خط آهن را یکی از طرح‌های مهم و اولویت‌دار استان خواند و گفت: این موضوع می‌تواند در آینده یکی از مطالبت شهرستان باشد که باید اهمیت ویژه‌ای به آن داده شود.
توحید سلیمی خاطرنشان کرد: 4 واحد تولیدی در این شهرستان وجود دارد که مصالح اولیه ساختمان را تولید می‌کنند لذا اگر خط آهن ایجاد شود هزینه حمل و نقل عمومی را کاهش می‌دهد.
وی با بیان اینکه ایجرود جزء شهرستان‌های محروم کشور است تصریح کرد: سند توسعه این شهرستان نیز تدوین و رونمایی شده و بر این اساس حتما باید فعالیت‌های اقتصادی، اشتغال زا و اجتماعی مناسبی برای توسعه این شهرستان انجام شود.

** مدیران برای راه اندازی شرکت، مساعدت کنند
مدیرعامل شرکت توسعه صنایع روی خاورمیانه نیز با بیان اینکه هدف از سرمایه‌گذاری، ایجاد 2 هزار شغل پایدار در استان است، گفت: این شرکت که 17 هکتار مساحت دارد با 2 مشکل محیط ریست و منابع طبیعی روبه‌رو است که به همین دلیل از اسفند سال گذشته تعطیل شده است.
ابراهیم جمیلی با بیان اینکه در زمان تحویل شرکت، 55 نیرو شاغل بودند خاطرنشان کرد: در زمان تحویل شرکت، 55 نفر نیرو وجود داشت که امروز 130 نفر بیمه‌شده و 70 نفر نیز در کارهای عمرانی و ساختمانی مشغول هستند اما مشکلات فوق، شرکت را به تعطیلی کشانده است.
وی افزود: تاکنون 440 میلیارد ریال هزینه شده و 2 ماشین خارجی و یک کوره نیز ثبت سفارش شده و در حال خریداری است که از مدیران استان انتظار می‌رود برای راه‌اندازی این واحد مساعدت لازم را داشته باشند.

** 2400 هکتار زمان برای پروژه های توسعه ای در ایجرود واگذار شده است
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان نیز با بیان اینکه تاکنون 2 هزار و 400 هکتار زمین در شهرستان ایجرود برای پروژه‌های توسعه‌ای، واگذار و تخصیص داده شده است گفت: از شرکت‌های بزرگ انتظار می‌رود مسائل حقوقی را بیشتر مد نظر قرار دهند.
خلیل آقاجانلو تصریح کرد: 3 هکتار از اراضی شرکت توسعه صنایع روی خاورمیانه جزء مستثنیات است که سوله اصلی در آن ساخته شده است.
وی خاطرنشان کرد: 5 هکتار جزء اراضی ملی و 9 هکتار نیز متعلق به اداره کل راه و شهرسازی است.
آقاجانلو افزود: تخلف این مجموعه در چند مرحله اخطار کتبی داده شده و اکنون پرونده در مراجع قضایی در حال پیگیری است.

** مالیات، مهمترین مشکل شرکت سیمان خمسه است
مدیرعامل شرکت سیمان خمسه نیز با بیان اینکه این شرکت، ریالی بدهی معوقه به دستگاه‌های اجرایی و کارگران بر گردن ندارد گفت: این قانونمندی سبب شده تا دستگاه‌های اجرایی نیز شرکت را در مشکلات پیش آمده کمک کرده و حل نمایند.
سهند فلاحی با بیان اینکه پذیره‌نویسی سیمان خمسه در سال 83 آغاز شده است خاطرنشان کرد: کل مبلغ جمع شده 200 میلیارد ریال بود که صرف احداث ساختمان و ابنیه شد.
وی افزود: دستگاه‌های مورد نیاز در سال 92 و با سرمایه‌گذاری یک هزار و 800 میلیارد ریالی سرمایه‌گذاران خریداری و شرکت به بهره‌برداری رسید.
فلاحی با بیان اینکه بهره‌برداری از شرکت با افول قیمت سیمان مواجه شد تصریح کرد: در آن از 180 میلیون تن سیمان تولید شده در خوشبینانه‌ترین حالت 60 تن فروخته می شد که این امر مشکلاتی را در پ داشت.
مدیرعامل شرکت سیمان خمسه، مالیات را مهم ترین مشکل فعلی شرکت خواند و اظهار داشت: پرونده های مالیاتی سال های 91 تا 95 در امور مالیاتی ابهر در حال رسیدگی است.
وی گفت: بررسی تراکنش های حساب شخصی سرمایه گذاران به چالش بزرگی تبدیل شده و فعالیت جنبی و سرمایه گذاری جدید را تحت شعاع خود قرار داده است.
فلاحی با بیان اینکه این شرکت به مدت 20 سال معاف از مالیات است خاطرنشان کرد: در حالی که دفاتر شرکت در سیستم مالیاتی ثبت شده و مالیات برای آن رد می شود.
مدیرکل امور مالیاتی استان نیز با بیان اینکه واحدهای معاف از مالیات نیز باید اظهارنامه مالیاتی را تکمیل کرده و بر اساس مستندات و طبق قانون، مالیات آن ها به نرخ صفر مشمول شود گفت: پرونده مالیاتی شرکت آندیا فولاد نیز سال گذشته به استان زنجان آمده و تلاش می شود تا مشکل این واحد تولیدی نیز مرتفع شود.
میرحیدر رضوی خاطرنشان کرد: بر اساس بخشنامه سازمان امور مالیاتی کشور آن دسته از واحدهای تولیدی که با پرداخت مبلغ به حساب دستگاه های امدادی مانند هلال احمر، بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) به هموطنان سیل زده کمک کنند آن مبلغ از درآمد مشمول مالیات سال 98 واحدها کسر خواهد شد.
9556/8068

انتهای پیام /*

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.