خانه » اخبار » اخبار زنجان » اخبار زنجان/ سرطان عامل ۱۵ درصد مرگ‌ها در ایران است
اخبار زنجان/ سرطان عامل ۱۵ درصد مرگ‌ها در ایران است

اخبار زنجان/ سرطان عامل ۱۵ درصد مرگ‌ها در ایران است

به گزارش خبرنگار «ابهرآنلاین»، محمدرضا صائینی ظهر چهارشنبه در همایش غربالگری، تشخیص و درمان سرطان‌های شایع که در بیمارستان ولیعصر (عج) زنجان برگزار شد، با تاکید بر اینکه یکی از اولویت‌های امروز در حوزه بهداشت، اهتمام جدی نسبت به بیماری‌های غیرواگیر است، افزود: خوشبختانه در خصوص توجه به بیماری‌های واگیردار، اقدامات شایانی بعد از انقلاب اسلامی انجام شده و امروز عرصه برای مقابله با بیماری‌های غیرواگیر فراهم است.

وی با یادآوری اینکه بسیاری از مرگ ها در اوایل انقلاب و پیش از آن به واسطه بیماری‌های عفونی رخ می‌داد که خوشبختانه این روند با واکسن در سال‌های بعد کنترل شد، تصریح کرد: علی‌رغم همه اقدامات صورت گرفته، امروز یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های عرصه سلامت و بهداشت، مقابله با بیماری‌های غیرواگیر است، چرا که معتقدیم این بیماری‌ها به طور کامل کنترل نشده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان با بیان اینکه زمانی می‌توانیم بر یک بیماری کنترل داشته و آن را مهار کنیم که به معنای واقعی کلمه بتوانیم بر آن بیماری احاطه کامل داشته باشیم، ادامه داد: نحوه مقابله با بیماری‌های غیرواگیر کاملا با بیماری‌های واگیر متفاوت است، به این معنی که کنترل بیماری‌های غیرواگیر به مراتب سخت‌تر از بیماری‌های واگیر است و امروز آمار حاکی از آن است که در استان زنجان سهم بیماری‌های غیرواگیر ۵۳ درصد بوده و همین موضوع، ضرورت اهتمام به کنترل این بیماری‌ها را دوچندان می‌کند.

صائینی در ادامه با بیان اینکه ۱۵ درصد مرگ ها در کشور به دلیل ابتلا به سرطان است، اظهار کرد: سرطان جزو بیماری‌هایی است که هزینه زیادی به بیمار و اطرافیانش تحمیل می‌کند. هزینه مستقیم و غیرمستقیم سرطان در ایران رقمی در حدود ۲۸۰۰ میلیون دلار برآورد شده است که بی‌شک می‌توان با اهتمام به مقوله پیشگیری در این زمینه، سالانه ۱۲۰۰ میلیارد تومان صرفه‌جویی کرد.

وی از سرطان‌های معده، مری، پوست و پستان به عنوان شایع‌ترین سرطان‌ها در استان زنجان یاد کرد و گفت: فارغ از اینکه می‌توان با پیشگیری، از ابتلا به ۴۰ درصد سرطان‌ها جلوگیری کرد، عوامل متعدد زیادی از جمله خودمراقبتی، تشخیص زودهنگام، نگاه امیدوارانه به درمان و … نیز می‌تواند دست‌کم باعث بهبود نیمی از سرطان‌ها شود، به همین خاطر توجه به علائم سرطان را باید یکی از مهم‌ترین آیتم‌های کنترل و مقابله با این بیماری عنوان کرد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان گفت: یکی از عوامل اصلی در بروز سرطان معده، خوردن چای داغ و مصرف نمک است که متاسفانه این موضوع در استان‌هایی نظیر زنجان بیش از سایر استان‌ها معمول است، به همین خاطر پرهیز از این نوع مصرف می‌تواند آمار ابتلا را کاهش دهد.

اخبار لحظه به لحظه شهرستان ابهر را در ابهرآنلاین پیگیری کنید.
منبع: https://www.mehrnews.com/news/4541335/سرطان-عامل-۱۵-درصد-مرگ-ها-در-ایران-است

هر گونه کپی برداری آزاد می باشد.